Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Garmin Edge 510 yükseklik değeri sorunu

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Fatih Çetin tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar,

Garmin Edge 510 kullanıyorum.
    Cihaz bana geldiğinde resetleyip gerekli ayarlarını yaptığımda yükseklik (elevation) değerleri normaldi. Bir süre sonra niyeyse elevation değerleri sapıtmaya başladı.
    Aşağıdaki kayıtta Maltepe sahilin bitiş noktasında -25 metre (Eksi 25) olarak bir değer gösterdi. Ki bu durum birçok kayıtta mevcut.
    Garmin Connect

29 Ekimde cihazı sahilde tekrar resetledim ve aşağıdaki yükseklik değerlerini verdi. Yani 1-2 metrelik sapmayla doğru sonuç idi.
    Garmin Connect

Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadığım halde bugün elevation değerleri yine sapıtmış vaziyette. Sanki dalgıçmışım gibi -8 metreye iniyorum.
    Garmin Connect

Cihaza reset attım, elevation değerini manuel olarak girdim. Ama sonuç yine de değişmiyor. Birkaç gün sonra elevation değerleri sapıtıyor.

Aynı durum Edge 810 için de geçerli. Bunun kalıcı bir çözümü yok mu?

2. Erdal Yılmaz

Erdal Yılmaz Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Garmin Connect

Cihazı güncellediniz mi? Şayet güncelleme yapmadıysanız yukarıdaki adresten ilgili uygulamayı indirip güncellemeyi deneyin. Ben aldıktan sonra 3 kez yeni güncelleme geldi. Sorun yaşamıyorum.

3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aktivite sayfasında, cihaz bilgisinin altında görünen "Elev Corrections" ayarının Disable/Enable durumu etkiliyor olabilir mi?

4. KS
    Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cihaz yazılımı güncel. Garmin Express kullanıyorum. Gerek şarj, gerekse senkronize için pc'ye bağladığımda yeni güncellemeleri alıyorum.
    Hatta tekrar reset atıp yeniden güncelledim. Ki aynısını 29 Ekim tarihinde de yapmıştım.

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Garmin 510 barometrik altimetre kullandığı için hava durumuna göre irtifayı az veya fazla gösterebiliyor (yüksek basınç eksili irtifalara, alçak basınç ise gerçekte olduğundan yüksek değerlere sebep oluyor). Başlangıç noktanızın irfifasını biliyorsanız, altimetreyi buna göre kalibre etmeniz mümkün:
    https://support.garmin.com/support/...caseId={df7142e0-ea50-11e0-73d0-000000000000}

Ben 500 kullanıyorum, 510'da tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum ama 500'de bir noktayı elevation point (irtifa noktası) olarak ayarladıktan sonra bir daha o noktanın 30 metre yakınındayken kayda başlarsanız irtifayı gene ona göre ayarlıyor.

Max Torque bunu beğendi.
  6. KS
    Fatih Çetin

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Elevation değerini manuel olarak girmekten kastım buydu. Bu işlemi yaptıktan sonra ilk garmin kaydındeki değerler neredeyse birebir doğru olmasına rağmen sonraki kayıtlarda elevation değeri sapıtmaya başlıyor. Benim asıl takıldığım nokta ayarları yapmama, güzergahımın hep aynı olmasına ve cihaza müdahalede etmememe rağmen elevation değeri gün geçtikte niye sapıttığıdır :)

Konuyla ilgili çözüme kavuşamadık yine :) Cihazı resetliyorum, yükseklik değerini giriyorum ama yine de boş. Bir süre sonra yine sapıtıyor. Ahanda son durum :)
    Garmin Connect