Furş takımının önemi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar daha önceki konularda bisikletin herşeyini söküp sağlam bir bakımdan geçirdiğimden bahsetmiştim.

Zincir, ruble, aynakol, orta göbeği komple yeniledim, jant göbeklerine bakım yaptım. En son furş takımı kaldı, ona da bir bakım yapayım dedim ama bilyaları silerken fazla bastırdım, o bilya kafesi eğildi ve birkaç bilya dağıldı.

Şimdi sorum şu, çok fazla masraf yaptım, daha da brooks, tubus, ortliebe sağlam paralar vereceğim. Bu yüzden gereksiz harcama yapmak istemiyorum. Furş takımı çok önemli bir şey mi ?

Araştırdığım kadarıyla 40-50 liralıklar da var, 40-50 euro olanlar da.

Benim furş takımının sadece bilyaların dan birisi dağıldı, yataklarda bir sorun yok. Yeni kafesli bilya alıp gresleyip aynen kullanmaya devam edebilirim. Yada furş takımı çok önemli bir parça derseniz yenisini de alabilirim.

Ama gördüğüm kadarıyla aşırı önemli görünmüyor, yani bir göbek kadar önemi yok gibi, sadece maşanın rahatça-sarsılmadan dönmesini saplıyor ki eski furş takımımda da hiçbir sorun yoktu.

Sizce ne yapayım ?
Bilya al derseniz de nereden bulabilirim ? 50 kuruşluk parça için 6-7 lira kargo vermeye gerek yok. Bisikletçilerde satılmıyor gördüğüm kadarıyla.

Scudo

umito

Üye
Tepki
96
Geçmiş olsun sizi takip ediyorum :) Umarım son şanssızlık olur.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bana Sorarsanız Neco Furç Takımı Yeterde Artar Bile...

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
tane bilya alman yeterli
gresle tak
ama ölçmen lazım
kumpasla ölçersen iyi olur.inç ölçü olur
cetveller de ölçebilirsin.
herhangi bir mahalle arası bisikletçiden istersen sana zaten 1-2 liraya verir.1 tanesini al git

(link)

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkürler arkadaşlar

@halil keten

Tane bilye derken, orjinalinde kafesli bilyalar vardı, onun yerine doğrudan tane tane bilyaları tak diyorsunuz, doğru mu ? Bir sorun olmaz mı ? Çünkü kafesli bilya, (link)bilyaların arasında ufak parçalar var .

Ve olmaz ise benim bilyeler de bir sorun yok zaten, sadece kafes yamuldu. O halde doğrudan kafessiz halde bilyaları takayım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok da fazla önemli bir parça değil. Fakat kötüsü de ciddi anlamda can sıkıyor. Frene bastığınız anda çıt çıt diye furş kısmından ses duymak hoş olmuyor. En alt seviyeye düşmemek lazım bu konuda. Neco vs gibi modeller kullanılacaksa, çok düzgün şekilde montajı ve bakımının yapılması gerekiyor bence. Yoksa o sinir bozucu çıtırtılar kesilmiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Deniz Gökhan Tezcan

Yakın zamanlarda maşaya bagaj takmayı-yükleme yapmayı planlamıyorum. Sadece mini bagaj takıp üzerine uyku tulumu koyabilirim O da ağırlık yapmaz.

Ve bisikletin orjinalinde gelen furş takımının da herhangi bir problemi yoktu.
Yenisini alabilirim ama eskiyi söküp yenisini takmak epey uğraştıracak, bu yüzden değiştirmeye pek hevesli değilim.

Şimdilik eski bilyadan alıp takmayı planlıyorum, daha sonra uygun bir zamanda yenilerim.

Ve bilya konusunu halen anlayamadım. Benim orjinalde kafesli bilya var, bunun yerine tane bilya koyabilir miyim ? Evet ise bilya sayısını arttırmam gerekiyor herhalde ?

Bilyaları da bildiğimiz yakın bir bisikletçide bulamadım. 50 kuruşluk bilyalar için 6-7 lira kargo da saçma olur. Yakın zamanda sirkeciden geçeceğim orada bulabilir miyim ? Pedal bisikletin ve bildiğim birkaçının sitelerinde görünmüyordu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Özgür KK

Bilyaları bulmak zor olabilir. Rulmanlı furşların gözünü seveyim :) Kafesin artısı az bilyayla her noktaya eşit ağırlık dağılımı oluyor. Tabi ki bilya sayısının artması gerekecek. Bir ya da iki bilya eksik olsa farketmez.

Bundan başka bilyaların kafesli veya kafessiz sıralı dizilmesinin sağlamlık anlamında bir farkı yok. Sadece bize çok ciddi kolaylık oluyor. Tek tek bilya dizmek işkence ve bakım yapmak/sökmek istediğimizde yerden bilya toplamak hoş olmuyor. Umarım aynı ölçüde bilya bulabilirsiniz.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kapalı sistem furç takımlarında mutlaka kafes bilye kullanmalısınız. Kafesin kendisi alt ve üst kısımlar arasında bir tabaka görevi görüp, bilyeleri eşit hizada tutmaya yarıyor. Yani elle gresi döşeyip bilyeleri kafama göre dizeyim derseniz, birkaç sürüş sonrası takımı dağıtırsınız...

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugün sirkeciye gittim, şans bu ya furş takımı bilyalarından ihtiyacım olan boyuttaki hiçbir mağazada yoktu.

Benim furş takımının üst tarafı alttan daha küçük, yani kadronun, içine maşa giren borusu alta doğru genişliyor. Alttaki kafesli bilyadan bütün mağazalarda vardı ancak üstteki daha ince olandan hiçbir yerde yoktu. Yani daha geniş olan kafesli bilya heryerde olmasına rağmen küçüğü hiçbir yerde yoktu.

Büyük olan kafesli bilyadan bir tane aldım, küçük olarak da eski bilyaları taktım ama içlerinden 1 tane bilya eksik. Kafesli bilyada 1 tane eksik çok sorun yaratır mı ? Bulabilsem alacaktım ama Sirkecide yoktu.

edit: bana galiba hem yarı entegre hem de konik bir furş takımı gerekiyor. neco h385 galiba tam gereken furş takımı.

Bu arada arkadaşlar furş takımına kauçuklu gres sürülebilir mi ?

Sonuçta jant göbekleri gibi bilyalı sistem, ve göbeklere kauçuklu gres sürülmesi tavsiye ediliyordu. Ben de pahalı bir 1 kg lık kauçuklu gres almıştım yeşil renk. Onu furş takımına da sürebilir miyim ?

Alternatif olarak normal nalburlarda satılan kırmızı gres var ama 6 liralık pek kaliteli görünmeyen bir gres.