Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Garip bir iç lastik

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Erdi ÜNAL tarafından paylaşıldı.

1. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Erdoğanlardan bi kaç gün önce hutchinson marka iç lastik aldim.Lastiğe montesini yaptim ve gezintiye ciktigimda lastigimin asfaltta resmen sektigine ve zipladigina sahit oldum.İlk once janttan suphelendim,söktüm elimde cevirdim bariz lastik elips seklinde dönüyordu:) Sok oldum suanda ic lastigi cikartip sisirdim sibob kisminin tam karsisi iki kati hacminde buyuk ve sekli duzgun degil. anladigim kadariyla bu durum ic lastikten kaynaklaniyor. Tecrubeli arkadaslardan bu durumla ilgili yorum bekliyorum ona gore yarin iade etmeye calisicam,tabi alirlarsa.

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Çoğu mtb iç lastiği boşta(janta ve dış lastiğe monte edilmeden) şişirildiğinde benzer sonuçlar doğurur.Lastiğinizdeki sekme iç lastiğinizden değil diye düşünüyorum muhtemelen dış lastik janta tam oturmamıştır yada dış lastiğinizde bir bozulma olmadığına emin misiniz.

3. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Eğer jant yanaklarınız düzgünse Ferhat abimizin dediği gibi lastik janta tam oturmamıştır.Bu problemi halletmek için (dediğim gibi eğer jantta ve jant yanaklarında yamukluk yoksa) elinize bolca bulaşık deterjanı sürün ve lastik yanaklarına yedirdikten sonra lastiği dikkatlice oturttuktan sonra yavaş yavaş hava basarken lastik yanaklarını kontrol edin ve elinizle balanslı gördüğünüz (lastik bir ksıımda tam oturup bir kısmında oturmuyorsa yani) yeri düzeltin ve lastiğe tekrar hava vurun :) bu problemler ancak böyle halloluyor :)

4. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Lastiklerim michelin ve bu iclastikten once duzgunce kullaniyordum.Tekrar dediginiz gibi deniyecegim,yamukluk lastigin disli kisminda duzluk yaratiyor.yani yuvarlakken lastik,5cmlik kisimda duzluk var,buda ziplama yapiyor.Ayrintili inceliim tekrar ben:)

5. kemal güler

kemal güler Misafir

erdi bey bu şekilsizlikler her iç lastikte var ben bu durumla cst iç lastikte de michelin iç lastikte de karşılaştım,bisikletin sekmesi iç lastikten değildir jantınızda bir yamukluk yoksa dış lastiğiniz oturmamıştır,arap sabunu,bulaşık deterjanı,veya bir miktar yağ probleminizi çözer..

6. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Denedim herseyi,jantin butun araliklarini ve diameterini olctum bi yamukluk yok,lastik keza oyle.Son care yarin eski ic lastigimi yaptirip deniyecegim.Ancak boylece kesin sonuca ulasabilirim.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Jantı ölçtüm derken akort sehpasında mı baktınız başka bir şekilde mi ölçtünüz.

8. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Ferhat bey,
    Bu sabah mahalle bisikletçisinden beş liraya aldığım iç lastiği taktım ve sorun halloldu.Böylece hatanın iç lastikte olduğu kesinleşti.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Erdi bey 100 tane iç lastiği şişirseniz ilk fotoğrafta görünen şekil en az 30-40 tanesinde aynen olur.Hatta 2-3 yamalı bir iç lastik dışarıda şişirildiği zaman fotoğraftaki şekile göre çok daha deforme bir halde şişer ama dış lastiğini balansını bozmaz.Bu sefer dış lastiği oturtmuş olma ihtimaliniz olmasın sakın çözüm.Yada sök tak yapmaktan dış lastikte sıkıntılı olan kısımın düzelmiş olma ihtimali....

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  10. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Bilemiyorum,ama ilk defa yaşıyorum böyle bir durum,garipsedimde açıkçası.Daha önce lastik oturmasıyla alakalı olarak durumlar gördüm ve dediğiniz yöntemlerle çözüme ulaşmıştım.Yani bendeki sorun yanal eksende değildi,lastiğin üstünde bariz kısımda sönüklük durumu,buda iç lastiğin şişkin kısmından,az şişkin olan kısmına geçerkenki bölümde.Velhasıl lastik tam çember şekli alamayıp,yarı eliptik şekilde duruyordu.Buda giderken ön lastikte zıplamaya sebebiyet veriyordu.Durumla alakalı distiribitör firmayı suçlamıyorum tabiki,sonuçta ürün kutusunda açılmamış halde ulaştı elime ve sağolsunlar durumlada ilgilendiler.Sorun benim şanssızlığım:eek:

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Erdi bey bende konu ilginç devam ettiği için takip ediyorum ve çözüm durumunu tam anlamaya çalışıyorum.Bu tip bir durumda ilk defa duyuyorum iç lastik değişince çözüldü kesin çözüm diye, o yüzden ilginç geldi. 3-4 tane yaması olan iç lastikler kullanırdık boşta şişirince ahtapot gibi olurdu böyle sıkıntılar yaşamazdık .Zaten dış lastik oturmayınca da yanal eksende hata vermez dikeyde gösterir kendini .

Siz iç lastik yazdınız ama ben yine de dış lastik oturmuştur diye düşünüyorum bu iç lastiği(size göre arızaya sebep veren iç lastiği) ilerleyen aylarda (dış lastik iyice yumuşayıp jant ile kardeş olunca ) tekrar deneyip sonucu yazarsanız çok mutlu olurum.....

12. Erdi ÜNAL

Erdi ÜNAL Yeni Üye

Seviye:
    Tamamdır Ferhat bey,aynı şeyi yapmayı bende düşünüyorum. Bu sonuca vardım çünkü üst üste aynı iç lastikle aynı seyi yaşıyınca sorun ondandır kanısına vardım.Deneyince sonuçları aktarırım tekrardan.Teşekkürler değerli yorumlarınız için.

Ferhat Köse bunu beğendi.