Fullface kask hakkında genel konu

barayda

Daimi Üye
Tepki
173
İsim
barayda tunca
Bisiklet
b'Twin
FlY racing olanı çok iyi fiyata bulmuşsun.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar. Türkiye'ye hızlı kargoyla yollanan bir full face aldım. Araştırdığım kadarıyla hafif ve başarılı bir kask. Fiyatı da eski sezon olduğu için baya bi düşük. Fullface arayan arkadaşlar mutlaka göz atsın.

(link)

Edding

Üye
Tepki
10
İsim
Atahan S.
Bisiklet
Lapierre
Güvende olursun tabii fakat o eforla kaskın içi cayır cayır yanar.
Biraz agir bir kaskta boynunu ağrıtıp görüşünü bozar.
Benim oyum kaliteli bir bisiklet kaskı alman yönünde.

Tepki
0
İsim
bekir gençer
Bisiklet
b'Twin
İki kask arasında kaldım sizce türkiyeden kali savara mı almalıyım?
chainreactioncycles adlı siteden
(link)
bu kaskı mı almalıyım?
Site güvenilir mi alsam kaç haftada gelir?Güvenilir olduğundan emin olsam direk 661 comp alacağım.

Ankh

Üye
Tepki
6
İsim
Berkcan Çağatay
Bisiklet
Specialized
Kask icin bence yurtdisini tercih etmeyin sonucta kargo kosullarinin nasil oldugunu bilmiyorsunuz. Deneyerek kafaniza uyani almaniz ozellikle full facede daha mantikli diye dusunuyorum.

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Kaldı ki yurt içinden kargo geldiğinde bile ezik ve darbe görmüş ürünle karşılaşıyoruz.İki arkadaşıma bisiklet aldık.Birinin ön çatalı içe doğru hafif eğilmiş lastiği oturturken fark ettik.Diğeri de karbon ön çatalı boyası kalkacak şekilde traşlanmış halde geldi.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Kask üreticilerine göre, kask yere bile düşse değişmesi gerekiyor güvenlik açısından. Durum böyleyken yurtdışından kargoyla getirmek biraz riskli gibi.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Chainreaction güvenilir bir sitedir, senelerdir her türlü ekipmanı getirttim.

Yalnız dikkat etmeniz gereken 2 husus var.

1. Her Fullface kask enduo - gravity - downhill - MTB için tasarlanmamıştır. Misal Yolladığınız Kaskın Açıklamasında "Be it dirt or street" yazıyor. Yani MTB disiplinine uygun değil.

2. Bu adamlar faturayı keserken orada görünen indirimsiz fiyatı + kargo fiyatını yazıyorlar, 89,99 Euro + Kargo , ve kaskın fiyatı üzerinden %44 indirim yapıyor sizden 50,49 euro + kargo parası alıyorlar. Ancak Devletimiz indirimi dikkate almıyor ve sizden (kaskın indirimsiz ücreti olan) 89,99 Euro + Kargo (Yaklaşık 10 Euro) parasına göre 99 Euro üzerinden (75 Euro yurtdışından alış veriş için yasal sınırdır ve bu fiyat sınırın üzerinde olduğundan) Vergi alıyorlar.

Bende aynı hataya düştüm zamanında dizlik dirseklik getirttim, indirimli hali kargo dahil 74,5 Euro tutuyordu. Oh ya vergisiz algısız gelecek derken postacı abi kapımda belirdi :) ve benden yanlış olmasın 60-70 TL bir vergi almıştı o zaman.

• Beğen
Tepkiler: lazquest

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
Arkadaşlar merhaba, bende geçenlerde bir kaza geçirdim, kaldırım kenarındaki ağacın kökleri kaldırımı aynı bir kasis gibi kaldırmıştı tahminen 20 km hızla giderken bu kasisin üstünden manual hareketi yaparak yani ön tekerim havada geçmek istedim normalde hep yaptığım şey fakat bu kez ağırlık merkezini yakalayamadım sanırım bisikletin önü çok kalktı üzerine birde kasisi o şekilde çıkıp inince inerken iyice şahlandı, gidön göğsüme yaslandı neredeyse vücudumla itip indirmeye çalışsamda fayda etmedi biraz daha kalkınca zaten ayaklarımı yere attım fakat hıza yetişemeyince 3 adım koşup kapaklandım yere bu sırada gidonun bir kısmı sol elmacık kemiğime bir darbe vurduktan sonra yüzümü yukarıya doğru sıyırdı sol göz kapağımı çizdi, kolumda 2 büyük sıyrık dizimde de bir sıyrık oldu eldivenim olmasa ellerimde berbat olacaktı, nike eldiven kullanıyorum nasıl yapıyor fakat kazadan sonra bırakmaya cesaret edemedim, 2 hafta oldu sanırım hala ufak izi duruyor göz kapağımda, demem o ki başımda kask yoktu fakat bisiklet kaskı takmış olsamda bu yaralanmayı yaşayacaktım bu kazada, mtb sürüyorum, şehir içinde bulduğum patikalara, inişlere gidiyorum, bazende kent ormanına geçiyorum, imkanlar dahilinde şehir içinde kalmak zorunda olduğum için şehir içinde sürüyorum, çok merdiven inişleri yapıyorum bu nedenle full face kask aldım, airoh marka cross kaskı, gözlüğümde mevcut, fakat danışmak istediğim ben bu kask ile dışarı çıkarsam insanlar nasıl bakacak, başta umursamam diyordum ama insan illa düşünüyor, full face kaskla gezip şehir içinde aldığı tepkileri paylaşabilecek bir arkadaşımız varmı acaba, insanlar nasıl bakıyor laf söz eden oluyor mu, şahsen biraz fevri biri olabiliyorum haddi olmayan işlere karışan insanlara karşı, canım sıkılsın istemiyorum, şehirde yeterince sürmüş olanlar bilir, binbir türlü insanın binbir türlü bakışına ve hareketine tanık oluyorsunuz, üzerinize yürüyenmi ararsınız, saçma sapan kafasını uzatan mı, kim bilir bayan arkadaşlarımız nelerle karşılaşıyor hayal edemiyorum, bu nedenle sormak istedim aldığınız tepkileri, ona göre hareket edeceğim, bu arada 6 sene sonra konu hortlatmışım

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
Arkadaşlar merhaba, bende geçenlerde bir kaza geçirdim, kaldırım kenarındaki ağacın kökleri kaldırımı aynı bir kasis gibi kaldırmıştı tahminen 20 km hızla giderken bu kasisin üstünden manual hareketi yaparak yani ön tekerim havada geçmek istedim normalde hep yaptığım şey fakat bu kez ağırlık merkezini yakalayamadım sanırım bisikletin önü çok kalktı üzerine birde kasisi o şekilde çıkıp inince inerken iyice şahlandı, gidön göğsüme yaslandı neredeyse vücudumla itip indirmeye çalışsamda fayda etmedi biraz daha kalkınca zaten ayaklarımı yere attım fakat hıza yetişemeyince 3 adım koşup kapaklandım yere bu sırada gidonun bir kısmı sol elmacık kemiğime bir darbe vurduktan sonra yüzümü yukarıya doğru sıyırdı sol göz kapağımı çizdi, kolumda 2 büyük sıyrık dizimde de bir sıyrık oldu eldivenim olmasa ellerimde berbat olacaktı, nike eldiven kullanıyorum nasır yapıyor fakat kazadan sonra bırakmaya cesaret edemedim, 2 hafta oldu sanırım hala ufak izi duruyor göz kapağımda, demem o ki başımda kask yoktu fakat bisiklet kaskı takmış olsamda bu yaralanmayı yaşayacaktım bu kazada, hayya allah korusun fren kolu gözümü dahi çıkarabilirdi, mtb sürüyorum, şehir içinde bulduğum patikalara, inişlere gidiyorum, bazende kent ormanına geçiyorum, imkanlar dahilinde şehir içinde kalmak zorunda olduğum için şehir içinde sürüyorum, çok merdiven inişleri yapıyorum bu nedenle full face kask aldım, airoh marka cross kaskı, gözlüğümde mevcut, fakat danışmak istediğim ben bu kask ile dışarı çıkarsam insanlar nasıl bakacak, başta umursamam diyordum ama insan illa düşünüyor, full face kaskla gezip şehir içinde aldığı tepkileri paylaşabilecek bir arkadaşımız varmı acaba, insanlar nasıl bakıyor laf söz eden oluyor mu, şahsen biraz fevri biri olabiliyorum haddi olmayan işlere karışan insanlara karşı, canım sıkılsın istemiyorum, şehirde yeterince sürmüş olanlar bilir, binbir türlü insanın binbir türlü bakışına ve hareketine tanık oluyorsunuz, üzerinize yürüyenmi ararsınız, saçma sapan kafasını uzatan mı, kim bilir bayan arkadaşlarımız nelerle karşılaşıyor hayal edemiyorum, bu nedenle sormak istedim aldığınız tepkileri, ona göre hareket edeceğim

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
@JamesFord
Gozluk olsaydi full face kaska ihtiyacin olmicakti. Ama hoplayip ziplamayi seviyorum dersen full face kask kesinlikle zaruridir

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
@gmfaruk hocam gözlük önlermiydi dersin bu çiziği, daha vahim yapabilirdi gibime geliyor çünkü tabi kullanan sizler daha iyi bilirsiniz

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Eğer çok ağır arazi şartlarına girmiyorsanız ben Cratoni C Maniac kullanıyorum, onu öneririm.
Sakin orman yollarında çene koruması çıkabiliyor, inişlerde takılıyor.
Bir orjinal full face koruması sağlamaz tabi ama alternatif olarak düşünülebilir, bende 1 yıla yakın süredir var, benimde düşüşlerim oldu arazide ama 2009'dan beri binince çok şükür ciddi birşey yaşanmadı şu ana kadar.
Ben sıcakta bayıltmasın diye almıştım bu modeli.

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
@Tolga Uşaklı aynen sıcaklık konusu da kafamı kurcalıyor bir yandan, ama çok çok aşırı olmadıkça katlanabilirim diye düşünüyorum

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@JamesFord vallahi hani tepende güneş varken ve rampa çıkarken kafanı fazlasıyla pişiriyor full face kask.Ormandaki patikalara giderken genelde 4km gibi şehir içinde gidiyorum bunu 3kmsi zaten otoyol gibi bir yol vızır vızır işliyor oda çok faydası görüyorum ve tabi ki arazide çok faydasını gördüm her hangi bir kaza geçirmedim düşme falan ama sağdan soldan gelen dalları falan engelliyor.Ben ve bir arkadaşım aliexpressten 35$ almıştık ki aynısı bulunduğum şehir 80lira fazla fiyata söylemişlerdi arkadaşım bu kask sayesinde 2 defa yırttı birinde abartısız söyleyebilirim ki kafasında o kask olmasa rahat 15-20 dikiş atlardı kafasına kafası yerde sürüklendi kaskta sadece boya kalması old bence daha iyi ama kafa pişirmesi garanti ben onun dışında motorda da kullanıyorum zaten kaskı bir gözlük alacağım sadece

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
@MakRo anlıyorum, kesinlikle bir tehlikede korumayı maksimum seviyede tutuyor, birde sıcaklığı olmasa

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar ikinize de çok geçmiş olsun
@sanitarium çok korktum başınıza gelenden dolayı. Bne işe biisletle gidip geliyorum ve bisiklet yokuş aşağı 70 i görüyor ne aptallık yaparmışım şimdi anladım. Akıl vermek haddime değil olayın üzerinden de çok zaman geçmiş ne yaptınız? nasıl bir kask aldınız? çenesi takıp çıkanları motorculara pek önermiyorlar. BArkın bayoğlu "altın elbiseli adam" kas tavsiyesi videosunda anlatıyor biraz

@JamesFord Kimseye akıl vermek haddime değil ancak
izleyince en iyi markanın HİÇ açılır kask yapmadıgını öğrendim. Bence 2 kaskınız olabilir bu gün bunları okuyup omuz kemiği kırılan bir yarışçı arkadaşı görünce kesnilkle iyi bir kask almaya karar verdim.

(link)
burda da arkadaşların ne kadar aşırı bir güce maruz kaldıgını okuyunca şok geçirdim açıkçası
"Bir bisikletçi saatte 20km hız ile kafasını kasksız bir yere vurduğu zaman maruz kaldığı güç 1000 g. Beyinde en ağır tahribâtın 300g’de oluşabildiğini düşünürsek bu değerin ne kadar korkunç olduğu daha iyi anlaşılır."

• Beğen
Tepkiler: S. Fatih