Ghost Se1150 Vites Grubunu Komple Değiştirme ! AciL yardıma ihtiyaç var.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar. Ghost Se 1150 bisikletimin vites sistemini komple değiştirmek istiyorum. Yeni set olarak Deore set düşünüyorum fakat bugün bisikletçiye gittiğimde (zaman kısıtlıydı) oradaki usta jantı çıkartıp baktı ve dediki deore ruble örme yapılı senin ki ise direk geçirmeli yani olmaz dedi. Daha sonra diğer abide jantı veya göbeği değiştirmen lazım dedi. Bende ona grupset olarak değiştirmek istediğimi anlattım. Olur o zaman fakat rublen 7 li10 lu rublenintakılması için kadro uygun mu diye bakmak lazım dedi vs vs.

Şimdi arkadaşlar Ghost Se 1100 - Se 1150 - Se 1175 aynı kadro kullanıyor.
Yeni bir vites sistemine geçen arkadaş var ise yardımcı olabilir mi kadroya 9 veya 10 lu ruble uygun oluyor mu. Pazartesi detay için tekrar gideceğim fakat forumdada bu bisikletlerin vitesi ile ilgili konu var fakat detayı böle değil sorayım dedim.

Ghost un bahsetiğim modellerinde 9-10 lu ruble kullanan var mı?
Bu modellerde Deore sistem kulllanan var mı?

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Peki kadronun neyi uymasi gerekiyormus 10lu rubleye, yani neyinin uyup uymadigina bakmasi gerekiyormus.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kadroyla alakası yok
Rubleniz TZ21 yani vidalı sistem 8-9-10 lu sistemlerin hepsi kaset yani arka göbeğini de değiştirmen gerekecek onun dışında uyumsuzluk çıkaracak parça olmaz sanırım o
arka göbeği değiştirmek için tamamen sökülecek sonra tekrar örülüp akort yapılacak
Bende 7 li sistemden 9 lu deoreye geçtim ama bende halihazırda kaset sistem (hg20) olduğu için sorun çıkarmadı

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Örme den kastınız nedir yani jantlarda sökülüp yeni göbeğe takılacak :D ayrıca kadroyla alakası yok demişsiniz 7li ruble ile 10 lu rublenin kapladığı alan aynı mı ki kadroyla alakası olmasın
?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ferhat Ademir

Akort anahtarıyla teller sökülecek sonra yeni göbeğe ve çembere teller takılacak sonrasında akort yapılacak
son sorun ise aynı kadroya 6 lı sistemde 10 lu sistemde takabilirsin
rublelerin boyları eşit değil ama göbeklerin mil boyu 146mm hepsinin

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet örmeyle kasti arkadasin aynen sizin düsündügünüz gibi. Ama ördürmektense yeni 9lu yada 10ruble uyan jant almak daha mantikli bence. Kadro araligi 135mm olan qr'li göbeklere uygundur ve 10lu sizin kadroya uyum saglar. 7 ve 10lu rublenin kapladigi alan sorunuza gelince evet alan genisligi ayni kadrolarda, söyle düsünün 7li rublenin dislileri 10lu rublenin dislerine göre daha genis.
Size söyle bir hesap örnegi verebilirim mesela atiyorum...
7li rublenin disi 3mm ise bir yapraktan diger yapraga araligi daha acik oluyor cünkü zincir bu durumda daha genis.
10lu rublenin disi 7li de 3mm ise 10luda 2,5mm (burada birdefa 0,5mm daralma oluyor) ve burumda yapraktan yapraga aralik daha dar oluyor (burada da bir daralma oluyor) ve zincirde böylece daraliyor.
Sonuc atiyorum mesela 7li rublenin genisligi 10cm ise 10lu ruble de daralmalardan dolayi +- ayni genislige geliyor.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler arkadaşlar.
Benim yapmam gereken .
1-Deore arka göbeğe jant montajı veya yeni bir komple jant almak ve ruble montajı.
2-Ön ve arka attırıcıları değiştirmek.
3-Vites kollarını değiştirmek.

Buraya kadar tamam sorun yok.
Peki orta göbeği ve aynakol u değiştirmeme gerek varmı?
Aynakolu değiştirmeme gerek varsa orta göbeği değiştirmeme gerek var mı ? Hani parça uyumu en mantıklısı fakat maliyetde önemli olursa 250-300 lira gibi bir masraftan kurtulmuş olurum .

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ferhat Ademir

Aynakolunuz 6-7-8 uyumludur 9 veya 10 lu sistemde dişlerini yersiniz yani değiştirmeniz lazım
Şuanki aynakolunuzda karemil göbek var 9 uyumlular octalink veya hallowtech 10 ların hepsi yanılmıyorsam hallowtech oluyor
yani orta göbeği de değiştirmeniz lazım