Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Genel Kültür

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında krizalittt tarafından paylaşıldı.

1. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    Ekonomi dalında herkes bildiği bir kavramı burada açıklasın böylece bilmediğimiz şeyleri öğrenmek daha eğlenceli olur
    Enflasyon: Fiyatlar genel düzeyinin artış hızını ifade der

2. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Deflasyon, enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyaseti.yani enflasyonun tersi

3. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    Stagflasyon: Ekonomide hem enflasyonist açığın hemde durgunluğun bir arada bulunduğu durumdur. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse fiyatlar genel düzeyindeki artışın devam ettiği fakat mal ve hizmetlere karşı talep noksanlığının bulunduğu ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen durumdur.

4. lepidoptera

Seviye:
    Gayri safi milli hasıla
    Ulusal bir ekonomide belirli bir sürede (genellikle bir yıl) üretilen mal ve hizmetlerin piyasa fiyatlarıyla ifade edilen değerlerinin toplamı. Buna alıcı fiyatlarıyla GSMH denir. Bundan vasıtalı vergiler ve sübvansyonlar çıkartıldığında buluna büyüklüğe ise faktör fiyatlarıyla GSMH adı verilir. Ulusal ekonominin etkinlik düzeyinin analizinde elverişli bir gösterge olarak kabul edilir.

5. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    yukarıda yapmış olduğunuz açıklama gsyih tanımı olduğunu düşünüyorum. İyice araştırıp mesajınızın doğruluğunu tespit edebilirmisiniz.

6. lepidoptera

Seviye:
    tabiki
    GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla), bir ülke vatandaşlarının bir yıl için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır. "Vatandaşlık" ayrımının yapılmasındaki sebep GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) dan farklı olduğunu belirtmek içindir. GSYİH, o ülkede faaliyet gösteren yabancı ülke yurttaşlarının ürettiği nihai mal ve hizmetleri de kapsar.Başka bir deyişle gayri safi millî hasıla (GSMH), bir ülkenin yurt dışında çalışan vatandaşlarının ülkeye gönderdikleri faktör gelirlerinin GSYİH’ya eklenip, ülkede çalışan yabancıların kendi ülkelerine gönderdikleri faktör gelirlerinin GSYİH’dan düşülmesi ile elde edilen değerdir.
    formülle belirtmek gerekirse
    GSMH = GSYİH + Net Dış Alem Faktör Gelirleri

7. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    Ekonomik Büyüme: Ekonominin üretim kapasitesinin artırılması dolayısıyla daha fazla mal ve hizmet üretilmesidir.

8. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ekonominin tanımını bulamadım bende onu nette bulup yazayım dedim. bende tam olarak öğrenmiş olurum sizinle paylaşmak istedim.
    kaynak:http://www.msxlabs.org/forum/ekonomi/10867-ekonomi-nedir.html

EKONOMİ

Ekonomi Kökeni Yunanca'daki "oikia" (ev) ve "nomos" (kural) kelimelerine dayanır, "ev yönetimi" demektir. Ekonomi yerine Türkçe'de Arapça'dan geçme İktisat kelimesi de kullanılmaktadır. Ekonominin tanımı konusunda görüş birliği yoktur. O nedenle de çeşitli tanımlar ortaya atılmıştır. Bu tanımlardan bazıları şöyle belirtilebilir:
    a) Ekonomi (veya politik ekonomi), parayla ilgili olsun ya da olmasın, kişiler arasındaki değişim (mübadele) işlemlerinin incelenmesidir.
    b) Ekonomi, kıt üretim faktörlerinin çeşitli mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılmak üzere nasıl seçileceğinin ve üretilen malların tüketim amacıyla toplumun bireyleri arasındaki dağıtımın incelenmesidir.
    c) Ekonomi, halkın günlük faaliyetlerini, gelir kazanmasını ve yaşamını sürdürmesini inceleyen bir bilimdir.
    d) Ekonomi insanların tüketim ve üretim faaliyetlerini nasıl organize ettikleri konusunun incelenmesidir.
    e) Ekonomi servetin incelenmesidir.
    f) Ekonomi, toplumların nasıl geliştiğini ve medeniyetin nasıl oluştuğunu inceleyen bir bilimdir.
    Görüleceği gibi, ekonominin tanımını yapanlar bu bilime özgü çeşitli tanımlar üzerinde dururlar. Fakat bu tartışmalar gözden geçirilse ekonomi ile ilgili bazı ortak özellikler belirlenebilir. Bu özelliklerin ortaya konmasıyla belki bir tanım yapılmış olmaz ama bu bilim dalının genel nitelikleri daha açık bir biçimde belirlenmiş olur.

Bunları şu biçimde sıralayabiliriz:
    A) Ekonomi toplum halinde yaşayan insanların davranışlarını konu alan yani sosyal bir bilimdir.
    b) İnsanların sınırsız kabul edilen maddi ihtiyaçlarının karşılanması amacına yöneliktir.
    c ) insanların maddi ihtiyaçlarını karşılayan mal ve hizmetler, sınırlı durumdaki üretim kaynaklarıyla üretilirler.
    d) Ekonomide amaç kıt kaynakların kullanılmasından en yüksek faydanın elde edilmesidir. Ancak, mevcut kaynak arzının artırılması bu kaynakların mal ve hizmet üretiminde etkinliğinin artırılması ve kaynakların mülkiyetinin toplumda çeşitli kesimler arasında dağılımında denge sağlanması bazı ortak amaçlar arasındadır. Bu özelliklerden anlaşılacağı gibi Ekonomi Bilimi'nin kapsamı oldukça geniştir. Hatta, günümüzde Ekonomi ile ilişkisi bulunmayan toplumsal olayların çok az olduğu söylenebilir.
    Bununla birlikte, kapsadığı olayların özelliklerine göre Ekonomi Bilimi'nin de çeşitli bölümleri bulunmaktadır. Bu disiplinlerinden bazıları örneğin şunlardır: Mikro ekonomi, Makro ekonomi, Uluslararası Ekonomi, Ekonomik Büyüme, Para ve Banka

Ekonominin Sınıflandırılması
    Ekonomi İki Temel Başlık Altında Sınıflandırılabilir;

Kayıt Dışı Ekonomi
    Ekonomik faaliyetlerin fiilen gerçekleşmiş olmasına rağmen bu faaliyetlerle ilgili kayıtların tutulmaması olarak nitelendirilen kayıt dışı ekonomi, kamu idarelerinin denetimi dışında kalan her türlü ekonomik işlem ve faaliyetlerdir.“Genel olarak bir tanım yapmak gerekirse, kayıt dışı ekonomi, gayri safi milli gelir hesaplarını elde etmede kullanılan bilinen istatistik yöntemlerine göre tahmin edilemeyen ve gelir yaratıcı ekonomik faaliyetlerin tümüdür”

Kayıt İçi Ekonomi
    Kayıt içi ekonomi resmi kayıtlara giren, kanuni belgelerle belgelendirilen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde kontrol edilen ve milli gelir hesaplamalarında dikkate alınan ekonomik işlem ve faaliyetlerin tamamıdır.

9. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    cari açık ne demek ?

10. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    bir ülkenin mevcut alacaklarının giderlerinden daha az olması durumu..

11. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    kayıt dışı ekonomi demişken türkiye ekonomisinin %47si sanırım kayıt dışıymış zaten..
    benim merak ettiğim şey..
    borsa nasıl işler?

12. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    borsa şöyle işler
    (kastedilenin "menkul kıymetler borsası" olduğunu anlıyorum, yoksa mesela emtea borsaları da (üzüm, pamuk) vardır)

Şimdi ben bir şirket kurdum (lafı bile güzel bu arada) :)
    1000 YTL para yatırdım, işletmeye başladım. Kazandıklarımla bir süre sonra şirketin değeri 2000 YTL oldu.
    Sonra şirketimi daha da büyütmek istedim ama sermayeye ihtiyacım var. Bende kalmadı. Bir arkadaşımı kendime ortak ettim. Geldi bana 500 YTL verdi ve şirketin 25%ine ortak oldu. Bundan sonra karın 25%'ini alacak ve aynı zamanda şirket değerlendikçe onun da payının değeri artmış olacak. Benim de payım 75%. Ben sermayemin bir kısmını yitirmiş oldum ama kasaya 500 YTL taze para girmiş oldu, onunla gerekli yatırımı yaptık ve büyümemiz ivmelendi.

Bir süre sonra şirketin değeri 4000 YTL oldu, 3000'i benim, 1000'i arkadaşın.
    Büyümeyi gören başka hevesliler şirkete ortak olmak istedi. Ben artık kendi hisselerimden satmak istemiyorum. Ortağım da mevcut değeri üzerinden satmak istemiyor ama fazla para veren olursa satabilir. Elindeki hisselerin bir kısmını satmaya karar verdi ve heveslilere dedi ki: "bakın, kendi hisselerimin yarısını, yani şirketin toplam değerinin 12.5%'unu satacağım. Ama gerçek değeri olan 500 YTL'ye değil, 1000 YTL'ye satacağım. Almak isteyen olursa buyursun".
    Şimdi asıl bedeli (defter değeri) 500 YTL olan hisselere neden 1000 YTL verilir? Verilebilir, çünkü şirketin yüksek kar elde edileceğine inanılır, marka değeri oluşmuştur, iyi varlıkları vardır (çalışanlar dahil), vs vs...
    Ortakların hepsi şirketin karına ve zararına ortaktır.

İşte borsa basitçe budur. Şirketlerin hisselerinin alınıp satılabildiği bir ortamdır. İşleyişi de alıcı ve satıcıları ortak fiyatlarda buluşturacak şekildedir. Neden yükselip neden düştüğü ise basitçe anlattığım şekildedir. Tabi uygulamada herşey bu kadar basit değildir. Mesela manipulasyon olur, yani sermaye sahipleri hisseleri toplar, sonra mahalleye şirketin çok iyi bir beklentisi olduğu yalanını yayar, bişeyden habersiz bakkal-manav elindekini gidip alakasız bir fiyattan hisseye yatırır, manipulatör parayı kapar.

İMKB gibi bilgisayarlı bir ortamın da bundan pek farkı yoktur. Sadece daha sistemli olmasıdır, yoksa temelde yapılan şey aynen budur. Almak isteyenler kaç liradan almak istediklerini sisteme girerler, satmak isteyenler de tekliflerini girerler, sonra ortak noktada buluşanlar arasında alım-satım işlemi gerçekleşir. Yüksek fiyattan satmak isteyenler, yüksek fiyattan almaya razı olanların gelmesini beklerler. İMKB'den internet aracılığı ile dahi alınmış olsa, şirkete ortak olunmuş demektir. Elinize basılı bir hisse geçmez, ama -bildiğim kadarıyla- isterseniz Takasbank size gönderir.

canım çekti valla, durun ben gidip bi şirket kurayım :)

13. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

%25 ine ortak olurum :p :D Ya batarız, ya çıkarız bea ya ! :04: Ehüehe !

14. Nilaylay

Nilaylay Yeni Üye

Emtia (mal) borsalarının işleyişi hakkındada bilgi veren araştırmak için kaynak belirten olursa sevinirim.

15. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    herkes bildiklerini yazsın demişsiniz borsadan bahsedeyim biraz
    paranın parayı cektiği(ne kadar cok paran varsa o kadar kagıda hakimsindir) eğerkki çok sağlam tüyo veren birileri yoksa en baba faiz veren bankadan daha çok kazandırmayan zenginlerin "keriz tokatlama" diye bahsettiği paran azsa dalgada sallanan bi yosun parası olabileceğin bi yatırım aracı...
    şunu söyleyim borsayı ne zaman bıraktım o zaman gercekten bi uykunun istirahatin tatil gününün tadına vardım ve ancak emekli olunca yapacağımın kararına vardım borsa başlı başına bir iş uğraştır ayrıca gireceksenizz borsaya kesinlikle derinlikli grafikleri olan online programlar allın faydasını cok görürsünüz..