Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gecen sene dörtyolda yaptığım müthiş kaza

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Edding tarafından paylaşıldı.

1. Edding

Edding Yeni Üye

Adı:
    Atahan S.
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sonbaharın gelmesiyle artık kurumaktan kaskatı olan yollarımız yağ gibi kaymaya başladığı için bu aralar kaza haberleri çok arttı ve bende gecen sene yaptığım ve o günden beri ders aldığım kazayı sizlere anlatmak istiyorum.

Altımda 27.5 Salcano Ng650 var.Önünde aliexpressten söylediğim büyük lümenli ışıklarım var.Hız metremi daha yeni takmışım ve cihazın gücünü denemek için son viteste pedala yükleniyorum.Arabaları,motorları sollayıp kaldırımlardan atlayıp zıplıyorum.O sırada özgürüm,mutluyum bedenimden sanki litrelerce testesteron ve adrenalin salgılanıyor.Rüzgarı yüzümde hissederken yağmur başlıyor ve ben yağmura bayılırım. Dörtyola doğru son sürat geliyorum tam sola dönecekken o da ne?! Lastiğin su çukuruna girmesi,arka tekerin kayması ve ellerimin bisikletin elciklerinden ayrılması ve aynı anda öten üç dört arabadan gelen korna seslerini duyup hissediyorum. Aslında hepsi 2 saniye sürüyor ama o anı sanki dakikalarca yaşıyorum. Yerde sürükleniyorum, kıyafetlerim sırılsıklam,pahalı ışıklarımın parçaları benimle beraber sürükleniyor ve elimde hafif bir sıcaklik var.Hemen ayağa kalkıyorum arkamdaki araçlara yeşil ışık yandığı halde beni beklediklerini görüyorum. Topallayarak bisikletime gidiyorum ve en yakın kaldırıma kendimi atıyorum.

Trafikte hız yapmayın, kask kullanın, eldiveninizi eksik etmeyin arkadaşlar.

2. Aery

Aery Yeni Üye

Adı:
    Emircan G.
    Hocam kazayı geçen senede yapmış olsanız da geçmiş olsun.

Edding bunu beğendi.
  3. emancipation

emancipation Forum Demirbaşı

Seviye:
    güzel bir kaza olmuş diye söyleyecektim az kalsın. ki söyledim de :D
    ama o kadar güzel anlatıyorsunuz ki, sanki bir film sahnesi.

geçmiş olsun.

4. CEMİKO74

CEMİKO74 Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Allah tekrarını göstermesin,ama sizin anlatım şeklinizden sonra güvenlik ekipmanlarının nekadar gerekli olduğunu tekrar anladım ve en kısa zamanda bir eldiven edineceğim...

Edding bunu beğendi.
  5. Bianchi tdl 1300

Bianchi tdl 1300 Forum Demirbaşı

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Kavşağa hızlı girerseniz kavşakta size girer diye bir laf vardır aynısı arkadaşımın başına geldi oradan biliyorum

Batu54 ve Feyyaz Baydar bunu beğendi.
  6. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Aery hocam ne acaip foto yapmışın kafam karıştı ya :)

@Edding kardeşim çok çok geçmiş olsun kazasız sürüşler dilerim

7. Buğra E

Buğra E Üye

Adı:
    Buğra
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Yaklaşık iki saat önce bir benzerini yaşadığım kazadır :)

Cuma günü Triban 3 aldım, dün akşam 1.5 saat sürdüm ve bugün Btwin bisiklet taytı,forması,kaskı,çorabı,ışıkları vs. Decathlon'dan aldım.. Neyse çıktım yola 3-4 dk sonra yavaş gitmeme rağmen virajı ıslatmışlar (araba yıkayan....) gayet yavaş girdim ancak arkası bir anda geldi virajın ortasında! Allah'tan karşıdan otobüs yada herhangi bir araç gelmedi. Viraj sağa doğru olduğu için sağ vites plastiği ve fren pedalı bayağı aşındı. Keşke kamera görüntüleri olsada kendimide hatırlasam.. Nasıl oldu, ne yaptım, nasıl hasarsız atlattım hatırlamıyorum. Ancak 10 liralık bir eldiven almıştım Btwin polar diye sağ el avucum asfalta değdi, eldivende 1mm bir delik oluştu. 10TL lik eldiven bile hasar almamı engelledi..

İkinci sürüşümde sıfır gibi nokta çiziği olmayan bisikleti sağ tarafı derin, sol tarafı hafif çizmem açıkçası moralimi bozdu. Ancak yola devam ettim, ne de olsa eninde sonunda çizilecek. (Takıntılıyım biraz) Veshasıl kelam yaklaşık 20-25 km arası sürdüm, kondisyon sıfır. Tek pazar günleri tatilim olduğu için pazarları 20-25 km yapmayı düşünüyorum. 2 günde bir ise düz ve kısa sürecek yollar.

Sizede geçmiş olsun bu arada, bayağı geçmiş ama :)

8. Bianchi tdl 1300

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. İnternette de bir kaç video izlemistim yol bisikletiyle ilgili o arkadaş da kayıp düşmüştü peeki yol bisikletleri neden kayıyor acaba bilen birisi varmı

9. Buğra E

Buğra E Üye

Adı:
    Buğra
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Lastik ince, yanaklar ince :) Mesela kaza yaptıktan sonra otoyola çıktım, sinir/hırs diye yorumlayabilirsiniz :) İşte 40-50km civarında seyrediyorum, 30dan sonra titriyor :p En ufak rüzgarda sağa sola savruluyorsunuz. Mesela sele farının modunu değiştireyim derken gidon high side oldu 4 defa sağ sol fırladım aha dedim düşüyoruz, son anda toparladım..

Kısaca tabana uyguladığı kuvvet çok az.. Şöyle düşün 0.5 uç ile 0.7 uç arasında mukavemet farkı var. Aynı mantık hareket edecek olursak yol lastiğinin hem yanakları çok ince hemde tabanı çok dar. Ufacık taştan geçsen hissediyorsun ve eğer taşın köşesi denk gelmişse gidonun yönü değişiyor.

10. Bianchi tdl 1300

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Anladim.tekrardan geçmiş olsun tekerinize taş değmesin

11. Buğra E

Buğra E Üye

Adı:
    Buğra
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Teşekkür ederim, seninde tekerine taş değmesin :)

12. Bianchi tdl 1300

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Yalnız ben mtb kullanıyorum :)

13. Okan111

Okan111 Kıdemli Üye

Adı:
    Okan Özen
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    çok fazla hasar almaman iyi bi tecrübe olmuş

14. aradox

aradox Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yollar bubi tuzağı dolu.Bir anlık dalgınlık,tekerleğin bir tümseğe,mazgala,çukura girmesine neden olabiliyor.Bir de yağmur frenlerin intikal süresi ve etkisini azaltıyor.Özellikle şehir içi hız yapma açısından çok tehlikeli.Çok geçmiş olsun.

15. JamesFord

JamesFord Aktif Üye

Seviye:
    Kask demişken, geçenlerde bende kaza geçirdim, bir ağacın kökleri kaldırım üzerinde bir kasis kadar güzel bir tümsek oluşturmuştu, her zaman yaparım mtb kullanıyorum, manual yani ön teler havada geçerek bu tümseklerden sarsıntıyı arka süspansiyona bırakıp geçtikten sonra teker indirip devam ederim, bu şekilde fazla sarsılmadan hatta daha güvenli geçiyorum kasisleri, fakat, bu kez ağırlığımı arkada verirken ölçüyü kaçırdım ve ağırlık noktasını yakalayamadım bisiklet çok şaşalı bir şekilde şahlandı, arka teker kasisin üzerine çıktı ve inerken daha da şahlanıp gidon neredeyse göğsüme yaslandı, kendimi öne atıp indirmeyi denesemde olmadı, telleri değişmemiş katı eski v frenimi de havada sıkamayınca biraz daha kalktı bisiklet ve ayaklarımı yere atmak zorunda kaldım, 20-25 km hızla giderken koşarak hızı yakalayamıyorsunuz 3 adım atıp yere kapaklandım, gidonun bir bölümü ben de bilmiyorum neresi, elmacık kemiğime vurduktan sonra yukarıya dığru göz kapağımı çizdi, kollar ve dizde sürtünme dolaylı yaralar oldu iyi ki eldivenim vardı ellerim sol başparmak harici yara almadı, kaskım yoktu ki normal bisiklet kaskım takılı olsa da büyük ihtimal yüzüm aynı hasarı alıcaktı, gerçi gözlükte taksan birşey olmazdı diyen büyüklerimiz de oldu ama ben bir kere husumeti yaşamıştım, artık full face kullanacağım inşallah image.jpeg