Galatasaray taraftarına özel ledli gece lambası yapımı

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sadece Galatasaraylılar değil ,bunun gibi farklı takımların bardaklarına sahip kişilerde yapabilir tabi ki.Bu gece lambaların hazır hali satılıyor mu bilmiyorum ama bir çok kişi dışarıdan hazır almayı düşünmüştür, önemli olan herkesin evinde kendine ait bu tür uğraşlarının olmasıdır.
(link)

Gelelim ihtiyacımız olan malzeme listesine ;

Takım taraftar bardağı(camdan) : (Bendeki bardak, kola kapaklarını toplayıp aldığım bardaklardandır :) Piyasada var ama fiyatlarını bilmiyorum maalesef.
(link)

Şerit led trafosu : (1,1.5 amper gibi..Daha ucuza gelecektir.)Resimdeki trafo 2.1 amperdir.Yaklaşık 5,6 metre led şerit çalıştırabilir.Resimdeki amperin fiyatı markaya göre 10,15 TL arasındadır.Daha aşağısını bulabilirseniz oda kafidir.
(link)

Aydınger kağıdı : Saydam bir yapısı vardır .Led in buhulu görünmesini sağlayacaktır.Kırtasiyelerde ve matbaalarda bulunabilir. 70x100 cm ebadı 1 TL ye almıştım.Ama bu kadarına gerek olmayacak sizin için.Ben başka bir şey için de kullanmıştım o yüzden.Bulabilirseniz hazır halinde 35x50 cm yeterlidir.
(link)

Fişli kablo : (Evde hazır vardı onu kullandım.)Bunu 220v şehir hattından çekip trafoya bağlayacağımız kablo. Topraklamalı olmasını tavsiye ederim.Fiyatını bilmiyorum ancak elektrikçilerde en fazla 5 TL fiyat söylerler diye tahmin ediyorum.
(link)

1 Metre 3 Çipli Şerit Led : 1 metre dememin sebebi daha aşşağıya genellikle satmamalarından dolayı.Metresinde (60) adet led olanlardan alınız .Çünkü bardağın içine en uygun boyutta kesilebilecek,sığabilecektir. İç mekan için istediğinizi de unutmayınız.Fiyatı :5,8 tl arası.
(link)

Gelelim yapım aşamasına ;

Bardağın iç ölçüsünü alıp aydınger kağıdını aynı boyutta kesiyoruz.Sonra led'in üzerinde kesim noktaları var.O noktadan bardağın boyutuna göre yine makas yardımıyla kesiyoruz.Benim yaptığım bardağa 6 adet led sığdırabildim.Kestiğimiz led i + ve - kutuplarını lehimliyoruz.Kablonun türü farketmez incede olabilir benim kullandığım gibi ancak farklı renklerde olmalı.(kutupları karıştırmamanız için)Lehimin sağlam durması için sıcak silikon uyguladım.Sizde yok ise sıradan bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz .Sonra led in arka kısmındaki 3M çıkartmayı söküyoruz ve aydınger kağıdının üstüne resimdeki gibi yapıştırıyoruz.
(link)

Aydınger kağıdını rulo haline getirip bardağın içine yerleştiriyoruz.Ve içinde sağa sola kaymaması için bardağın dışına çıkarttığımız kabloyu da saracak şekilde bardağın etrafına lastik geçiriyoruz.
(link)

Led i trafoya bağlama ve trafoyu elektriğe bağlama ;

Yukarıdaki örnek trafo fotoğrafında gördüğünüz gibi (V- V+) yazan yere led e bağladığımız kabloların diğer iki ucunu, artıyı artıya eksiyi eksiye gelecek şekilde yerleştirip vidaları sıkınız.

Şehir hattına bağlayacağımız fişli kablonun + ve - kutuplarını ise trafonun sol tarafında gösterilen (L VE N) soketlerine yerleştirip vidaları sıkınız(Bunda hangi yöne bağladığınız önemli değil) fişli kablonuz topraklamalı ise topraklama kablosunu trafonun ortasında yer alan topraklama sembolü görülen yere yerleştirip vidasını sıkıyoruz.
Son olarak çoğu trafonun kablolarının bağlı olduğu yerler çok açıkta ve çarpılma riski var.Eğer mümkünse trafonun o bölgesinin kapaklı olanlarından alınız.Açık olanlara ise o bölgenin elektrik bandı ile sıkıca sarılması lazım.Bu konuda çok dikkatli olmanızı istiyorum...

VEEEEE FİŞİ PRİZE DİKKATLİCE TAKIYORUZ...YANIYORSA GÜLE GÜLE KULLANIN :D EMEĞE SAYGI ,BİR TEŞEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYİN :)
(link)

CİMBOM Facebook Sayfasında da çok ilgi gördü.
(link)

Scudo

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Takım tutmuyorum , çok güzel paylaşım . Üstünde kız figürleri olan bardağıma yapmam lazım bir an önce :D

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yücel Demirkılıç
hauuahauah :D kardeşim kahkaha attırdın bana gece gece :D

Tepki
70
Bisiklet forumda ilgisini anlayamamakla beraber, emeğiniz ve paylaşım arzunuz için teşekkürler.

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ayilmaz20391185

Bende teşekkür ederim ,dikkatinizi çektiyse konuyu açtığım yer 'serbest kürsü' . İstediğimiz herhangi bir konuya ait olabilir bu farketmez...

• Beğen
Tepkiler: Candeniz ÖZCAN

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Paylaşım için teşekkürler güzel çalışma olmuş. Bence daha da geliştirilebilir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şimşek

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Her ne kadar futbol sevmesem ve takım tutmasam da el emeği ile üretilen her şeye saygı duyarım.

Elinize sağlık çok güzel ve işlevli olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ömer karan
Bende teşekkür ederim.Kısıtlı zamanımla elimden bu kadar gelebildi.Geliştirmeyi sizlerden bekliyorum. :) Bu arada sonradan aklıma gelen bir fikirle yukarıda belirttiğim aydınger kağıdına bisiklet ile ilgili figür,resim gibi baskılarını alıp düz cam bardak içine yerleştirip farklı tasarımlar ortaya çıkartılabilir.Aşağıdaki bisiklet logosu gibi ;
(link)

@Tolga Günsezer
Emeğe saygı gösterdiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim ,sizlerinde yüreğine sağlık.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Geliştimeden kastım şöyle bir şey yapılabilir diye düşündüm ben mesela boş bir bardağın içine sizin söylediğiniz gibi aydınger e baskı alınıp aydınger bardağın iç yüzüne tam oturacak şekilde yerleştirilip bardak ters şekilde konulursa dışarıdaki kablo görüntüsü falan engellenmiş olabilir. Bu tarz bir çaliıma bende yapmıştım kız arkadaşıma hediye için. Plaka üzerine led lerle kız arkadaşımın ismini yazıp gece lambası yapmıştım. Sonradan daha iyileri için uğraşırım demiştim ama gerisi gelmedi maalesef. Aslında benim yaptığım bundan daha uğraştırıcı bir şeydi. Ama bu çalışmada çok hoş olmuş. Elinize sağlık.