G.Kore sineması'ndan birkaç film...

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Çok başarılı filmler üreten G.Kore'den 4 intikam+polisiye film,izlemeyenlere tavsiye edilir...
1.Old Boy(2003)(Imdb:8.3)
2.Memories of Murder(Salinui chueok-2003)(IMDb:8.1)
3.Chaser(Chugyeogja -2008)(IMDb:7.9)
4.Infernal Affairs I(Mou gaan dou-2002)(IMDb:8.1)(The departed-2008 filminin orjinalidir)

Scudo
Tepki
120
güney kore sineması deyince kim ki duk'u da anmadan geçemeyiz sanırım.Enteresan konular,nerdeyse hiç konuşmayan kahramanlar gibi birçok sinema izleyicisi için oldukça farkli ve radikal gelen filmlere imza atan farklı pencerelerden hayata şöyle bir bakmamızı sağlayan ama illaki görsel açıdan izleyiciye ziyafet sunan sevdiğim yönetmen:)bir kaç filminden örnek verirsek
boş ev,nefes,rüya,zaman ..

• Beğen
Tepkiler: ateze
Tepki
120
yine kore sinemasından 2001 yapımı romantik bir film -my sassy girl-(yeopgijeogin geunyeo)

NOT:Filmin bir de amerikan versiyonu bulunmakta olup pek tavsiye edenini görmedim:)

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
BEN son zamanlarda izlediğim en iyilerinden gerilim-gizem polisiye karışımı 4 film yazmıştım...Dram veya romantik film kategorisinde o kadar iyi filmler yapıyorlar ki çoğu ellerine su bile dökemez...
Size 3 film daha yazmalıyım;
1.Ki-duk Kim'den çok iyi bir dram:
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003) IIMDb:8.1
2.Failan(2001-Old boy'daki başrol oyuncusunun yine döktürdüğü bir filmdir)(IMDb:8.1)
3.Oasis(2002-IMDb:8.1)..Bu kadar mı mükemmel oynanır diyeceğiniz,insanın içini acıtan özürlülerin aşkı üzerine bir film...
Not:IMDb puanları benim için pek de önemli değil,ancak çoğu filmde de üç aşağı beş yukarı tutuyor...

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
@sitix
Ufak bir hata olmuş...The Departed 2006 yapımı olup,2007'de En iyi film Oscar'ını almıştır...Filmin yönetmeni Martin Scorsese de en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır...

DoğanKaya

Üye
Tepki
41
Bende bir süredir takip ediyorum.Gerçekten çok iyi filmler yapıyorlar.Lakin tek kusurları çekik gözlü olmaları ve lisanları :) Uzakdoğu fimi diyince sadece döğüş filmi olarak algılayanlar bu türlerde film izleyince baştan kopup hiç izlemek istemiyorlar.Bende önceden öyleydim tabi.İlk oldboy ile başladım.Bundan sonra zaten arkası geldi.Ölmeden önce izlenmesi gereken 100 kore filmi diye aratırsanız listesini bulabilirsiniz.Sırf bu film ve diziler üzerine site bile var.
(link)

Coffee prince dizisini mutlaka izlemenizi öneririm.Genelde dizilere önyargılı bakıyordum.Ama sanırım ilk izlediğim bu dizi en iyilerinden biri.16 veya 17 bölümdü sanırım.Kısa ama güzel tavsiye ederim.

Film olarak şu an aklıma sizlerin yazdıklarınızdan başka Arahan filmi geliyor.

aslimdayok

Üye
Tepki
5
film olarakta cok var ama sunları sayabilirim.
*time
*a moment to remember
*bin jip
*my sassy girl
*windtruck

**oldboy

***the game
***chaser
***you are my sunshine

ateze

Daimi Üye
Tepki
297
Kim Ki-Duk 'un tüm filmleri izlenilmeli.
42. Altın Portakal Film Festivalinde Antalya'ya da gelmişti.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@sitix

Oldboy u izlemiştim inanılmaz, diğerleri de var ama izlemedim sanıyorum... Bir de A moment to remember vardı hafızası silinen (alhazeimer) bir kadın ile ilgili, o da çok güzeldi, bir de The Host (korku), onun dışında genelde çekik gözlülerin filmlerinde nedense sıkıntı basıyor beni :) Belki ben küçükken annemin beni hergün sinemaya karate kungfu vs filmlerine götürmesinden kalan bir antipatidir :D

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Salinui chueok-Memories of Murder(Cinayet Günlüğü, 2003) ve Gwoemul-The Host(Yaratık, 2006) filmlerinin yönetmeni "Joon-ho Bong"dan, mutlaka izlenmesi gekeken bir fimi ;

ANA(Madeo, 2009)
(link)

Ana ve oğul çok iyi...Özellikle anne'yi oynayan "Hye-ja Kim" adlı oyuncu mükemmel oynuyor ve oyunculuk budur dedirtiyor...

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Kore filmlerine bayılıyorum. İzlemediyseniz Heon-Teu(2022) tam bir Kore filmi...