Furç yatağı ölçüsünü nereden öğrenebiliriz?

Batuhan Eren Engin

Aktif Üye
Tepki
33
Merhaba...

Havalı bir maşaya geçmek istediğimde, ya da gidon boğazını değiştirmek istediğimde bakmam gereken ölçüler nelerdir? Bir gidon boynu alamadım, zira ölçüsünü gidon boynu üzerinde bulamıyorum.

Aynı şekilde bu yüzden kadroma uygun maşa bulup bulamadığımı bilmiyorum.

Scudo

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Merhabalar. Bisikletinizin boyun kısmının bir fotografını yayınlarsanız yardımcı olurum. Veya marka ve modelini .
Saygılar.

Batuhan Eren Engin

Aktif Üye
Tepki
33
@Levent Sönmezer

Merhaba.

Fotoğrafını bulamadım, şimdi evden de uzaktayım ama modeli ve markası:

Merida Matts TFS XC 100-D 2011 model.

(link)

Çok teşekkürler şimdiden.

Asıl sormak istediğim, ne tür bir maşa ve gidon boynu alabilirim. Mesela maşa alırken furç yatağına dikkat etmem gerekir mi?

• Beğen
Tepkiler: Levent Sönmezer

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Link ten baktım. Furç yatağınız değiştirmek istediğiniz herhangibir maşa ile uyumlu olur. 1 1/8 inch. Bu ölçü şu an (Ki sizin maşanız RST Herhalde) Suntour,Fox veya RockShok havalı maşalara geçmek için uyumlu. Boyun değiştirmenizede gerek yok. Ama ilerde daha hafif malzemelere geçebilirsiniz. Ritchey markası gidon,furç,boyun ve sele borusu olarak çok çok iyi bir marka ve malzemedir.
(Şunuda ilave edeyim, 2012 gövdelerde ve ilerisinde furç yatakları yeni standarta doğru gidiyor. Furç yatagının üstü 1 1/8, altı 1.5 inch olarak değişecek. Eski gövdeler bunu kullanamaz.Alt çap büyüyecek, dayanımı arttırmak için)
Havalı maşalara gelirsek;
Suntour Epicon modelleri, fiyat olarak uygun ve güzeldir.
Fox ve RockShox pahallıdır ama çok iyilerdir.
RockShox Recon veya Reba uygun fiyatlı bulabilirsiniz.(Ben Reba kullanıyorum.)
Bir iki link vereyim inceleyin.
Saygılar.

(link)

(link)

Bunlar çok çok iyi maşalardır. Kullandığınız maşa ile kıyaslanmaz..
Epicon biraz zor bulursunuz ama bence alttaki maşayı kaçırmayırmayın derim..

• Beğen
Tepkiler: Batuhan Eren Engin

Batuhan Eren Engin

Aktif Üye
Tepki
33
@Levent Sönmezer

Hocam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu ölçüyü aradım da bulamadım, ama öyle olduğunu düşünüyordum. Tekrar teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Levent Sönmezer

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
tercihim epicondan ziyade bulursanız temiz axon alın 2. el.. özellikle siyah üstü koyu kırmızımsı rengi olan maşa kadronuza çok yakışacaktır..:) ( bendeki maşanın aynısından bulursanız kaçırmayın model olarak farklı ama özellik olarak 2010 maşlardan farklı değildir)

link: (link)

biraz kirli gözüküyor ama aklınızda bulunsun..2.el fiyatı 300 lira civarıdır..

• Beğen
Tepkiler: Batuhan Eren Engin
Tepki
0
bende 2010 xc 500 var,2010 veya 2011 epicon alıcam ama uyacakmı bilmiyorum... yardım edin!

(link)

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
büyük ihtimalle uyacaktır...genede üzerindeki maşanın şaft borusunun çapını belirtirseniz daha iyi olur resme bakaraktan uyacağını söylemem kısmi olarak mümkündür..

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
@Berke Ercan

Uyar sanada kalınlık olarak sıkıntı cekmessin fakat uzunluk farklı olabilir. Şaft borusunu uzun gelirse üstten kesebilirsin yada spacer ile destekleyebilirisn.

Bisikletin orjinalinde gidon bogazında zaten 2-3 spacer var die biliorum kron xc500 lerde. Aldıgın masanın borusuda kısa ise spacerleri cıkarıp kullanırsın.

Gidon bogazındaki vidaları sökerek kendin takabilriisn masayıda.

Abdulkadir ARSLAN

Daimi Üye
Tepki
74
Arkadaşlar merhaba şimdi bi sorum olacak sedona 751 kadrom var bu kadroya maşa alacam forumdakı bı arkadaş maşa satıyo sedona 741 den sökecek sorum benım kadroma uyarmı gıdon kelepcesını kadroya tutturan seye şaft dıyolar galıba onun ölçüleri varmı acaba ?