Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gebze - Ayvalık Tur Yardım

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Engin YAĞIZ tarafından paylaşıldı.

1. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Arkadaşlar bayramdan sonra; Gebze - Ayvalık arası tur yapıcaz tura 2 arkadaş çıkıyoruz toplam 360 km.
    Bizim hesabımıza göre tur 2 gün sürecek günde 160 km yol gitmeyi planlıyoruz şimdiden hazırlıklara başladık
    kullanıcağımız bisikletler MTB (sedona 731 ) malesef uzun turlara pek uygun değil ama eldeki imkanlar böyle :)

Sizden ricamız bu tür turlara çıkan arakadaşlar yanlarına neler alıyolar yolda işimize yarayacak tavsiyeler bekliyoruz
    Gerek kamp gerekse bisikletlerle ilgili her türlü tavsiyenize ihtiyacımız var çünkü ilk defa şehirler arası uzun yola gidiyoruz ..

Tur haritası :

Niyazi DEMİR bunu beğendi.
  2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İyi hoş fakat forumda tur için hazırlığa dair o kadar çok konu var ki, arama yapmanız yeterli olacak.

Engin YAĞIZ bunu beğendi.
  3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    engin bey,
    iç lastik şart artı pompa birde iğneli iç lastiklerden ben emekli oldum ve araba sibopa geçtim jantın deliğini genişlettim araba sibop oldu benzincilerde havayı basıyorum fazla uğraşmıyorum tabi pompa oluyor yanımda bir de iç lastik kesin şart yama işleri ile uğraşmam yamada almam yanıma 200 km lik etaplarda kısa mola anlayışı ve tempolu sürüş çok yaptım..beslenme olayım değişiktir energel sıvı içecek beni rampada fişekler ve protein shake sıvı içeceği açlığımı keser, fındık, fıstık, ceviz alırım yanıma ufak bel çanta vardır bende, bisiklet forma kesin olur yollarda teri emer ayrıca spd pedal kullanırım ,kilitli pedal rampalarda yüzde 30 kar demek, uzun taytım vardır asla terletmez bisiklet formanın içine asla pamuklu atlet giymem, eldiven yazlık olur kask olur çünki süratli sürerim ,gözlük kesin olur yolda göze toz kaçar dikkat dağıtır.. su matarası bisiklete montelidir ..son kontroller yapılır tur öncesi fren ve vites ayarlarına bakılır arka benim mekanik disk frendir ve balatalar kontrol edilir ön v-break frenlerin papuçları kontrol edilir zincir yağlanır ama fazla değil esas temizlik würt ile yapılır ve sonra bezle adam akıllı silinir rubleye würt sıkılır ve ayna kolada ve bezle iyice silinir tabi bisiklet önce yıkanacak sonra kurulanacak ..bundan başka sabah kahvaltısı 4 yumurta tam yağlı peynir ile omet olur yanına siyah zeytin ve yeşil çay içerim akşamdan dört tabak kıymalı makarnayı yoğurtla yerim asla kola olayı yoktur bende ...kızartma ise bana yasaktır aşırı şeker yasaktır ,tuz yasaktır ,katı yağ yasaktır yalnız arada sırada tereyağlı yemek yaparım ve zeytinyağlı yemekler revaçtadır pilav az yerim ...450 km yi 16.5 saatte alan tolga gürgün dostum bi gün öncesinden 4 tabak makarna yemiş idi...26 jant ile yaptı bu denemeyi..bu sıcak aylarda erken yola çıkmak en hayırlı iştir saat 04.00 çıkış olursa iyi olur yalnız fosforlu forma iyi olur tabi arka spot kırmızı lamba ve ön far...
    çadır alırsanız arkaya çantalık yaptırmanız gerekebilir çadır orada taşınır artı uyku tulumu...mtb kullanacaksanız arkaya çantalık olurmu ona bakmak lazımda, esasta tur bisikleti 28 jant uygun olurdu ama olanla yetinilecek mecburen ,,sırt çanta olur arkanızda ama tabi sıcakta epey terleyecek arkanız,,

4. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kudret abi yorum için çok sagol ben konuyu açmadan önce iyice araştırdım faydalı bilgiler var ama yola erken çıkmak gayet mantıklı malum agustos sıcak oluyo havanın serin oldugu sabah saatlerinde epey yol yaparız:)

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Uzun Turlar İçin Gerekli Malzeme Listesi

• Kask, Eldiven, Gözlük
    • Pompa
    • Yama Takımı
    • Alyan Takımı
    • Zincir Çıkartma Aparatı, zincir kilidi
    • Akort Anahtarı
    • Yedek Fren Vites Teli
    • Zincir Yağı
    • Ön Far
    • Arka Flaşör
    • Yedek İç Lastik
    • Heybe Çanta
    • Gidon Çantası (Tercihen)
    • Lastik Kanca
    • Suluk
    • Not Defteri, Kalem
    • MP3 Çalar
    • Çadır (En az 3 mevsim)
    • Uyku Tulumu
    • Mat
    • Hafıza Kartı (Fotoğraf Makinesi için)
    • Peçete, Sabun, Şampuan
    • Güneş Kremi
    • Çorap
    • Terlik
    • Kibrit, Çakmak
    • Diş Fırçası ve Diş Macunu
    • Kas Gevşetici
    • Ateş Düşürücü
    • Pudra
    • İlk Yardım Çantası
    • El Havlusu
    • Boy Havlusu
    • Yağmurluk
    • Yağmur Pantolonu (Mevsimine göre alınmalıdır)
    • İçlik (Mevsimine göre alınmalıdır)
    • Kar maskesi (Mevsimine göre alınmalıdır)
    • Kazak (Mevsimine göre alınmalıdır)
    • Yedek Uzun ve kısa Tayt
    • Yedek Forma
    • Şort
    • Uzun Kol Üst
    • Tshirt
    • Ayakkabı kılıfı (Mevsimine göre alınmalıdır)
    • Çatal,Kaşık,Bıçak, bardak
    • Kamp Ocağı, Tencere, tabak (tercihen)
    • Çöp Torbası
    • Taşınabilir Harddisc
    • Türk Bayrağı
    • Fotoğraf Makinesi
    • Kamera (Tercihen)
    • Cep Telefonu
    • Kimlik
    • Kredi Kartı
    • Müze Kart (Müze ve ören yerleri için)
    • Sporcu Lisansı (Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri Tesislerinden Yararlanabilmek için)
    • Şarj Aleti (Cep Telefonu için)
    • Şarjlı Pil ve Şarj Aleti (Fotoğraf Makinesi için)

Bu listeyi kendinize göre özelleştirebilirsiniz... Şimdiden keyifli bir tur diliyorum

6. Murat YIL

Murat YIL Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bu yolu daha önce araba veya otobüs ile gittiniz mi? eğer bu güzergahı hiç izlemediyseniz bir kaç küçük tavsiyem olabilir. Arabayla bir çok defa kullandığım bir yol ( İzmit - Akçay )

7. Murat YIL

Murat YIL Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tamamen araçla yol yapmaktan dolayı o güzergah ile edindiğim bilgiler. Belki faydası olur;

1) Rotanıza baktığımda körfezi dolaşmak yerine feribotla Topçular iskelesine geçiş görüyorum. Bence doğru karar. En azından bu sayede Karamürsel'in sonrası görülmeyen, dar, keskin ve kamyon dolu rampalı virajlarından kendinizi kurtarmış olursunuz.
    2) Gemlik çıkışına doğru ciddi bir rampa tırmanışınız olacaktır. Tedarikli olun. Bu arada Gemlik-Bursa istikametine doğru ilerleyeceğinizden Orhan Veli'nin mısrasını biraz size uyarlayalım " Gemlik'ten sonra uzun bir süre denizi göremeyeceksin, sakın şaşırma " :)
    3) Eğer Bursa içine girmeden çevre yolundan Balıkesir istikametine gitmeye karar verirseniz lütfen tedarikli olun. Yol otoban gibi, hafif eğimli rampalar, bol düzlükler, güzel bir asfalt mevcut. Ancak bu durum ve radar olmaması araçların aşırı hız yapmalarına neden oluyor. Ayrıca çevre yolu boyunca tek bir benzin istasyonu veya tesis bulamazsınız. Karayollarıın bir kaç şantiyesi vardı anımsadığım kadarıyla. Dikkatli olun çevre yoluna girecekseniz. En azından yanınızda bolca su, enerji içeceği, atıştırmalık bir kaç şey bulunsun. Yolu uzatırsınız ama tavsiyem Bursa içinden geçin. En azından biraz mola verir rahatlarsınız.
    4) Bursa - Karacabey - MustafaKemalPasa - Susurluk - Balıkesır. Bu ıstıkamet oldukca keyıflı olacaktır sızın ıcın. Yol guzel, rahat rahat pedallarsınız. Her yerde kucuk dınlenmelık yerler var. Yol ustunde koylulerden bır kac meyve fılan alırsınız. Bu guzergahta dıkkat etmenız gereken onemlı seyler;
    --- Karacabey at yetıstırme cıftlıklerı , Haraları ve elbette Sivas Kangal cıftlıklerı ıle unlu. bu sebepten dolayı etrafta cıddı bır sokak kopegı populasyonu ıle karsılasma ıhtımalınız var. Bır cogu kangal cıftlıgınden gelen yemek ve dişi kopek kokusuna aldanarak bu cevreye konuşlanıyor. Kangal cıftlıgınde calısanlar , cıftlık kopeklerını - ozellıkle dısılerı - korumak ıcın bu sokak çetelerine bıraz sert davranıyorlar. Dolayısı ile agresif bir suruye denk gelebılme ıhtımalınız mevcut. Tedbırlı olun.
    --- MustafaKemalPaşa'ya gelmeden önce tabelara dıkkat. Yolu bılmeyen bırı yanlıs yone sapabılır.
    --- Susurluk sızın de bıldıgınız gıbı o guzergahta ılerleyen otobuslerın ve turların mola noktası. Sız de mola verın. Guzel bır cift kaşarlı tost ve ( uyku getırmez ise ) susurluk ayranı ıcın. Susurluk oncesı outlet mazalarının bulundugu tesısler de var. Tshırt-Sort-Mayo alabılırsınız :)
    --- Balıkesır'otogar yolunu gectıkten sonra ıkı alternatıfınız var. Ya Balıkesır ıcıne gıreceksınız veya "agır vasıtalara zorunlu guzergah" olan Balıkesır dısından dolasarak ( dıs kalmadı artık orasıda sehır ıcı kadar yogun bır sekılde yapılastı ) devam edeceksınız. Bence farketmez. Her ıkı yolda oldukca musaıt sanırım pedallamak ıcın. Balıkesıre gırerken Sol tarafınızda "Tellioğlu Yem, Tellioğlu Un" gibi fabrikalar goreceksınız yolun sag tarafında tam karsılarında arazıde bos yerler var. O bos yerlere soyle bır goz gezdırın. Cunku bana Sayısal Loto'dan para cıkarsa tam oradakı arazılerı alıp " Seferogulları Yem ve Seferogulları Un" fabrıkalarını kuracagım. Ortasına da Yeşil Vadi dersiniz artık.
    --- Balıkesir'i gectıkten sonra Edremit İstikametine dogru yer yer yol calısması var. 9 yılda ancak yolun yarısını yapabıldıler. Genel secıme kadar da bıtırmezler. Kımler ne rant yedı oradan bılen bılır. Yol yapım olan yerlerde zaman zaman tek şerite dustugu oluyor yolun ( en azından Mart 2013'te oyleydı ) dikkat edin. Ayrıca lastıklere de dıkkat. Yol yapımından dolayı lastık patlatmaya musaıt bılumum zırzavat vardır yerde.
    --- Edremit'ten sonra Akçay-Altınoluk istikametine değil, İzmir-Ayvalık istikametine doneceksınız. Edremit söförlerine dıkkat edın. Daha once kasap soför gordugunuzu zannediyorsanız henuz Edremit ve Adapazarı'nda araba kullanmamıs demeksınızdır. Edremıt - Ayvalık yolunda kesınlıkle soguk KORUK ıcın. Ama cok ıcmeyın. Bagırsaklarınız arzunuz dısında fazla mesaı yapabılır. Yıne yol boyunca kopeklere dıkkat etmenız tavsıye edılır.
    --- Edremıt'ın hemen cıkısında termal banyolar var. Guzel bır banyo yapın, kaslarınız rahatlasın demek ısterdım ancak uykunuzu getırecektır. Yıne de hadı konaklayalım derseniz kucuk bır tavsıye sakın termal banyoların bufelerınden kantınlerınden cay gıbı seyler tuketmeyın. kullandıkları suya termal su karıstıgından yıne bagırsaklarınız fazla mesaı yapabılır.
    --- Bundan sonra tek sıkıntınız olsa olsa kopekler olur. Yol boyunca solunuz Dağ sağınız Deniz. Keyfiniz yerinde olur. Kipa filan var. Alışveriş için durabılırsınız.

Ve yol planınızı bilmediğim halde en önemli uyarı;

Çadır kuracaksanız sakın ama sakın zeytinlikleri seçmeyin. Şaka yapmıyorum veya sizi korkutmaya da çalışmıyorum. Ama yılan tarafından sokulan 3-4 kişi biliyorum... Yılan zeytin agacına gelmez diye bir laf vardır köylüler arasında Ege'de sanırım bunu bır tek yılanlar duymamıs..

İsa Yavaş ve Engin YAĞIZ bunu beğendi.
  8. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Murat abi tavsiyen gerçekten süper her detayı düşünmüşsün çok teşekkür ederim çok işimize yarayacak. Yanlız bi konuda daha yardım istiyorum biz 150 km yol yaptıktan sonra aşagı yukarı mustafa kemal paşaya gelmiş olacagız burada gece çadır kurmak için bildigin yer var mı ?

9. Murat YIL

Murat YIL Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Engin;

Herşeyden önce şunu belirtmeliyim ki bisikletle yaptığım maksimum mesafe 40 km. ( daha yeni başladım 10 gun oldu ) dolayısı ile 150 km'lık gunluk turlar bana hala hayal gibi geliyor. Kondisyon durumu hakkında birşey diyemem ama aslına bakarsan tur planınızı yeniden yapmanız ve 2.5 gune uzatmanızı onerebılırım. Cunku umdugunuzdan daha fazla az egımlı ama uzun rampalar ıle karsılasabılırsınız. Ozellıkle Bursa gırıs ve cıkısında. Sanırım Karacabey ile MusafaKemalPaşa arası olsa olsa 30-35 km'dir. Karacabey civarında harika koruluklar, mesire alanları var. Hatta yanlış anımsamıyorsam Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ait bir mesire alanı / koru mevcuttu. Size tavsıyem Karacabey'de kamp atmanız. Google'dan bıraz arastırma yaparsan veya Karacabey cıvarında yola yakın koylerın Muhtarlarını, Belediye başkanlıklarını ararsan emınım yardımcı olacaklardır. Karacabey'de kamp atarsanız Susurlukta verecegınız bır mola ıle rahatlıkla Edremit'e kadar gidersiniz. ( cıdden Balıkesır - Edremıt arasına dıkkat edın yol yapım var.. ) Edremıtte bıraz dınlendıkten sonra Havran veya Ören'e kadar pedallarsınız ( kasın Ören yapın denız kenarı harıka bır yer ). Ikıncı kampı Ören'de atarsınız. Bu sıze su avantajı saglar dıye dusunuyorum. Oren'den sabah erken cıkarsanız hem yol uzerınde ugranması gereken ve gorulmesı gereken bır kac noktayı gezersınız ( Mustafa Kemal Atatürk'un yatar vaziyette şeklini andıran dağ kesiti ), hem güzel bir köy kahvaltısı edecek yer bulursunuz ( menemen isteyin, zeytinyağı ile yapıyorlar, muhteşem ), hem de Ayvalık içini gezme, uygun kamp yeri arama ve hatta hem ayvalık civarında hem de Sarımsaklı'da denize girme zamanınız olur. Hatta oralara kadar gıtmişken Cunda'ya ugramamak olmaz.. Cunda - Ayvalık arasında, deniz kenarında, yapılan dolgudan dolayı olusan kucuk koyumsu yerlerde kamp atabılırsınız.
    Evet evet, yeniden planlayın turunuzu.. Karacabey'de kamp atın. hem orada ki korular/mesire alanları kamp ıcın daha guvenlı olur hem de enerjınızı tuketmemıs olursunuz.

En dogru tavsıyelerı o bolgede tur yapmıs bısıkletcılerden alırsınız. Umarım tecrubelı turcular cevap yazar buraya..