Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gazi Üniversitesinin ve Türk Sporunun Büyük Kaybı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Njoy tarafından paylaşıldı.

1. Njoy

Njoy Yeni Üye

Seviye:
    Türk Sporunun duayenlerinden Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar SEVİM, dün akşam üzeri (09.02.2009) Gazi Spor Merkezinde spor yaparken kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

61 YILA SIĞAN BAŞARILAR

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 10 Haziran 1948'de doğan Prof. Dr. Yaşar Sevim, ilk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladı. 1969 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü'nden mezun olan Sevim, 1970-1974 yılları arasında, Almanya Köln Yüksek Spor Okulu'nda (Deustche Sporthochschule Köln) hentbol, basketbol, voleybol ve futbol üzerine ihtisas yaptı.

Yaşar Sevim, 1974–1996 döneminde, Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi'nde ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

Yüksek öğrenimdeki çalışma süresi içerisinde yurt dışı ve yurt içinde yayımlanan spor dergilerinde 100'ün üzerinde inceleme, yazı ve makalesi yayınlanan Sevim'in, spor konusunda da yayınlanmış 24 kitabı bulunuyor.

Özellikle basketbol ve hentbol branşlarına önemli katkısı bulunan Prof. Dr. Yaşar Sevim, Almanya ve Türkiye'de bu iki spor dalının yanı sıra futbol, voleybol ve atletizme de katkı yaptı.

HENTBOLLU YILLAR

Basketbolda milli formayı giyme başarısını gösteren Sevim, 1976 yılında Hentbol Federasyonu'nun kurulmasına öncülük ederken, ilk başkanlık görevini de üstlendi, federasyonunun kurulmasından sonra yıllarca milli takımlar baş antrenörlüğü görevinde bulundu.

Prof. Dr. Yaşar Sevim, hentbolda antrenör olarak görev aldığı dönemlerde büyük başarılara imza attı.

Eskişehir ETİ Bisküvileri Takımı ile Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda üçüncülüğe uzanan Sevim, Milli Takım'ı, 1995 ve 1997 yıllarındaki Üniversiteler Dünya Şampiyonası'nda 2 kez Dünya ikinciliğine ulaştırdı.

Prof. Dr. Yaşar Sevim, Türk sporuna ve hentbola hizmetlerinden dolayı birçok ödül alırken, 2001 yılında TMOK ve Türkiye'nin en büyük spor ödülü olan ''Türk Sporuna Hizmet Ödülü''ne layık görüldü.

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün teklifiyle, Gençlik ve Spor Genel Müdürü'nün ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın onayı ile 2006 yılında Ankara'daki Cebeci Hentbol Salonu'nun ismi ''Prof. Dr. Yaşar Sevim Salonu'' olarak değiştirildi.

Prof. Dr. Yaşar Sevim, hentbolda, 1974 ile 2004 yılları arasındaki dönemde çalıştırdığı takımlarda 17 kez Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşadı.

Sevim ayrıca, 15 kez Türkiye, 6 kez GSGM ve Cumhurbaşkanlığı ile 3 kez de Başbakanlık Kupası'nı antrenör olarak kazanma başarısını gösterdi.

Başarılı spor adamı, 1987 ile 1989 yılları arasında, Dünya Hentbol Federasyonu'nda (IHF) ilk Türk Lektör olarak görev aldı. Sevim, 1994 yılında seçildiği Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Metodik ve Teknik Komisyon Lektörlüğü'nde de 2010 yılına kadar görevliydi.

Sevim, son yolculuğuna 11.02.2009 Çarşamba günü saat 10.00’da Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Salonunda yapılacak (Gazi Spor Merkezi yanı) cenaze töreni ile uğurlanacak.

Törenin ardından cenaze Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığına defnedilecektir.

Tören için Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu önünden araç kaldırılacaktır.

Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

:(

(özel mesaj hakkım olmadığı için hiç bir yöneticiye danışamadım konuyu açarken kusura bakmayın )

fecredall ve Faik BİLGİN bunu beğendi.
  2. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    Kendim de bir Gazi mezunu-otomotiv ö. olarak hocamıza Allahtan rahmet, tanıdıklarına başsağlığı diliyorum.

3. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Allah Rahmet eylesin...Yakınlarına Allah'tan sabır diliyorum

tugche bunu beğendi.
  4. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    ALLAH rahmet eylesin...

5. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    Semirlerden verdiği derslerden tanıdıgım ve Türk spor tarihinde cok büyük yer edinmiş birisiydi. Allah rahmet eylesin