Genç girişimci olmak istiyorum :)

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
Herkese merhaba , bisikletforum çok büyük bir paylaşım sitesi olduğu için açmış olduğum konuda da akıl verecek olan , fikirlerini belirtecek ve benden çok daha fazla deneyimi olan insanlar olduğunu bilmenin heyecanı ile aklımdaki ticari fikirimi paylaşmak istiyorum.

8 yıldır Eskişehir'deyim. 1993 doğumluyum ve uzun zamandır hem okuyup hem çalışıyorum. Yeri geldi garsonluk , yeri geldi paket elemanı yeri geldi kasiyer oldum. Daha sayamadığım bir sürü işlerde çalıştım. Her birinde farklı deneyimler edinip tecrübelerim oldu. Üniversite lisans tamamlamama 1 sene kaldı. Ciddi anlamda iş kurma ateşiyle yanıp tutuştuğumu söyleyebilirim. Çok fazla bilinmeyen , şehirde yeni olan ( olacak ) bir franchise alıp insanların dikkatini çekmek istiyorum. Bunun için düşündüğüm ve ilgiyle takip ettiğim bir marka var. Surf N Fries diye geçiyor ve cüzzi bir miktar karşılığı tatlı mı tatlı , minik mi minik bir mobil stand veriyor sizlere.. Hoppp +1 cepte :) hele birde servis , sunum şekli var ki o külahlar , renkli kartonlar için bile alabilirsiniz :) etti mi +2 ? Eee tabi birde merak var ! Neden mi ? İlk defa gördüğünüz bir şey ve denemek istiyorsunuz. Alışveriş merkezinde bitmek bilmeyen bir hazır müşteri potansiyeli de cabası.. Yani işin özü şu ki ben bu işe girmek istiyorum. Bu konuda tecrübeleri olan değerli büyüklerimden tüyolar istiyorum. Yapmayı planladığım işten ufak resimler paylaşacağım

Böyle bir standım olsa inanın 5 dakika ayrılmam galiba başından :)
https://i.hizliresim.com/V6rkWy.jpg

Külah alışılmışın dışında ve havalı duruyor
https://i.hizliresim.com/vRjOWm.jpg

Bir tarafta çıtır nugget ya da shnitzel tavuklar ve diğer yanda özel makinası ile yağsız patates kızartması ummmm kulağa hoş gelmiyor mu ?
https://i.hizliresim.com/o9Ob4Q.jpg

Bu da bütün işi yapan yağsız makina hehe :)
https://i.hizliresim.com/l9OM5B.jpg

Böyle bir plan projem var desem ve devletin kapısını çalsam bana genç girişimci olarak öncelik tanırlar mı ? Ne gibi desteklerde bulunurlar?

Ciddi anlamda fikir paylaşımında bulunacak ve beyin fırtınası oluşturacak kişiliklere saygım sonsuzdur fakat gereksiz yorum yapacak olanlar rica ediyorum özenerek açtığım ve fikirlerimi paylaştığım ortama saygısızlık yapmasınlar. Teşekkür ediyorum

Scudo

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Devletin yardım eli uzatacağını pek sanmıyorum ama güzel fikir. Böyle bir yenilik kesinlikle tutacaktır. :)
Bir şekilde reklam işini de hallederseniz önünüzde bir engel göremiyorum bu yolda bol şanslar :)

• Beğen
Tepkiler: Engin ATAL

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
@Engin ATAL KOSGEB'i araştırmanı tavsiye ediyorum. Projene göre 30.000 civarında hibe alabiliyorsun. Sanırım önce kurslarına gitmen gerekiyormuş. Dediğim gibi bir araştır :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Güzel bir fikir ve konsept de hoşuma gitti. Ancak kafamı kurcalayan şey avm'lerin böyle bir stand için aldığı kira çok yüksek. Kahramanmaraş gibi küçük bir şehirde dahi avmde bu tip bir stand için 7.000TL kira talep ediliyor. Kısa vade için hesabınızı iyi yapın. Fikir güzel :)

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
Çok fazla sermaye istemeyen bir girişim gibi geldi. Eğer doğru yer ve zamanda yapılırsa da neden iyi bir geleceği olmasın. Eskişehir gibi güzel bir şehirde de bu tarz bir girişimin bakılmadan, tadılmadan geçileceğini sanmıyorum ki yağsız kızartma makinesi ilgimi çekti. Bir arkadaşımızın dediği gibi Kosgeb bu tarz girişimlere yatırım yapıyor fakat, yatırımının buna değeceğine inanmaları gerekiyor ve seni bir kurs seriveni bekliyor. Tabi kursların bulunduğun şehirde açılmış olması önemli, bu kurslar her şehirde sürekli olan şeyler değil, zamanı, dönemi sürekli değişen şeyler, takip edin derim. Yolunuz açık olsun :)

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yağsız da olsa kızartma muhabbeti olacağı için ya açık hava da ya da bacalı bir yerde bu standı kurman geregecek, avm lerin ortasında bulunan cupkek ya da kahve vs.. satanlar gibi avm nin ortasına standını açma durumu olmayacak, dışarıda kursan standı belediye illa baca muhabbeti yapacak, ilk önce bu konuların çözüm yolunu bulup, sonra kosgebe başvurabilirsin, iyi bir proje haline getirip, güzel bir sunumla pazarlaman lazım, kosgebden istediğini alamazsan Teb bankasının bu tarz projelere desteği mevcut, Teb girişim bankacılığı veya teb kuluçka merkezi diye araştırabilirsin.
Sadece franchise'lık alacaksan muhtemelen çok maliyetli olmayacaktır, paran yoksa herhangi bir krediyle yapabilirsin ve girişim sayılmayacağı için dediğim yerlerden sonuç çıkmaz, ama bu işi Türkiyeye getiren ilk sen olacaksan ve Türkiyede franchise'lık dağıtacaksan girişim sayılabilir.

• Beğen

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
KOSGEB olayını en kısa sürede araştıracağım. Bu sistem Türkiye'de yeni ve eğer gerçekleşirse yaşadığım şehire getirecek ilk kişi ben olacağım. Bunun için düşündüğüm Espark AVM var. 3-4 metrekarelik bir alana 4.200 TL gibi kira ücreti alıyorlar. Asıl olay cirodan bile komisyon talep ediyorlar. ECE yönetiminden ne beklersiniz ki ? Bunu ilk duyduğumda şaşırmıştım ama ciddi anlamda bir araştırma içine girince durumun farkına vardım. Bahsi geçen AVM'de kutu içecekler 3- 3.5 TL arası değişiyor iken ben piyasayı biraz kıracağım :) devasal firmalara karşı küçücük bir mobil standın savaşı gibi olacak. Karşımda Burger King- Sbarro - Mc Donald's ortada benim mobil stand :)

Vermiş olduğunuz bilgiler ve öneriler için hepinize çok teşekkür ediyorum. İşi gerçekleştirdiğim zaman burada tekrar paylaşımlarda bulunmak nasip olur inşallah.

@Eser Sevinç @Zafer KAPLAN @Onur YCL @Samet Arslan

enqinHLC

Forum Bağımlısı
Tepki
892
İsim
Engin
Bisiklet
Beldesan
Ben bir konuda ikilemde kaldım açıkçası. Tamam güzel mobil stand işinizi görecek fakat fotoğraflarla bahsetmiş olduğunuz yağsız pişiren fırın/ocak/pişirici ciddi bir yer kaplıyor. Bunun barınacağı yer neresi olacak. Günlük satışta araçta duracak yiyeceklerin yetemeyeceği günler olacaktır. Bunların temini nasıl olacak?

Not: @leyla_p ninde dediği gibi fb maçına 70bin basan eleman kadar olmasada viral yakalama çaban iyiymiş :)

Tepki
102
İsim
hakan okayer
Merhaba arkadaşım bahsettiğiniz işin iyi bir getirisi olabileceğini düşünüyorum
Bir ara benimde aklıma patetes kızartma ,
Ayrıca türk damak zevkine uygun biber patlıcan ve kabak kızrtma yanında isteğe uygun yoğurt yolda gezerken atıştırmalık gibi bu konsepte benzer bişey gelmişti diğer arkadaşların bahsettiği gibi avm lerde giderlerinizi karşılamanız epey zor olabilir bunun mobil olabilecek formata dönüştürebilirseniz bulunduğunuz şehrin meydanında izinlerini alıp konumlanmak gibi
Dürüm tırların ufak konsepti yada seyyar simit kokoreçiler gibi fakat esinlenme bakımından diyorum seyyar satıcılık yapın demek istemiyorum ya bir konsept hazırlayıp anahtar teslim araç bu işin makinesi reklam afişleri vs
tedarikçi konumunda olmak Tabii tutması ihtimaline karşı olabiliyorsa patentlerinin alınması önemli kosgeb bu iş için uygun olabir
İnşallah başarırsınız

Engin ATAL

Forum Bağımlısı
Tepki
364
Bisiklet
Trek
@enqinHLC

AVM'ye kurulduğu taktirde depo olacaktır. Stok tabikide fazla yapılacak ve bu depoda muhafaza edilecektir. Patates kızartmasını yapan alet çok büyük yer kaplıyor gibi gözükse de platform üzerine sabitlenebilir. Toplamda 5-6 metrekarelik alan fazlasıyla yetecektir.

@hakan okayer

Gayet güzel bir düşünceniz varmıştı. Keşke faaliyete geçirseydiniz. KOSGEB ile iletişime geçtim fakat kendilerinin dediğine göre , vergi levhası ve ödeme kaydedici cihazlar vergisini aldıktan sonra destekte bulunabiliyorlar. Yani demek istedikleri sen işletmeni aç , kur ve faaliyete geçir biz ondan sonra göreceğiz seni. Sorunda burada zaten :) Benim işletmeyi açacak sermayem yok olsa neden başvurayım size :)