Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geçmiş gelecek oluyor klasik canlanıyor..

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında ßarış Yavaş tarafından paylaşıldı.

?

Jantlar nasıl olsun ?

1. ön arka siyah (mat)

50,0%
  2. ön arka siyah (parlak)

16,0%
  3. ön beyaz arka siyah

5,3%
  4. ön arka beyaz

14,9%
  5. ön arka nikelaj

9,6%
  6. diğer.(not: diğer diyen arkadaşlar yorumda belirtirse sevinirim)

4,3%
  1. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yaklaşık 3 hafta önce aldım bu klasiği sıfırdan toplamayı düşünüyorum şuanda
    *vites takımı
    *firen takımı
    *sele, sele borusu
    *52-39 ön dişli
    *Ön aktarıcı
    yukarıdaki malzemeleri aldım bisikletin boyasını da tamamladım son rütuşları yapıyorum
    eksikler ise;
    * 28" 1.38 uyumlu 28-700C ön ve arka jant
    * sol aynakol metal- metal görünümlü
    * aynakol mili kapakları köşeli komple göbek.
    * klasik yol bisikleti gidonu eğik gidon.

hem fikrinizi almak hemde eksikleri temin etmek için konuyu açtım ilk yol bisikletimi topluyorum ev şartlarında kısıtlı imkanlarla yapmaya çalışıyorum doğal olarak küçük kusurlar var sizinde düşüncelerinizi bilmek isterim.
    kadroya gelince klasik geçmeli kadro tahminen 80 li yıllardan kalma üzerindeki yazılar silindiği için marka belli değil biraz paslıydı zımpara ile bir çoğunu
    temizledim kadroda çatlak kırık yok fakat arka tekerin ve dişlinin kadroya sürtmemesi için inceltilmiş kısımda hafif bir çatlak var gibiydi zımpara boya ile biraz toparladım.
    aynakol göbeğinin yuvası ve arka tekeri tutan alt boruyu zımparalarken farkettim altın sarısı gibi çıktı (resimlerde var) sanırım pirinçten yapılmış fakat +sı - si nedir bilmiyorum
    şimdi ise resimlere geçelim.

Umut Kılınç37, Emrah ONAN ve aertan bunu beğendi.
  2. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    renk olayını böyle mi düşündünüz?
    bence bittiğinde çok güzel duracak, beğendim.
    kolay gelsin.

ßarış Yavaş bunu beğendi.
  3. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet arka fren takılan kısmıda turuncu olucak kadro böyle olucak küçük rütuşları var işte beğendiğinize sevindim çok teşekkür ederim.
    Sizce jantları siyah mı beyaz mı yapayım ?

4. aertan

aertan Kıdemli Üye

Adı:
    ali ertan noyan
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    bence nikelaj renkli boyasız jantlar daha güzel ve klasik bir görüntü yaratır.

ßarış Yavaş bunu beğendi.
  5. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Olabilir şuanda kararsızım renkler modern tarzda oldu o yüzden siyah düşünmüştüm ama nikelaj da fena durmaz bakalım anket açayım konuya bari yapabilirsem :)

Anketi açtım oy verirseniz sevinirim.

6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bi tek bana düşmez şöyle bisiklet:D Onu geçtim tam bulurum bu sefer parasız anıma denk gelir alamam.Tek vites için güzel bisiklet ama vitesli bisiklet yapacaksanız ucuz olduğu için Ya tourney set alın yada Shımano yol guruplarından birini.Tam Şehir bisikleti olur,jant olarakta siyah tercihim kırmızıya en güzel siyah gider.Gidon olarakta düz iyi gider ama sizin tercihinize kalmış bir şey.Şimdiden hayırlı olsun.

7. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sans iste buda cok iyi sayilmaz ama bende toparlamaya calisiyorum :)
    Fren vites takimlarim hazir suanda klasik oldugu icin metal takim aldim yol bisikleti istedigim icin egik gidon dusunuyorum bende siyah dusundum turuncu beyaza uyan tek renk olur sanirim ama ucuz parca aradigim icin biraz zor oluyor. Cok tesekkur ederim. Sizce nasil bir tasarim ?
    Bu arada unutmusum 39-52 on disli ve arka 6 li kaset dislim hazir tekli dusunmuyorum suanda.

8. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Barış selam, çok aceleci ve hızlı başlamışsın anladığım kadarıyla. Fikir aşamaları çoktan geçmiş şekillendirmeye başlamışsın o yüzden pek fazla bir şey demeye gerek yok fakat sadece maşana değinmek istiyorum 1 - 2 derece kadar down tube kısmına doğru şaft kısmından eğilme var bunu boyayı zedelemeden düzeltip head-tube ile aynı paralelde olacak şekilde merkezden ayarlayabilirsen daha iyi olur. Sanırım bir heyecan dikkat etmedin ya da daha önce bu konuda kimse seni uyarmadı diye düşünüyorum.
    Şimdiden eline sağlık, kolay gelsin.

Osman D. bunu beğendi.
  9. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet biraz acele ettim ilk olduğu için biran önce bitirip biraz kullanıp satmak istiyorum. Evet biraz anormallik var gibi boyadan önce farketmedim sonra resimlerden dikkatimi çekti uyarınız için teşekkür ederim peki nasıl düzelte bilirim zarar vermeden yardımcı olursanız sevinirim.
    Çok teşekkür ederim Doğukan bey.
    Bu arada üzerinden çıkan frenleri kullanmaya karar verdim dün temizliğini yaptım eksik parçalarını yay vs. taktım ve montajını yaptım BALILLA yazıyor üzerindeki vidada ise bıanchı mılano yazıyor alüminyumdan yapılmış sanırım yeni aldığım metal olanın nerdeyse 3 te biri kadar hafif bende onu kullanmayı düşündüm sizce nasıl bir parça ?

kadronun son hali ve bahsettiğim fren ayakları; resimlerde burda.

10. Hüseyin Tekin

Hüseyin Tekin Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    selamlar. Öncelikle kolay gelsin.Doğukan abinin de dediği gibi biraz hızlı girmişsin fakat renk uyumu çok güzel.

kafama takılan bir konu var ön maşayı neden sökmeden boyamayı tercih ettiniz. Eğer sökerek yapsaydınız furş takımının boyasını temizlemek zorunda kalmazdınız. ayrıca maşanın sacını da öyle.

Takdir etmeliyim ki maskeleme işini çok iyi yapmışız.

11. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selamlar evet biraz oyle oldu biran once ayaklandirmak istedim o yuzden aceleye geldi birazda ev ortaminda surekli daginik kaliyor o yuzden boyle oldu begendiginiz icin tesekkur ederim.

Aslinda on masayi degistirmeyi dusunuyordum cikarip dagitmadn yapmak istedim boya isi oluncada hosuma gitti kaldi oyle bu arada da metal kisimlar boyanmis oldu kazicam artik bazi parcalarda degisebilir.

Çok teşekkur ederim bir bucuk iki saat ugrastim maskeleme yontemi icin ama degdi.

bu arada yeni jant alicaktim fakat uzerindeki jantlarin Alman mali oldugnu farkettim paslilar arka jant ise yamuk bayagi ama toparlamaya calisicam.

12. Hüseyin Tekin

Hüseyin Tekin Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    benimde böyle bir çalışmam var iki hafta falan olmuştu başlayalı bayağı aşama kaydetmiştim. çoğu şeyi hazırdı boyasını attım fakat aynakol göbeğinin sağ dişini sökemedim çok iyi sıkılmış ve oraya kaynamış. gamalı göbekten kare mile geçtim uymadı haliyle sökmek şart oldu böyle olunca boya bozuldu boya bozulunca rutuş yapmak yerine şimdi boyasını komple kazıyıp tekrar astar boya vernik şeklinde çalışacam. bir haftaya kadar şekillendirmeyi düşünüyorum. :)

jant konusuna gelince janta krom kaplattır derim bütçenizde uygunsa ve de eğik jant düzeliyorsa.

13. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende de aynı sorun var hatta şuanda boyası bitti fakat aynakol göbeğinin sizinki gibi sağ kapağı üzerinde şuanda kare mile geçiricem bende yeni aynakola uyması için inşallah mil uyar uymazsa da kolay çıkar inşallah :) daha iyi olur bence ama + bir uğraşma masraf demek olur kolay gelsin diyim :)

Dün üzerindeki pasları zımparalıym biraz dedim hafif akort isteyen ön jant biraz daha iyi oldu resimlerini atıcam fakat arka düzelirmi bilmiyorum eniştem olur dedi ama inşallah olur. Krom düşündüm ama ne kadara mal olur onu bilmiyorum şuanki nikelaj halide hoşuma gitti ama anketteki gibi asıl mat siyah yapmak istiyorum bu seferde yazılar kaybolacak karar veremedim.

14. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Kadro kötü bir kadro değil.Fransız olabilir.Luglar çok hoşuma gitmese de droplar,seat stayler ve brake bridge güzel.Boya konusuna gelirsek çok kötü bir seçim ve işçilik olmuş.Yanlış anlamanı istemem,şevkini kırmak hiç istemem sadece daha önceki tecrübelerimden konuşuyorum.Lugları kırmızı yapmak yerine ki çok zor bir işlemdir o keskinliği vermek.Komple kadroyu beyaz yada kırmızı yapıp luglar için de lug lining yapabilirdin.Hele maşanın krom taç kısmı çok kötü boyanmış.Bence komple kırmızıya boya,krom taç kısmını muhafaza et ve çok istersen beyaz ile lug lining yap.

15. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kadronun 80 li yillarda yapildigini dusunuyorun ama markasini ogrenemedim tam. iscilik konusuna gelince ev sartlari imkanlarin kisitli olmasi ve sadece sprey boya ve maskeleme ile ancak bu kadar oldu renk konudu tamen kendi zevkim tam istedigim gibi olmasada yine aklimdakine benzer bisey oldu bu arada koyu turuncudur resimlerde kirmiziya yatkin gozukuyor.
    Boyama sirasinsa masayi degistirmeyi dusundugum icin krom kisimi kapatmamistim daha sonra vazgecince uzerinde lekeler kaldi malesef kaziyarak cikarmaya calisicam bi sekilde cikaricam onlari kadro eengini suan icin degistirmeyi dusunmuyorum ama fikriniz icin tesekkur ederim.

16. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sonunda gidon ve çemberleri aldım arkadaşların anketteki oyları üzerine mat siyaha boyuyacaktım fakat orjinal mat siyah denk gelmesi iyi oldu. Gidonu temizledim çok hafif zımpara yaptım o da çizmeye başladı bıraktım hemen üzerine fren-vites takımlarını taktım bir sorun yaşamadım şükür en azında şuanda yok. Sele borusu sabitleyemedim fazla sıkamıyor kelepçe şimdilik sıkıştırma ile duruyor. Çemberlerin tanesini 20 tl den aldım alüminyum ikiside çok hafif ama ölçme fırsatım olmadı. Tam toplamadan önce de maşayı gidon boğazını söküp temizliyim dedim alt bilyası dağılmış onu yeniledim ve taktım şuanda daha iyi oldu.

şimdi kabloları sizce daha sade olsun diye beyaza boyuyim mi yoksa kalsın mı veya ne renk olsun ?

Birde carbon kaplama aldım sizce nereye uygulayayım gidon fren kolları vs. ?

17. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu arada Ankete katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim son mesajdaki konularda da fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

18. Hüseyin Tekin

Hüseyin Tekin Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisikletiniz ne durumda acaba? yeni gelişmeler yokmu

19. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    dostum şu bisikleti komple beyaza boyada gözümüz gönlümüz bayram etsin :)

20. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Detayları seven için kötü boyama, ancak biraz uzaktan çok güzel gözükecektir.
    Umarım en kısa zamanda tamamlarsın. Kolay gelsin.