Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ghost 1150 mi yoksa sedona 721 mi yada...?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Kerem Aydoğan tarafından paylaşıldı.

1. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum. yaklaşık 20 gündür bisiklet merakı başadı bende ve bu sürede hep forumu okudum, bu merakın bir nedenide fazla kilolu olmamın verdiği form arayışı elbette. 28 yaşındayım 108 kiloyum ve boyum 1,78 bu iş için hemen hemen 1000lira ayırdım. internetten hep baktım fiyatlara ama bugün birazda piyasayı gezeyim dedim, haşim işcan alt geçidinde ve sirkecide bisikletlere baktım. evden çıkarken son 2 gündür sedona 721'e odaklanmış olmanın verdiği kararlılıkla çıkmıştım. ancak haşim işcanda dükkanlara girdikçe kafamı karıştırdılar. ben 721 sordukça önce bianchi 7001d teklif ettiler ve gidondan kilitli maşayı ön plana çıkardılar, başka bir yerde salcano astro 242 tavsiye ettiler ki en uygun fiyatlı olanı buydu. sirkeciye gidince doğubankın yan sokağında yine sedano sordum ama orada da "alman malı kullan mercedesle diğerleri bir olmaz" dedi bir satıcı ve bütceme en yakın kaliteli bisikletin ghost 1150 olduğunu söyledi, kadrosu hepsinden daha iyidir bırak diğerlerini dedi. olmadı sana carraro vereyim dedi. carraronun modellerine bakamadım ama ithal ve kaliteli olduğunu belirttiler. bir başka yerde sedona 721 2012 model vardı ama 731 tavsiye etti.

aldığım fiyatlar şöyle;
    Sedona 721 (2012): 870-950 tl
    Sedona 721 (2013): 1020-1080 tl
    ghost 1150 :1050 tl
    salcano astro 242: 760 tl
    bianchi 7001d: 1060 tl

bilgili arkadaşlardan ricam, sedona 721in iki modeli (12-13) arasndaki farkı nedir, benim kilom göz önüne alınınca hangi modeli seçmeliyim (3 aydır düzenli spor ve diyet yapıyorum 120den 108e düştüm), salcanonun jant tellerinin görünüşünü sevmedim ama fiyatı cazip göründü gözüme. forumlardaki optimal kalite fiyat tavsiyesinden dolayı sedonaya yöneldim. bisikleti amacına uygun olarak arazide de kullanmak istiyorum ondan şehir bisikleti bakmadım. ilgi ve yardımlarınızı bekliyorum.

2. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Memleketimin satıcısı işte. Hangisi elinde varsa onu satmaya çalışıyor :) ama Mercedes olayına katılıyorum herneyse. 2012 721'le 2013 721 arasında görsellik farkı ve bi kaç parça farklılığı var. Salcano'yu listenden çıkarmanı tavsiye ediyorum. Ghost iyi bir marka güzel kadroları var ama o fiyata çekiş sistemi amortisörü vs düşük oluyor. Sana tavsiyem 100-200 tl daha bütçeni arttırıp daha iyi bir bisiklet almalısın. Bunlardan birini seçmen gerekirse 721 2013 olmalı bütçeni arttırabilirsen 731'e de göz atmalısın.

3. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    mustafa bey cevabınız için teşekkürler, 721 modelleri arasında görsellik dışndaki parça farkları 200 liraya değer mi? bunun yanında bende ghost modellerini elimden geldiğince araştırdım ve haklısınız fiyatı uygunda olsa bu modelde kullanılan ekipmanlar düşük seviyede oluyor, markadan ziyade sanki kaliteli kadroyu basit parçalarla satıyolar. benim kullanımım için corrado modellerinden hangisi uygun olabilir bilgi verebilirmisiniz? corrado için geçen yıl daytona isimli bir model çok konuşulmuş ama bu yıl böyle bir modelleri görünmüyor sitelerinde. birde merak ettiğim son husus http://www.mtbtr.com/haber/haber.asp?kayitno=2882 burada sedona modelleri (Race Line, Pro Line, Comp Line, Easy Line) şekilde seviye seviye gruplanmış bu gruplamada kadro farkediyor mu? geometrisi, malzemesi değişiyor mu?

4. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Öncelikle 200 TL'ye değmez, fazla bi fark yok zaten maks. 50 tl ya vardır ya yoktur ama 2012'de Shimano Acera var, 2013'de Sram x3 var ikiside eşit seviyede olduğu için bişey farketmez. Carraro markasıda iyidir. Bütçene en uygunu Carraro CRS 610 modeli. Biraz daha arttırabilirsen bütçeyi CRP 710 modelini önerebilirim.
    O sınıflandırma her yönden farklılık gösteriyor öncelikle üst seviyenin kadrosu karbon olup daha hafif oluyor. Geometrisi yarış için daha uygun oluyor. Öbürleride değişiyor ekipmanları üst seviye olup kadrosu alüminyum olanları var, düşük seviye alüminyum kadrosu olanları var öyle gidiyor.

5. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    o siteyi okuduğumda karbon serisinin ayrı olduğu yazıyordu. bu sıralama ful aluminyum olanlar için yapılmış. mustafa bey ilginiz için teşekkür ederim yarın tekrar bakıp uzatmadan almayı planlıyorum. şimdi sizin ilk mesajda dediğiniz gibi 731 bakıcam birde carrora bakıp karar verip alıcam. kendim memur olmamdan dolayı zaten sadece işten arta kalan zamanlarda kullanabileceğim. ona göre bir şeçim yapıcam. alırsam inşallah burada paylaşırım. iyi günler.

6. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Alüminyum kadrolarda değişiyor. 6061 kadro, 7005 kadro gibi çeşitleri var farklılık ondan. En yüksek seviye alüminyum kadro 7005'dir. Benim için zevkti yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Fotoğrafları bekliyorum :)

7. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben ghost se 1000 modeline baktım çok beğendim ve almayı planlıyorum. 1150 nin ekipmanlar az daha iyi ve HD freni var onlara ihtiyaç duymadığım için hemde bütçemi zorladığı için se 1000 modelini baya uygun gördüm. Bütçen yetiyosa se 1150 almalısın. Unutma herşey değişir kadro değişmez kadrosu sağlam olsun donanım olarak az eksik yönleri olsada toparlanabilir.

8. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Haklısınız bende özellikle ghost'un duruşunu çok beğendim özellikle kalın kadro boruları çok güzel, ama insan internetten baktıkça fikirleri dinledikçe kafası allak bullak oluyor. Aslına bakarsanız ben ne alırsam alayım mutlu olurum zaten, çünkü çocukken babam ablamla birlikte binebilelim diye bayan tarzda bisiklet almıştı yıllarca bindik, sonrasında bisan-ihlas (gazete bisikleti) sahibi oldum ve 5-6 yıl aralıksız bindik. Liseyi ve sonrasını onunla geçirdim. Şimdi bu aluminyum kadrolulardan en kötü alacağım bisikletin bile nispeten çok daha iyi ekipmanları olacağını düşünürsek fazlasıyla yeterli gelecektir bana ama bir heves çıktık yola bakalım sonuç ne olacak. İnsan hep daha iyisi oldun istiyor ve baktıkça daha iyisi, daha iyisi derken seviye yükseliyor. Dünki kararım sedona 721'i düşünemiyorum bile şu anda, en yakın 731 var aklımda. Biranda nasıl olduysa maşası filan derken salcano insomnia 243 srd de takıldı kafama. Tüm markalar, modeller, maşalar, frenler, vitesler, ekipman markaları zihnimde dolaşıyor. Bu hafta sonuna kadar bu işi çözücem ve kısmet olursa fotolarınıda buraya eklerim. Yazan, okuyan herkese teşekkürler.

9. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benimde kafam çok karışıktı bisikletci ghost kadroları 7005 aliminyum en iyisi dedi ekipmanlarıda fena değil dedi eğer taş gibi bir bisikeltim olsun bir kaç aksamı alt model olsada olur diyosan ghost en iyisidir dedi bence dostum se 1150 çok mükemmel görüntü olarakta öyle adamı büyülüyor resmen

WinnerCoach bunu beğendi.
  10. Mustafa Zümrüt

Mustafa Zümrüt Üye

Seviye:
    Evet Ghost'un kadrosu gerçekten iyi ama insan her zaman iyisini istiyor. Kadro yetersiz gelir değiştirirsiniz parçalar yetersiz gelebilir bu hep böyle olmuştur.

11. Mehmet Gonen

Mehmet Gonen Üye

Seviye:
    ghost biraz daha önde gibi.

12. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ghost benim fena kadrejımda zaten :) kısmet olursa bu hafta sonuna alıyorum, muhtemelen yola çıkarken yine bir modele kilitlenirim ama alışveriş esnasında ne olur bilinmez. ghost ve sedona 731 şuan favorim, plase salcano insomnia 273 sram.

13. Erhan Acar

Erhan Acar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ghost 1150 kullanıyorum şiddetle tavsiye ederim :)

14. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hafta sonu bakıcam carraro crp 710, ghost 1150, sedona 731, insomnia 273 hepsini dolaşıcam esnaf bunaltacak sorularımı hazırlıyorum :D

15. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Zaten ghost se 1150'yi canlı gördükten sonra 5 dakika önce hangi modelleri düşünüğünü unutursun. Aklını alıyor insanın

16. Musti S.

Musti S. Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bence 731 daha önde, görünce zaten aşık olursun :)

17. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bakıcaz ilk görüşte aşk nasıl nerde ve hangisine karşı olursa onu alıcaz kısmetse.

18. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    arkadaşlar kendi başlattığım konuyu hortlatır gibi oluyorum ancak bir kıyas daha istiycem özellikle mümkünse kullanıcılardan. bu hafta sonuda bisikletçilere gidip gezdim baktım ancak bisikleti alma konusunu maddi durumlardan dolayı mayıs 15 sonrasına bıraktım. bu gezimde modelleri sınırlamaya çalıştım sedona 721, 731 salcano insomnia 40, 273 ghost 1175 ve carraro crp 710 baktım. bunlar arasında seçim yaparken optimal fiyat performans gözeterek almışken donanımlı olanı alayım istiyorum. donanım olarak benim beyendiklerim sedona 731, insomnia 273 ve carraro 710 ama fiyatlarına bakınca benim bulabildiğim salcanoyu en iyi fiyata alabiliyorum 950 lira ve 900 düz bile olabilir. diğerleri 1200 civarında. sizce ne yapmalıyım. özellikle insomnia hakkında pek yorum bulamadım. kullanan varsa yazarsa sevinirim diğerleri zaten bilinen modeller. Şimdiden tavsiyeler için teşekkürler.

İnsomnia 273 özellikleri
    Kadro :HYDROFORMED 6061 Alüminyum Kadro
    Ölçü :18 Size
    Vites Sayısı :SRAM X5 27 Vites
    Maşa :Suntour XCR LO-R Kilitlemeli Maşa
    Fren Tipi :AVID JUICY Hidrolik Disk Fren Takımı
    Krank Takımı :SUNTOUR XCR V3 Krank Takımı ve Shimano HG20-9 Kaset Dişli
    Lastik :Contınental RACE KİNG 26x2,2 Lastik
    Gidon Boğaz :SALCANO/ZOOM TDS-D345 3D Forged Alüminyum Gidon Boğazı
    Tekerlek :SALCANO X-PROD1 32H

19. bkagan

bkagan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sedona 731 öneriyorum sıkı bir pazarlık atıp alabilirsiniz tabi ki sizin tercihinize kalmış... :) neye karar verirseniz şimdiden hayırlı olsun...

20. Kerem Aydoğan

Kerem Aydoğan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben biraz ucuzculuk peşindeyim galiba kalbim sedona desede, aklım fiyatı daha düşük, donanımı daha iyi gibi bir yorum yapıp salcanoya gidiyor. en azından kadrosunu karşılaştırabilecek tecrübeli ve kullanmış bir arkaşdaş keşke çıksa ve bilgi paylaşsa. gerçi salcano ile ilgili yorumlar filan ortada ama işte galiba ucuzculuk yapıyorum ;)