Gezi sonrası temizlik tavsiyesi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar

08.06.2014 Tarihinde Maltepe-Üraniye-Polonezköy Polonezköy-Kavacık-Beylerbeyi-Maltepe şeklinde orta soluklu bir tur yaptık.

Poloneköy içindeki mtb parkurunda şansımı biraz zorlayayım istedim. Son derece kaygan ve dik inişlerin olduğu parkurda bisikletin her yeri çamur içinde kaldı. Temizlik için planladığım uygulama bütün bisikleti, bir kaba mazot doldurup her yeri güzelce fırça yardımı ile yıkamak. Bu yapı uygun mudur ? Değilse tavsiyeleriniz nelerdir.

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Arazi turları sonrasında eğer ki bisiklet üzerindeki çamur kuruduysa önce su ile yumuşatıyorum. Sonrasında ılık sabunlu su ve yumuşak fırça ile komple sabunluyorum. Zinciri ve dar noktaları eski bir diş fırçası ile temizliyorum.

Bulaşık fırçasına da bir miktar sıvı deterjan döküp rubleyi komple temizliyorum. Son olarak ta çok basınçlı olmayan su ile tamamiyle duruluyor ve bez yardımıyla kurutuyorum. Tamamiyle kuruduktan sonra hareketli parçaları yağlıyorum. Her hangi bir sıkıntı yaşamadım.

Mazotun tavsiye edilmediğide dair bir şeyler yazılmıştı.

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Mazot pahalı hocam naaptın git benzinliğe önce su bas lekeleri giderecek kadar sonra hava basarak kurut ince işçilik gerektiren yerleri eh bu biraz tembel işi ve çok fazla kirlenmediyse ama yukardaki arkadaşın dediği asıl temizlik o yani benimki biraz işin kolayına kaçmak olii

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

Murat beyin anlattığı gibi yıka abicim, sonra eve kadar sürerek git, bisiklet kendi kurur; evde de zincir yağı ile güzelce yağla....

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Metal malzemeye su tutmak bana çok doğru gelmediği için mazot tercih etmiştim. Tavsiyeler için teşekkür ederim.

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
wd40 denilen mucizevi maddeyi mutlaka kullanın. Bugün hırdavatçıdan wd40 muadili ilacı 12,5 liraya aldım. Bütün zincirleri, vitese ve kirli paslı yerlere püskürttüm, Sonrada bir parça bez ile sildim. Mükemmel sonuç verdi. Pırıl, pırıl oldu. Zincir muazzam miktarda kiri, tozu, toprağı bünyesine almış, Hepsi aktı gitti. Zincirin gümüş gibi metal rengi geri geldi. Simsiyah olmuştu.
12, 5 liraya eliniz bile kirlenmeden temizlik yapıyorsunuz, tek yapmanız gereken WD40 ın püskürtme çubuğunu tutmak. ve bezle silmek.
1953 yılında bir Amerikalı uzay aracı çalışmalırı isnasında bu Varsol adlı maddeyi 40. denemesinde buluyor. Water Diplacement yani su ile yer değiştiren anlamında WD ismini veriyor. 40. denemede bulunduğu içinde WD40 deniyor.
Bir kuvvetli solvent olan Varsol ve mineral yağı karıştırıyorlar, itici gaz olarak da CO2 kullanılıyor. Varsol kiri eritip akıtıyor. varsol uçunca geride kalan içeriği Mineral yağ geride kalıyor. O da yağlamayı sağlıyor.
---
Bugün satın aldığınız bisikletleri kutudan çıkarır çıkarmaz, ruble ve zincir üzerinde hafif bir yağ tabakası vardır ya, o işte WD40 tır.
Mazot-benzin-motor yağı falan kesinlikle sürmeyiniz derim...

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott