Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

furç kapağındaki sorun ve akabindeki sorunlar ??

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Muhammed PINAR tarafından paylaşıldı.

1. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar...

bugün maşayı takarken furç kapağını kırdım yanlışlıkla... pul ile yapmayı düşünüyorum o konuda bir sorun yok... ama;

esas sorun şu şaft borusu gidon boğazının yarısına kadar geliyor yarısını da vidayla kapatılıyor bu bir sorun teşkil eder mi bi de bu kapak mevzusu çıkınca iyice aklım karıştı ilk maşanın şaft borusuu yetiyordu değişince böyle oldu kapak sağlamken geçen bahar 45-50 gün o şekilde kullandım bir sorun olmamıştı maşayı bi elden geçirdim yağladım boyadım falan tekrar takarken böyle bir olay yaşadım...

yardımcı olun lütfen ilerde daha büyük bir sorun yaşamamak için tedbir almak gerek ...

NOT: trial gibi kullanarak bisikleti çok zorlamıyorum en fazla gaza gelip bi tek teker denerim :D o da nadir :) %90 gezi-tur ....

Teşekkürler.....

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Şaft borusunun gidon boğazının yarısına gelecek şekilde kullanma bisikletini.. Bu ister istemez tehlikeli sonuçlara sebep olabiir mazaallah..

Hatta bu şekilde kullnamanız furç kapağının çatlamasınada sebep olmuş olabilir nede olsa çok sıkıştırmışsınızdır da bakım yaptıktan sonraki montajda da çatladığı yerden kırılmıştır :(

Muhammed PINAR ve Barış Kılınç bunu beğendi.
  3. Muhammed PINAR

Seviye:
    mesajınız için teşekkürler...

dedğim gibi çok da zormalıyorum bisikleti...
    çatlak yoktu ben sıkı olsun diye ayarı biraz kaçırınca kırıldı sanırım :(
    şaft borusu uzatması tavsiye edilmiyor o daha tehlikeil sanırım tek çare kadro o da bu seneki masrafların ardından biraz sıkacak :(

gerçi güzel uygun bi kadro bulsam inşallah...
    çok mu tehlikelidir onu sormak istemiştim ben geçen sene bir sorun olmamıştı kapak kafamı karıştırdı yoksa yine takacaktım yani ...

4. Muhammed PINAR

Seviye:
    şu anda furç normal şekilde takılı ama pul olduğundan boşluk var çok az ve her ön fren yaptığımda biraz daha artıyor gibi birkaç hafta içinde halletmem lazım ama ;

ben o kapağı nasıl temin ederim furç la birlikte mi verilir yoksa çiçekle mi ? ya da başka bir parça ....
    yeni kadro alma fikri içindeyim eğer küçük bir miktara halledemessem o yola gideceğim :(

5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Samimi bir bisikletçiniz varsa sağda solda kalmış bir kapak verir size ücretsiz.. Ama orta kalitede bir kapak illede satın alacaksan kapak, çiçek ve vida olarak takım saatılır ve çok pahallı değildir.:rolleyes:

Bisikletinizi hor kullanmamanız maşa borusunun gidon boğazının yarısında kalmasını gerektirmez. Yumuşak bir şekilde kullansanız bile ilk kazanızda yerinden fırlar.:(

Maalef bunu çözümü o maşa borusunun değişmesidir. Forumda takasa gidebilir ya da satar ikinci el maşa alırsınız. Eğer kadroyu değiştirmeye giderseniz bu seferde furç takım uyumsuzluğu ile karşılabilirsiniz. Hem kadroyu değiştirmek daha zahmetli bir iştir. Tabii burada maşanın mı yoksa kadro mu daha kıymetli sizde bilmek lazım:eek:

Muhammed PINAR bunu beğendi.
  6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eğer arada yükseltici pul var ise boğazın altında onları çıkarın...

Şaft borusunun boğazı tamamen doldurması yada en fazla 3-4mm kadar kısa gelmesi normaldir... Bundan sonrası her türlü kullanımda tehlikelidir... Siz bisikleti zorlamasanız dahi 10cm lik bir kaldırımdan inerken bile vidayı kırıp boğaz yerinden fırlayabilir...

Muhammed PINAR ve Tolga Ayla bunu beğendi.
  7. Muhammed PINAR

Seviye:
    mesajlarınız için teşekkürler...

kadro değiştirme isteğim kadromun ağır olmasından ve kadro kulağının çok sık sorun çıkartmasından :(

maşam sr suntour xcp 75 2. el almıştım forumdan şaft borusu yazandan 2 cm kısa çıktı öyle olunda boğazı tam doldurmadı 2 cm boşluk var kafa kafaya geliyor diye tamam demiştim benim kadromun alın borusu 14 cm :O bu alın borusu da biraz uzun olunca herşey altüst oldu eski maşam (zoom endura 381 en-m) şaft borusu uzundu onu 1,5 cm lik pul ile kullanıyordum onu çıkartıp xcp yi taktım o hâlde boşluk var :(

geçici süre bir kapak têmin etsem bu boşluk yine mi sorun çıkartır acaba 2-3 ay idare eder mi?

almak istediğim kadro geotech expert onun alın borusu 12 cm o zaman boşluk kalmaz kalsa da az kalır sanırım

ya da şaft borusu değiştirme işlemi olur mu? sanayide yaptırsam ?
    (bu tehlikeli gibime geliyor amaa)

8. Muhammed PINAR

Seviye:
    neco furç kapağı 5 lira :003:

sıfır dedi ama üzerinde vida izleri vardı dedim izler var "bisikletin üstünden söktük" dedi... birazda güneş te mi kalmış ne sarı gibi olmuş ama çok pahalı değil mi bana mı öyle geldi alayım mı yani ?

9. safa zahid eren

safa zahid eren Yeni Üye

Seviye:
    muhammed kardeş sattığın assess disk fren takımını nerden satın almıştın ve şimdi nereden bulabilirim ?