Gerçekten Yardıma İhtiyacım Var !!

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar, son günlerde o kadar kararsızım ki bisikletten soğumak üzereyim. Yaklaşık 10 gündür gece gündüz forumdayım, sürekli izmirde bisikletçilere bakıyorum ama sonuç 0. Artık gerçekten bisiklete başlamak istiyorum. Öncelikle amacım şehir içinde yüksek tempolu, spor amaçlı turlar yapmak. Belki ayda bir uzun mesafeli bir tur. Bütçem 800-1000 TL arası. Ne seçmeliyim ? Yol bisikleti, tur bisikleti, cyclocross ? Model de tavsiye edebilirsiniz. LÜTFEN YARDIM EDİN

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Scudo

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
10 gündür foruma bakıyorsan ve karar veremediysen süzemediğin içindir. Bir bisikletle herşeyi yapamazsın. Herşeyi yapmak için bana göre 3 bisikleti ve hatta 5 bisikleti olmalı bir insanın. Nasıl diyecek olanlar olabilir. Downhill için sadece 1 bisiklet vardır. Asfaltta basıp gitmek için yol bisikleti vardır çok fazla yük yükleyip dağlara süremezsin. Tur için hibrit yada tur bisikleti alırsın otobüs gibidir şehirde atlayıp zıplayamazsın falan filan.

Kısacası şu an için en çok yapmayı istediğin şeyleri belirle ve seçenekleri daraltarak bir süzgeçten geçir. Alacağın bu ilk bisikletten sonra zaten herşeyi kavrayacak ve sonraki adımında neyi yapacağını çok iyi bileceksin.

Tavsiyem önce markayı belirle, sonrada kademe kademe seçenekleri daraltınca geriye 2 bisiklet kalır. Bu mu bu mu diye sorarsın ve noktayı koyarsın. Örneğin Sedonadan gidelim. Siteye girince Ürünler kısmında 4 seçenek var. Çocuk ve Yol bisikletlerini eleyince geriye 2 başlık kalıyor. Şehir Bisikletlerine bakarsan işine yarayan 4 bisiklet var. Dağ bisikletlerine bakarsan 29" ve 27,5" leri eleyince geriye 26" lerin içerisinden 3-5 model kalır. Bunlarında opsiyonel ve fiyat olarak kıyasını yapınca senin olması gereken bisikleti görmüş olursun. Tüm markalar için aynı şey geçerli. Onlarca marka ve yüzlerce modele bakarak beynin sulanır :) Kafanı çok karıştırma. Rahat ol ve seçenekleri daraltarak git. Kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: Ege Yürümez
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Haklısınız sanırım. Galiba düşünmem gerekenden çok daha ayrıntılı düşünüyorum. Dediğiniz gibi ilk bisikletimi alınca gerisi daha kolay gelir :) Arkadaşlar tur bisikleti düşünmeye başladım. Yol bisikleti kullanmak konusunda ön yargılarımı yenemedim. Tur bisikleti tavsiyelerinizi bekliyorum.

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
Ben bütçenize uygun olarak sabit maşalı, v frenli, hem şehir içi hemde orta mesafeli turlar için kullanabileceğiniz ve başlangıç için fiyat/performans oranı iyi olan sedona 321'i öneririm.Zaten ileride teknik konulara da baktıkça şunu nasıl geliştiririm, aynakoluda değiştireyim vs. diyeceksiniz, ya da tur bisikleti bana göre değilmiş deyip farklı seçeneklere yöneleceksiniz.Bu nedenle 700-800 Euro'luk bisikletlerle başlamak şuan sizin durumunuzda lüks sayılır.Buna birde kask, eldiven, gözlük gibi olmazsa olmazlarda eklenecek ve harcalamarınız artacaktır bunu da göz önünde bulundurun.Tekrar belirttiğim gibi size uygun önerim 321'dir hele ki İzmir gibi (kısmen)düzgün yollara sahip ve yükseltisi az olan bir yerde yaşıyorsanız dağ bisikleti sizi yormaktan öteye geçmeyecektir.Teknik özellikler için, (link)

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Örneğin (link) bunun hakkında ne düşünüyorsunuz ? Forumda kullanan arkadaşlar memnun olduklarını yazmışlar. Fiyat/performans oranı olarak iyi midir, daha iyisi bulunabilir mi ?

Tepki
3
Bisiklet
Sedona
@Alper Yılmaz

Yardımınız için çok teşekkürler. Bu modeli de listeme alacağım. Yazdığım diğer model ile(carraro sportive 225) bunu karşılaştırırsanız artıları, eksileri nelerdir ?

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
Carraro'da iyi bir marka, fakat sırf sitelerindeki şu özensizlik bile beni soğutmaya yetiyor.Diğer markalar özellikleri neredeyse vidasına kadar sıralarken, carraro sitesinde 3-5 temel şey sıralayıp geçiştirmiş.Teknik özelliklere gelirsek, en önemli fark sabit maşalı olmaması, gerek kendi tecrübelerimden gerekse forumda okuduklarımdan özetle diyebilirim ki maşayı çok az kullanacaksınız ve bisikleti dağa,bayıra vurmazsanız ağırlık olarak eksi puan demek.Belki kısa sürüşlerde bir şey farketmeyeceksiniz ama uzun turlarda enerjinizi sömürecektir maşa.Hidrolik disk fren konusuna gelince, ben yol ve tur bisikletlerinde v fren kullanıyorum ve genel kullanımda bu yönde.V frenin bakımı kolaydır,teli kopsa 5 dakikada kendiniz değiştirirsiniz ve en önemlisi hafiftir.Vites sistemleri hemen hemen aynı.Fiyat olarak iki bisiklet arasında 50 tl fark var.Bütün bu duruma bakarak ben tercihimi sedonadan yana yapardım, kadro kalitesi ve teknik servisinin iyi olması da artı puanları.

• Beğen
Tepkiler: Ege Yürümez
Tepki
3
Bisiklet
Sedona
Sayenizde kafamda sonunda bir model oluştu. Yarın gidip sedona 321'e yakından bakacağım. İzlenimlerimi buraya yazarım. Çok teşekkürler

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
@Ege Yürümez

Bisiklet ailesinin yeni üyelerine yardımcı olmak görevimiz.İzmirde bir dönem ikamet etmiştim.İzmir merkezde iseniz Karşıyakada Seda bisiklete bakmayı ihmal etmeyin.Sıkı bir pazarlıkla nakitte iyi indirim alabilirsiniz.Şimdiden keyifli pedallar :in: