Furş tipi

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar merhaba, elimdeki kadronun furş takımının entegremi veya yarı entegremi olduğunu anlamanın görsel olarak pratik bir yolu varmı. Eski tip 1 inçlik kadrolar ve dıştan furş takılanlar belli oluyor, fakat bu ikisindede kadroda furş için yer var tam ayıramadım. Kadronun tam detaylı bilgisi elimde yok fakat 44mm(ki bu 1-1/8 demek bildiğim kadarıyla) ve hidden headset ibaresi var. Birde internal headset ayrı bir furş türümüdür?. Yardım için teşekkürler.

Scudo

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Kimse daha önce uğraşmamış sanırım. Bu furş takımı olayı ciddi kafa karıştırıcı sanırım. Sorduğum bisikletçilerde anlıyamadı konuyu:)

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Merak ettiğim için araştırdım. Şu dosya güzel açıklıyor: (link)

Görsel olarak ben hiç entegre görmedim ama yarı-entegre lerde cup denen parçanın eteklerini dışardan görmek mümkün. Bu ince etek dışardan görünmüyorsa entegre dir diyebiliriz sanırım.

Internal ve semi-integrated aynı şeymiş.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
[QUOTE=B. Cagta;1629266..................... Kadronun tam detaylı bilgisi elimde yok fakat 44mm(ki bu 1-1/8 demek bildiğim kadarıyla) ve hidden headset . .............................................................

Pek anlayamadim. 1 inch = 2,54 mm. >>> 1/8 inch = 2,54/8 : 0,31.. 0,32 = 0,3 >>> 1 1/8 inch = 28,4 mm.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@ihtiyar

Hocam, 1-1/8 sanırım maşanın ölçüsü yani bu ölçüyü kullanan maşalar ile uyumludur mânasına geliyor, 44mm ise toplam kadro kafa boşluğunun ölçüsü tahminimce.

@Leventİ

Eğer üzerine takılı bir furş takımı varsa dediğiniz gibi belli oluyor fakat kadro boşken hangisini almamız gerektiğini anlamak zor.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Mesela bu resimdeki furş hangi tiptir bunu anlamamız mümkünmü ??
(link)

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Bu entegreye benziyor. Cup parçasını göremedim ben. Yine de emin değilim. Kadro boşken de ölçüsünden anlaşılır sanırım. Üreticilerin sayfasında genelde ölçü bilgisi oluyor.

Mesela Token'ın sayfasına bakalım. Bu entegre bi furş yatağı: (link)
Rulman direk gövdenin içine oturuyor ve rulmanın dış çapı 41mm olarak verilmiş.

Bu ise internal yani semi-integrated:(link)
Rulmanın dış çapı yine 41mm fakat bir de cup var. Cup'ın gövdeye oturan dış çapı ise 44mm.

Yani kadromuzun gövdesindeki çap 41mm ise kadromuz entegre demektir, rulman direk gövdeye oturur cup parçası yoktur. 44mm ise yarı-entegredir, gövdeye önce cup parçası oturur, onun içine de rulman gelir.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@Leventİ

Evet hocam aynı sonuca bende ulaştım, sanırım çözüm bu, bu başlıkta aslında hiç bilinmiyen bir konuyu çözdük sanırım. yanlız işin entresanı o kadar havalı meşhur bisikletçi dükkanları bile bu işi bilmiyor, daha bir tanesi şu olaya doğru düzgün cevap veremedi gene kendi işimizi kendimiz gördük :in:

• Beğen
Tepkiler: Leventİ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tam anlamıyla bir açıklama olmamış galiba, benimde kafamı kurcalayan bir soru yarı entegre, tam entegre biraz arkadaşş açıklamış fakat furş kapağı yada sonlandırıcısı yani gidon boynunun altına kalan kısmın boyutuna göre nasıl furş takımı alıcaz. Derecesine mi MM özelliğine mi bakıyoruz. Resimdeki parça benim istediğim daha yatık boyutta ki kapak, ben şu an ise daha yüksek bir kapak kullanıyorum. Hangi özellikte ürünü alacağımı nerden bilmem gerekli ?
45598 dosyayı görüntüle

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yok mu bilen gören duyan ahali, Furş takımı boyutları yüksekliği, cinsi nasıl belirlenir okunur satın alınır.

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Kapağın yüksekliğinin bence çok bir önemi yok. Daha yüksek bir kapak kullanıyorsanız ve daha alçak bi kapağa geçecekseniz, oluşacak boşluğu spacer denen parça/parçalarla doldurabilirsiniz. (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Leventİ Alçak bir kapağa geçip, maşa borusunu kesmek istiyorum, daha agresif bir pozisyonda kullanmak istiyorum bisikleti belki de gidonuda değiştirmek istiyorum. O yüzden alırken neye dikkat etmeyliyim . Konik kapak gidon boğazı ve üstünde bir tane 5 mm lik spacer kullanıcam.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konuda fazla bir bilgi yok internet üzerinde de bulamadım. Konusu açılmışken sorayım karbon bir furş(ç) takımı almak istiyorum. Bana ağırlık dışında ne gibi bir katkısı olabilir ? Ya da furş(ç) takımını neden değiştirmeliyim ? Sorularımı yanıtlayabilecek olan biri var mı ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ağırlık dışında katkısı yok, bazı sporcular gidon ve boğazını karbon bile takmaya gerek görmezler. Ayrıca karbonda çatlatma olasılığı daha yüksek, doğru tork ayar ile sıkılmazsa. Değiştirme sebebi daha kaliteli rulman ile daha hafif sürüş hissiyatı gerekliliğidir.

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
@Hasan Saylık

Kapaklar tek tek satılmıyor diye biliyorum. Anladığım kadarıyla yeni bir furş takımı alıp sadece kapağını mı değişeceksiniz? O halde dikkat etmeniz gereken mevcut furş takımınıza uygun bir furş seti almak. Zaten maşa borusunu kesecekseniz dikkat etmeniz gereken çok bişey yok. Boruyu keserken dikkkat etmeniz gerekiyor sadece. Herşeyi monteleyip üst üste koyunca, maşa borusunun yüksekliğinin, gidon boğazından 1-2mm aşağıda kalması gerekiyor.

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
@Onur YCL
Ben daha önce değiştirdim çünkü eski furş takımım bilyalı denilen sistemdi. Yani bilyalar tek tek bir kafes içerisinde olan sistem. Bu sistem kiri, tozu, suyu içine daha kolay aldığı için arasıra greslenip bakım yapılması gerekiyor. Ben de ihmal etmiştim biraz bakımını ve furş takımını bozmuştum, aynısından almak yerine rulmanlı sisteme geçtim. Rulmanlar kapalı olduğu için çok daha uzun ömürlü oluyorlar ve bakım gerektirmiyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Leventİ Almışken rulmanları da yenilemiş olucam fakat bilgilendirme sorunu var piyasada, yani satılan ürünlerde boyutlar belirtilmiyor. Sadece entere yarı entegre yazıyor.

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Anladım siz de entegre-yarı entegre olayına takılmışsınız. Ben soruyu yeni anladım :) Şimdi baktım daha önce yazdığım mesajlardaki linkler ölmüş. Üzerinden de zaman geçti ben de unutmuşum biraz. Bilgilerimizi tazelememiz gerek :). Öncelikle sizin elinizdeki furşun tipini tespit etmekle başlamamız lazım. Bisikletinizin marka model yılını yazarsanız oradan başlayabiliriz. Üzerindeki orjinal furş takımıysa buluruz sanırım oradan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Specialized Allez Comp 2013 kullanıyorum. Orijinali üzerinde duruyor fakat sanki 3 cm lik spacer varmış gibi çok yukarda kalıyor gidon boğazı ve istediğim sürüşü elde edemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link) Canacreek markası şöyle bir finder bulmuş fakat bilgiler çok anlam veremedim