Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

darkRider

Üye
Tepki
8
Daha önce tıkırtı şeklinde pedala yüklenirken gelen ses için geçen gün kontrol ettirdim göbekte boşluk falan yok dediler pedalları ve aynakolları sıktırdım o ses geçti. Fakat şimdi de başka bir ses duyuyorum, Bisikletin üstünde pedal çevirirken duyduğum bir ses var zınnn vınnn gibi bişey... önceleri her zaman gelmiyordu bu ses fakat şimdi çoğu zaman geliyor illet olmaya başladım... Bisikletten inip Ön tekeri çeviriyorum ses yok arka tekeri çeviriyorum ses yok, arkayı kaldırıp pedal çeviriyorum ses yok. sesin kaynağını tahmin edebilecek arkadaş varmı acaba? yardımcı olursanız sevinirim.

Scudo

gencizmirli

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Pedallardan gelmediğine göre bu ses orta göbekte bir boşluktan kaynaklanıyordur.Ama dikkat edin ses sele borusundanda gelebilir.Seleyi arkadar yukaıya doğru çekin bakalım ses olacakmı?
İnşallah sorun kısa zamanda çözülür;)

darkRider

Üye
Tepki
8
@gencizmirli

teşekkürler, sele borusundan olduğunu sanmıyorum iyice sıkmıştım, seleye yüklenmeden ayakta sürünce de aynı ses geliyor. insanı sinir ediyor bu ses konusu ya, bisikletten soğutuyor adamı, istiyorsunki saat gibi çalışsın tıkır tıkır ve sessiz ama olmuyor işte :)

• Beğen
Tepkiler: Daywalker

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Seslerin kaynakları çok farklı olabiliyor ve dikkat edilmedikçe gözden rahatlıkla kaçabiliyor,ama şöyle bişeyde var insan kendi vücudunuda dinlemeye başladığında sorunlar çıkıyor yani önceden sürdüğünde olduğu halde dikkat etmediğin için duymadığın sesleri duymaya başlıyorsun eğer çok rahatsız edici değilse vede herhangi bir sürtünme olayı yoksa çok takma derim

Komando_Turk

Daimi Üye
Tepki
94
S. Aleykum arkadaşlar. Çogumuzun başına gelen bir olayın çözüm aşamalarını anlatacam size. Bisiketten gelen çıtırtıların kaynağı orta kısımdan geliyorsa şunları yapın.Kendi tespitlerim ve uygulamalarım bunlar. Eğer hata varsa sizde doğrusunu anlatarak benimde düzgün bir şekilde öğrenmeme yardımcı olun.

1. Önce basit düşünelim. Pedalın aynakola takıldığı kısımı söküp pedalin iç kısmına güzelce bir pas sökücü sıkalım, pası iyice aktıktan sonra içine yağ sıkıp aynakola takılan somun kısmına biraz gres yağı sürüp yeniden düzgün bir biçimde takalım. Gres sürmemizin amacı eğer pedal bozulursa veya değiştirmek istersek pedal aynakola aşırı derecede kaynamasın ve sökülmesi kolay olsun diye. ''ses devam ediyor'' o zaman devam.

2. Gene basit düşünelim acaba zincirden mi yoksa dişlilerden mi? Zinciri, aynakol ve arka dişlileri kontrol edelim. Hala ses var.

3. Seleyi, vidalarını kontrol edelim. Gene ses var.

4. Artık iş ciddileşti. Kadroyu güzelce bir kontrol edelim çatlak,kırık var mı diye.
Bir sorun bulamadık

5. İş ciddileştiği için elimizi yağa bulama sırası geldi.Ama sesin orta kısımdan geldiğine eminiz.O zaman Aynakolu söküyoruz. Orta göbek bilyalarını çıkartıyoruz. Göbeği bezle tertemiz hale getirip kontol ediyoruz. Eğer bilyaların birinde bile ezilme varsa ses çıkartır. Bilyalar ezilmiş, değiştiriyoruz. İç kısmını göbeği iyice kontrol ediyoruz.Biryerinde çatlak veya herhangi bir terslik var mı diye. Sonra güzelce bir gres sürüyoruz. Elinizi korkak alıştırmayın dayayın gitsin gresi :D Aynakolu yerine takıyoruz. Bir deneme sürüşü. Bir bakıyoruz ses kesilmiş.

6. Hadi diyelim ses devam ediyor. Ama orta göbek çivarından ses geldiği kesin. Farklı bir pedal takarak deneyelim. hala ses var.

7. Mümkünse farklı bir aynakol takalım. Öyle bir kontrol edelim.

Bu uygulamaların birinde sesin ortadan kalkması lazım.

Eğer uygulamada eksiklik yanlışlık veya farklı çözüm yolları olursa lütfen cevap yazarak bilgilenmemize yardımcı olunuz. Hepinize kolay gelsin.

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Benimde buna benzer bir sorunum oldu bu haftasonu, bisikletimi aktif pedaldan almıştım, çağrı beyi arayıp durumu bildirdim, sağolsun ilgilendi, pedalın aynakola bağlandığı yeri greslemiş o kadar. Gelen sese bakarak ben kadroyu filan kırdım sanıyordum ama çözümü bu kadar basitmiş:D
Başka bir başlıkta da sele borusunun kadronun içinde yeralan kısmını temiz bir hafif yağlı bezle temizlerseniz, parçacıklardan oluşan tıkırtıları önlemiş olursunuz, bu bilgiyide paylaşayım dedim.
Çıtırtısız pıtırtısız bol pedallı günler dilerim:)

Komando_Turk

Daimi Üye
Tepki
94
Zaten yazdığım gibi önce basit düşünelim. Baktık çözüm yok o zaman eğer sökme takma işleminden anlamıyorsak tamirciye gitme vakti gelmiş demektir.

• Beğen
Tepkiler: Emir haberal
Tepki
0
Benim bisiklette de bu tip sesler gelmiş, arka viteste gerilmeler, hoplamalar olunca bisikletin karşısına oturup bir elim çenemde incelemiştim. Pedalı elimle yavaşça çevirdim ve arka viteste tam çıt dedi anda durdum. Zinciri elimle büktüm, sorunu anlayınca gülümsedim. Zinciri oluşturan halkalardan biri bükülmüyor, arka vitesin çarkında takılıp kalıyordu.

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
benim bisklette de var bu problem
daha yeni aldım işin ilginci
tahminim orta göbekten geliyo

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Bisiklet alındıktan 1 ay kadar sonra zaten tekrar bisikletçiye götürüp ayarlarını kontrol ettirmek gerekir. Sebebide gerek vites fren kabloları olsun gerekse vidalı mekanik aksamlar olsun sıfır parçaların mekanik olarak oturma (bir nevi rödaj) süresi oluyor. Ve bu süre geçtikten sonra tekrar ayarların yeni hale göre yapılması gereklidir. Buna çok minik bir örnek vermek gerekirse vites dış kablosuyla vites kolunun arasındaki silindirik pulun şekli değişecek, yerine oturacak vede vites ayarı kaçacaktır. Bu sebeple daha alalı 1 ay olmadı heryeri gıcırdıyo ayarları bozuldu bu ne biçim iş diye yakınmasınlar, doğal olan budur.

• Beğen
Tepkiler: Teoman Ağır

Emirhan Atasöz

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Hala Devam Ederse At çöpe Gitsin Abi :)
Şaka Bi Yana AynaKolu Sokup gresledm Geçti Tüm Ses.
Teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Doruk Atay

Doruk peki, 1 senedir kullanımda olan aynakoldan neden ses gelir :D kadrom bile değiştir, o lanet ses gitmedi. sende hussefelt kullanıyordun, eğer böyle bi sorunla karşılaştıysan nasıl çözdün ? yok benim aynakolumda sorun yoktu diyosan ben nasıl çözebilirim bunu ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynı sorun bende de var. Çok sinir oluyorum ya.Ara sıra oluyor bu ses.Bazen de kendiliğinden geçiyor.Sebebini bir türlü anlayamıyorum.

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Bendeki ses de iyice artmaya başladı,önceden ayakta sürerken ve aynakol 2'deyken geliyordu yalnızca.Şimdi her dişlide biraz yüklendiğimde geliyor korkuyorum bir yerler kırılcak diye :D

hanifisari

Aktif Üye
Tepki
86
ben yeni aldım bianchi slr200
lanet ses yuzunden 2 gundur binmiyorum bisiklete
ses iyice attı bende
bilmiyorum çözum nedir ama
ben bisikleti yıkattım
ayna kolları söktum inceledim kelebeklerin vidalarını sökup taktım sıkılıgını kontrol ettm
spd pedal aldım
sele degiştirdim ön ve arka göbek bakımını yaptırdım
kadroyu inceledim çatlak varmı diye
zinciri mazotla sonra sıcak su ile yıkadım tekrar yaglaıp taktım
arka rubleyi guzelce kontrol ettim
bisikletin fren ve vites kablolarını gözde geçirdim
orta göbekte boşluk veya sertlik yok
SORUN HALEN DEVAM EDİYOR
82 MODEL WAİMANLYE BİNİYORUM
VE AKLIMA GELDİKCE BİANCHİYE KUFUR EDİYORUM
4 KERE SERVİSE GÖTURDUM
AMA NAFİLE
NEYSE DURUM BÖLE

TravellerSeko

Aktif Üye
Tepki
32
İsim
Serkan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
benim bisiklettende pedela ayakta cok yuklendigimde çıt sesi geliyor. pedalı sökmeye çalışıyorum ama banamısın demiyor. neredeyse aynakolu kıracagım ama pedal acılmıyor. ne yapabilirim acmak icin yaa? pedal schimano pdm 540 aynakol ise FSA. yardımcı olabilirmisiniz lutfen.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

mammoth

Üye
Tepki
84
Bisiklet
Sedona
bahsi geçen konu ile (çıt çıt sesi) ilgili olarak iki üç ay sıkıntı çektim ve denemediğim yöntem, sıkmadığım vida kalmamıştı. sesin orta göbekten geldiği kesindi ama idareten ayna kolu sıkarak on dakikalık bir sessiz sürüş sağlıyordum. en sonunda orta göbeği tamamen değiştirdim ve sesten kurtuldum. sedana 711 kullanıyorum ve iki yazdır turlara çıkıyorum. rampalarda bilyaları fazla zorlamışım sanırım. :) göbekte mono blok olduğu için yarım saat bile uğraşmadan sıkıntıdan kurtulunuyor. bisikletiniz garanti kapsamında ise hiç vakit kaybetmeden gidin orta göbeği değiştirtin arkadaşlar.

mammoth

Üye
Tepki
84
Bisiklet
Sedona
@europeseko

pedalı değiştirme derim, aynı hatayı yaptım ben dostum, elli lira kaçtı :) orta göbeği değiştir.

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Ardaşlar öncelikle merhaba... Malesef gözden kaçan 2-3 nokta var gördüğüm kadarıyla ... Bunlardan bahsetmem gerekirse ;

Temelde sesler;

1-) pedaldan gelir aşırı çamur veya sürekli su teması veya oksitlenmeye bağlı olarak

2-)Aynakol bilyeli ise evet daha çok diğerlerinde orta link yapına bağlı olarak azalabilir

3-)Zincir orta aktarıcı arasındaki mesafe ayarsızlığı buna uzayan zincirde neden oluyor bazen

4-)Seleden zamanla gelen ses ve onda genelde pek düzelme sağlanamıyor

5-)Furç takımında bulunan boşluk az ise benzer ama bu çıt sesinden daha baslı bir sesle kendini belli ediyor

6-)Son olarak kadro çatlaklarına bağlı olarak gelebilir

*** Kendi görüşüm şu : Arkadaşımın dediği yağlama olayına katılıyorum ama fazlası da aşırı toz toprak doldurarak akışkanlığın 1-2ay içinde eskisine göre daha kötüye gitmesine neden oluyor... Yetecek kadar yağlayın vıcık vıcık olmasın derim ben ... Saygılarımla