Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gezi Bisikleti mi MTB mi, yardım...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gokhan Ozcan tarafından paylaşıldı.

1. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Yeni üye oldum. 15 yıl sonra ilk defa bisiklet alıp kullanma isteğim oluştu. Kaç gündür araştırdıkça birçok şey öğrendim. Eskiden tabii 2 model olurdu, alıp geçerdik, şimdi işler çok değişmiş. :)

Normal şartlarda sahilde kaldırımda (taş döşeli), işte ara sokaklarda, yollarda falan binmeyi planlıyorum ama arada pikniğe falan gitsem de (gerçi 40 yılda bir ama) orada da kullanır mıyım diye aklımdan geçiriyorum. Piknik dediğim de işte ormanımsı arazi olur ya, çim falan gibi zemin.

Gezi-şehir bisikletleri tarzına bakınca lastiklerin inceliği acaba engebeli bir yola denk gelse problem yaratır mı, çukura falan düşünce yamultur muyuz cantları, patlatır mıyız lastikleri en ufak bir çıkıntıda diye sorguladım ama bir yandan hızlanmayla ilgili avanaj sağlıyor anladığım kadarıyla şehir bisikleti lastikleri. Kafam iyice karıştı bu yönden MTB avantajlı mı olur bana diye.

Ne önerirsiniz bu konuda bana ve önerdiğiniz şeyi neden önerirsiniz?

Öncelikle benim hangi çeşide yönelmem gerektiğini bulmam gerekiyor. Bu konuda yardım lazım. Cinsine karar verince artık model üzerine odaklanılabilir. Onu da çok araştırdım okudum ama yine çok sorum olacak. Bütçem 500-600TL gibi olacak. Dolayısıyla MTB'ye de yönelsem giriş seviyesinde seyredeceğim.

Şimdiden teşekkür ederim yardımlar için. Forumda bol miktarda bu işin ilmini öğrenmiş kişiler var okuduğum kadarıyla. Eminim buradan bir şeyler çıkacaktır.

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  2. Kadir Coskun

Kadir Coskun Üye

Seviye:
    engebeli yollarda da sürücekseniz mtb oneririrm yol bisikletleri biraz daha nazik aletler hatta isterseniz 550 tl ye kendi bsikletimi satıryorum kron xc3000 kaskta yanında hediye :D

3. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    eğer engebeli arazide de kullanacağım diyorsanız mtb daha uygun olur, fakat şuda var tur bisikletlerininde amortisörlü olanları mevcut. ama yinede mtb gibi hoyrat kullanamazsınız onları

4. yusuf boztepe

yusuf boztepe Yeni Üye

istanbul'un asfaltlarının, kaldırımlarının ne kadar bozuk olduğu düşünülürse (bostancı-kartal veya bakırköy tarafında oturan şanslı azınlık hariç) dağ bisikleti şart gibi görünüyor. birçok bölgede ya mazgallar bozuk, ya kaldırım taşları ve kaldırımdan yolu inişler, ya da yollar. ince tekerli bisiklet çoğu durumda sorun yaratır bu şartlarda.

5. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben MTB kullanıyorum fakat asfalt kullanacağım zaman 1.50 incelikte asfalt lastiklermi kullanıyorum. araziye girecğeim durumlarda arazi lastiğime geçiyorum. Mtb alıp çok amaçlı kullanabilirsiniz. örnek olarak bir iki hafta asfaltta kullancaksınızdır, yol lastikleri ile kullanırsınız. daha sonra tatile gittiniz yada pikniğe. o gün bisikletinize arazi lastikleirnizi takarsınız ve sorunsuzca kullanırsınız.

6. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    @***xXx***: Valla çok engebeli yollar sözkonusu değil aslında. İlk mesajda belirttiğim bölgeler geçerli. 2. el maalesef düşünmüyorum ama :)

@Alper Yıldırım: Tur bisikleti gezi bisikletiyle aynı ise, amortisörlü olup olmadığını nasıl anlarız bir bisikletin? Direk böyle yay gibi 2 yanda aparat mı bulunuyor? Çok hoyrat hareketler planlamıyorum zaten ama ilk mesajda belirttiğim yerler, sahil kenarı taş döşeli yol falan. Ona göre bir değerlendirme daha doğru olur benim için. Bir de ben öyle lastik değiştirmeyle falan uğraşamam o yüzden öyle tak sök bana zor olur. Haftanın 6 günü eve 8 gibi geliyorum ben :)

@T0LGA: 26'' olanlar MTB mi oluyor? Yine aynı soru olacak ama tur bisikleti = gezi bisikleti diye geçenler mi? Geotech Life'a bakmıştım internette, 28'' o heralde. Ama lastik kalınlıkları yeterli oluyor mu ufak engebelere falan yoksa düz asfalt tek şart mıdır onu bilemiyorum. Hiç kullanmadım

7. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    bence size en uygun bisiklet sedona 321. cross olarak geçiyor. Hem lastikleri çok ince değil, hem de gidişi falan güzel. Hafif arazide de kullanabilirsiniz. Ayrıca mtblerin lastiği yol bisikletlerine göre daha çabuk patlıyor.

8. uğur yılmaz

Seviye:
  9. hüseyin özbay

hüseyin özbay Aktif Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    carraro düz maşa city bike tavsiye ederim hem çok akıcı hemde sağlam.fiyatıda size uyar.

uğur yılmaz bunu beğendi.
  10. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    @uğur yılmaz: Teşekkürler önerileriniz için. Sedona 721 fiyat olarak aşar beni şu aşamada. MTB lastiklerinin çabuk patlama sebebi nedir? Düz maşa demek amortisörsüz anlamında mıdır? Salcano City Sport'a bakmıştım, güzel görünüyor. O hibrit midir? Lastik kalınlığı ile ilgili bilgi bulamadım.

11. uğur yılmaz

Seviye:
    Ben hem mtb kullanıyorum hem de yol bisikleti kullanıyorum. Mtbnin lastikleri daha geniş ve basıncı daha az oluyor. Daha geniş bir alan kaplıyor ve yumuşak olması sebebiyle daha çok patlıyor. Yol lastikler az bir alanla temas ediyor ve daha fazla hava basıldığı için patlaması zor oluyor. 2 yıl boyunca yol bisikleti kullandım, 2 kere anca patlamıştır. Mtbnin haftada 10 kere patladığını bilirim :)
    Size tavsiye ettiğim salcanodan ben de almak istiyorum. Lastik kalınlığı 700-28 olması lazım. Çok ince değil, kalın da satılmaz:)

12. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    2011 model Trek fx 7.2 sahibiyim, (28 jant, 20" inc kadro) düşünürseniz uygun bir fiyata verebilirim.

13. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    @T0LGA: 28'' olup MTB olan var mıdır? Yani üzerinde oynama yapmadan düşünürsek. Gerçi burada genel aldığım izlenim City Bike tarzı şehir bisikletlerine yönelmem gerektiği.

@uğur yılmaz: Bu 700-xx olan lastik kalınlığı belirtecinde xx tam ne oluyor? Yani kalınlığı orası mı belirliyor. Örnek veriyorum Carraro 704 Azimut Man City diye bir model var, biliyorsunuzdur sanıyorum, 700-35C yazıyor lastik bölümünde. Bu çok daha mı kalındır yoksa cüzi bir fark mıdır?

Ayrıca genel olarak şöyle bir sorum var. Bu şehir bisikleti versiyonlarda; çamurluklu veya çamurluksuz olanları var. Görüntü olarak benim çamurluksuz arkalıksızlar daha hoşuma gidiyor. Birini ya da bir şeyi taşıma gibi düşüncelerim de yok aslında. Yağmurda gezme planlarım da yok. Sadece sormak istediğim, bunların işlev dışında (ve ağırlık) bir fark yaratıp yaratmadığı.

Bu arada başka kullanıcı görüşlerine de açığım :)

14. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    bence bu bütçe ile dağ biskletinden başka alternatifiniz yok.en azından giriş seviyesi bir dağ bisikleti alabilirsiniz.şehir biskletlerinin fiyatları biraz yüksekten başlıyor.kötü bir şehir bisikleti alacağınıza,iyi bir dağ bisikleti almak daha mantıklı.ince bir yol lastiği de alıp yerine göre kullanabilirsiniz.

15. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    Bahsekonu olan Salcano City Sport, Carraro 502 gibi şehir bisikletleri için kötü denebilir mi? Yani bilmediğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın.

16. Gokhan Ozcan

Gokhan Ozcan Yeni Üye

Seviye:
    Görüntü olarak herhalde bana çamurluksuz daha iyi gibi geldi. İşlevsel olarak farklı bir durum elbette. Doğru anlama adına sorayım,
    http://www.sedabisiklet.com/carraro-502-met-key-men-city.html/
    bu linkteki bisikleti kolaylıkla çamurluksuz ve arka bagajsız hale getirebiliyoruz?

17. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben mtb aldım ama iki çamurluk ve sepet ekleyip şehir bisikleti gibi yaptım. Gayet memnunum.

18. edea72

edea72 Üye

Seviye:
    bende hem mtb hem hibrit denilen modelden var. mtb 26. hibrit 28 jant. çıkacağınız tura göre seçiminiz değişir bence. eğer 50-60 km lik turlardan bahsediyorsanız ve yolunuzda 10-15 kmlik sert eğimli yokuşlar yok ise 28 jant ile çok rahat edersiniz. turlarınız 100 km üzerine çıkacak ise, asfalt-sert ham toprak yol gibi yollardan geçecekseniz kesinlikle 28 jant derim. Eğer turunuz 50-60 km civarındaysa ve sert eğimli uzun yokuşlar var ise, yolunuzda yumruk kalınlığında taş yada mucurlar varsa, çamur yada yumşak toprak varsa 26 mtb alın.

19. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Yollarda kullanacağım araba almak istiyorum ama senede birkez de pikneğe gidip biraz çim üzerinde kullanabilirim.Şimdi ben araba almak istiyorsam 4 çeker land rover cipmi alayım yoksa toyota avensismi alayım.Sizin sorunuz buna benzemiş.Bence sizin biraz bu videoyu birkaç kez izlemeniz gerekiyor.Dikkat edin aşık falan olmayın(şehir bisikletinden bahsediyorum elbette) :)
    www.youtube.com/watch?v=x4l_E-Xfw1w

20. Kerem Akyol

Kerem Akyol Üye

Seviye:
    Araziye girmeyecekseniz şehir bisikleti tercih edin ağırlıkta önemli bisiklette.