Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

geri dönüşüm; şimdi değilse ne zaman?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    yollarda pet şişe, gofret ambalajı, sigara paketleri, çöplerde geri dönüşebilecek bir sürü ıvır zıvır. şehirlerde ekmeğini çöplerden çıkaranlar geri dönüşüme büyük destek oluyorlar ancak onlar da mesela, kağıt (gazete kağıdı özellikle) ve cam toplamıyorlar. sebebi de, gazete kağıdını devlet desteklediği için gazetelerin bedavaya yakın şekilde aldıkları bir hammadde olduğunda ikinci el hurda değerinin olmadığı. cam ise hammade olarak kum kullandığından ve geri dönüşürken bir hayli enerji gerektiğinden hurda olarak pek bir itibar görmüyor.

ancak kimsenin umrunda değil genel olarak geri dönüşüm. beyler bayanlar, çoluk çocuk sahipleri, arkanızda sorunlu bir dünya bırakıp mı gideceksiniz? ben, tek başıma, her hafta evden 3 koca torba dolusu (battal boy çöp torbası) geri dönüşümlü malzemeyi ankarada odtü ye götürüyorum. ben, tek başıma böyle bir atık çıkarıyorsam, 2-3 çocuklu aileleri düşünemiyorum bile.

pil ve elektronik atıklarınız içinse, ürün satan teknosa gibi mağazaların geri dönüştürme zorunluluğu olduğunu duymuştum. yanılıyorsam düzeltin.

pis hava içinde, sağlıksız beslenerek, içtiğimiz suyun ne olduğunu bilmeden yaşamak mıdır yaşamak?

2. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Biz okul olarak duyarlı davranmaya çalışıyoruz hatta kendi kurduğum Bankacılık Topluluğu' nun bu konuda pek çok uygulaması olmuştur. Bunun yanında bazen dalışlara katılıp kıyı temizliği için çaba sarfediyoruz. Ancak görünen bu konudaki bilinç son derece yetersiz, umarım küçük çabalar büyük sonuçlar doğurur.
    Teşekkürler

guneykaragoz bunu beğendi.
  3. guneykaragoz

guneykaragoz Yeni Üye

Adı:
    guney
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sizlere aynen katılıyorum. plastik şişe kapaklarıda çeşitli kampanyalar için toplanıyor yanılmıyorsam.geri dönüşüm için atılacak en küçük bir adım bugün için fazla bir önem arz etmeyebilir fakat unutulmamalı ki damlaya damlaya göl olur. bizim değil çocuklarımızın yarınları için herkesin geri dönüşüm olayına özen göstermesi gerekir. bu konuda duyarlı herkesi kutluyorum.

4. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben bir süredir evdeki çöpleri, kağıt-karton / plastik-poşet / cam / organik-karışık olarak 4'e ayırıyorum...

pilleri de iş yerimdeki pil çöpüne atıyorum...

işe yarayıp yaramadığını, verimli olup olmadığını sorgulamıyorum... önemli olan bu zihniyetin yerleşmesi diyorum ve kendime düşen görevi yapıyorum...

(başlık için tekrar teşekkürler :) )

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eskişehir belediyesi bu konularda biraz önde.Benim evimin hemen önünde, hatta binadan çıkmadan geri dönüşüm torbası mevcut ( oturduğum lojmanda tüm binalarda mevcut) düzenli olarak, gelip topluyorlar.Darısı tüm belediyelerin başına........

paylaşım için ayrıca teşekkürler Mehmet....

6. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bizim evde geri dönüşüm kağıt,cam,plastik vb dönüşecek her maddeyi evde geri dönüşüm torbalarına topluyoruz. görevli sabah bunları topluyor ve bodruma bir köşeye yığıyor. her mahallenin belli bir günü var. bu günde geri dönüşüm aracı geliyor toplanan malzemeleri alıp götürüyor. tam hatırlamasam da 3-4 yıldır bu durum var bizde..

7. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    bizim burada da her çöp, evsel atık, konteynırının yanında birde geri dönüşüm konteynırı var. binaların önünde atık yağ toplama bidonları ve okullarla muhtarlığın önünde atık pil toplama kutuları var. kocaeli büyüksehir veya başiskele belediyesinin amblemlerini görüyorum konteynırların üstünde. evimizdeki atıkları uygun yerlere bırakıyoruz. gördüğüm kadarıyla halk tarafından son derece aktif olarak kullanılıyor. bu tür göreneklerde belediyenin öncü olması önemli. belediye ilk koyduğunda ayrı ayrı halk önce garipsemişti ama son derece hızlı bir şekilde benimsedi. geri dönüşümü teşvik için bazı yerlerde engelli araçları veriliyor okuduğum kadarıyla, hatta geçenlerde tv'de de bursa belediyesi'nin öncülük ettiği böyle bir kampanyadan bahsediliyordu. bizim buralarda o kampanyalar pek tutmaz çünkü zaten belediye bütün bedensel engellilere akülü araba ve onların evlerine rahat girip çıkması için ev dışında yol bağlantılarını yaptı. misal bizim apartmanın zemin katında bedensel engelli kızımız var ilköğretim öğrencisi, belediye hem akülü arabasını temin etti ve yanlış anlamadıysam yetişkin bezlerini de ücretsiz veriyor. kızımız evinden çıkıp akülü arabayla son derece rahat bir şekilde okula gidiyor ve okulda da onun için çalıştırılan asansörü kullanabiliyor (du) , hanıma sordum bu sene mezun olmuş. aynı şekilde eskiden oturduğum evin yan binasındaki komşumuzda bedensel engelli ve belediye aynı çalışmayı onun içinde yaptı.
    burada çalışabilecek bir kampanya olurdu, oda atık yağ toplanmasına yönelik bir kampanya. hatta belediye ilk koyduğunda o bidonları en çok atık yağ toplayan bloğun boyamasını ücretsiz yapmış. şimdide öyle bir şey olsa harika olur misal :)