Fuji touring?

spe07

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
ANIL
Bisiklet
Giant
@Matiz aynen bedevi misali alınca en ince ayrıntısına kadar incelemede bulunucam

Scudo

melih3576

Daimi Üye
Tepki
137
Arkadaşlar herkese merhaba,bisikleti bayram öncesi teslim aldım ve yaklaşık 10-12 gündür kullanıyorum.Fotoğraf henüz çekemedim ama zaten Yusuf Akkuş detaylı bir video paylaşmıştı.Uygun bir zamanda fotoğraflarını paylaşacağım.Sizlere bisikletimle ilgili bazı önemli özellikleri paylaşmak istedim:
OLUMLU YÖNLER :
1-Bisikletin kalite algısı fotoğraflardan çok daha iyi duruyor.Sağlam ve ciddi bir tur bisikleti olduğunu hemen anlıyorsunuz.Kadro gerçekten kaliteli ve dayanıklı hissettiriyor.Rengi çok farklı ve tur bisikletlerine bence koyu renkler çok daha fazla yakışıyor.Tam bir askeri bisiklet olmuş:)
Malzeme seviyesi Deore olarak belirlenmiş,turcular için en dayanıklı malzeme seviyesi,adamlar ''al ve yıllarca kullan'' mantığıyla belirlemişler malzemeleri.
2-Bisiklet alma fikri kafamda belirdiğinde amortisör kafamı en çok meşgul eden konuydu.Arkadaşımda Merida 20V var ve onunla hep bu konuda kafa yorduk.Ancak zamanla okuduğum makaleler ve bu bisiklete sahip büyüklerimizden özellikle tur bisikletlerinin maşasız olması gerektiğini öğrendim.Zaten tur bisikletçileri için problemsizlik öncelik.Abartısız size şunu söyleyebilirim:Fuji Touring maşasız olmadan o kadar iyi çukurlardan geçiyor ki bence bu bisikletin en iyi tarafı bu.Bu özelliği benim gözümde 10 numara.Bu,büyük ihtimalle Cromobly kadrodan kaynaklanıyor.
3-Bisikletin dengesi çok çok iyi.Yani drop bar çelik kadroyla tam bir uyum içinde.Bisikletle çok yavaş ilerlerken hatta durduğunuzda bile bisiklet üzerinde rahatça kalabiliyorsunuz.Lastiklerim ince olmasına rağmen dengeli ve kararlı bir bisiklet.Kendinizi güvenli ve konforlu hissediyorsunuz.
4-Dropbar kullanımı tutuş pozisyonlarının çeşitliliği açısından çok avantajlı,Fuji'nin drop bar'ı kalın ve ele iyi oturuyor.Vites kolları çok net ve çok kaliteli,çıkan 'tık'sesi çok tok ve kaliteli hissi veriyor.
5.Fren beni şaşırttı,Yusuf Akkuş'un videosundaki frenlerin zayıf olması görüşüne katılmıyorum.Bence son derece yeterli,hatta ben bir önceki bisikletimdeki Baradine marka fren pabuçlarını değiştirme gereği bile duymadım.Orjinali ile rahatlıkla ve güvenle kullanıyorum.
OLUMSUZ YÖNLER!!
1-Arkadaşlar bisikletin akıcılığı yok:( Bunu anlamak mümkün değil?!! Arkadaşımda dişli ve kalın tekerlekli Merida dağ bisikleti olmasına rağmen hem düz yolda hem de yokuş yukarı benden çok daha iyi hızlanıyor??Defalarca bisikleti denedik,fren ayarlarını yaptık ama sonuç değişmedi.Tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum bu konuda.Ankara'da bisikleti aldığım yeri aradım,şaşırdılar ve anlam veremediler.Bisikletin videosunda Yusuf Akkuş bu konuya sadece göbeklerin inceliği ve zayıflık hissi olarak değinmiş ancak bence sıkıntı göbeklerde akıcılıkla ilgili bir problem var.Tabi bu arada lastikler ile ciddi şüphem var.Ben de Yusuf arkadaşımızın kullandığı Rubena marka ve patlamaya dirençli (5mm lik) lastiğinden kullanıyorum.Bunu 1-2 gün içerisinde orjinal lastiği ile değiştirip deneyeceğim,bakalım sonuç değişecek mi?Acaba problem göbekler mi yoksa lastikler mi?
2-Bisiklet yokuş çıkarken dizlere çok yük bindiriyor.Rubleyi 12-36 lık bir ruble ile değiştirmem gerekiyor.Videoda belirtildiği gibi 11-36 ile değil 12-36 ile değiştireceğim.Güngörler Bisiklet önerdi.Sol dizimde menüsküs ameliyatım var ve sağ dizimde ise ameliyatlık bir yırtık var.Bu bisiklete binmeye başladıktan sonra her ikisinde de ağrılar gelişti.Daha öncesinde ameliyatlı olan sol dizimde hiç ağrım olmamıştı ve bu beni tedirgin etti.Bundan önceki bisikletim slick lastiklere sahip (26*1,50)alüminyum kadrolu bir dağ bisikleti idi ve yokuşları hiç zorlanmadan çıkardım.Bu beni çok üzdü.Bisikletin ağırlığı 12,50 kg ve ben buna çamurluk ile bisiklet park ayağı takacağım ve yaklaşık 1 kg daha ağırlık binecek.Gerçi tur bisikletleri zaten yükleriyle birlikte ağır olacak ama bu akıcılık ve yokuş çıkma performansları sıkıntı.
3-Bisikletle gelen arka bagaj çok dar ve çelik değil.Bu kadar iyi bir kadroya sahip bir tur bisikletinde yükleme yapılacak bagajın alüminyum olması hiç bir şekilde açıklanamaz!
4-Sele gerçekten sert ve Brooks gerekli,gidonun kalın olması güzel ancak öne takılacak far sisteminin kelepçesi de büyük olmalı.Ben buradaki bisikletçilerden henüz Fuji'ye uyumlu bir ön ışık sistemi bulamadım.Artık en yakında Güngörler'den sipariş vereceğim.
TEŞEKKÜRLER:
Bisikletin karar verilme aşamasında bana yardımcı olan başta Kaya PALANCILAR'a ,hazırladığı video ile bilgiler veren Yusuf AKKUŞ'a,Güngörler Bisiklet'ten Burak Bey,Vahit Bey ve Fatih Bey'e çok teşekkür ederim.Forumdaki arkadaşlara da yaptıkları yorumlardan dolayı teşekkür ediyorum.....

spe07

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
ANIL
Bisiklet
Giant
@melih3576
Basarili bir inceleme olmus yeni alacaklar icin guzel bir ornek tesekkur ederim

Biltekin

Aktif Üye
Tepki
166
İsim
Biltekin KARAKAŞ
Bisiklet
Salcano
@melih3576 Başarılı bir inceleme olmuş ellerine sağlık. Maddi durumu düzeltmeye çalışıyorum, İnşallah en kısa sürede alacağım

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Akıcılık konusunda yazdıklarınıza inanamıyorum, kabul edilemez. Bu nasıl tur bisikleti? Bu konuyu açabilecek olan arkadaşlar ve diğer touring kullanıcıları düşüncelerini eklerse sevinirim.

melih3576

Daimi Üye
Tepki
137
Değerli arkadaşım İlker,
Bisikleti yaklaşık 3 aydır aktif olarak kullanıyorum.Detaylı yazımdan sonraki kullanım tecrübelerimde bisikletin akıcılığı ile ilgili sıkıntı aynen devam ediyor.Fren ayarlarına çok dikkat ettim ancak bisiklet eski dağ bisikletimden ve arkadaşımın kullandığı dağ bisikletinden daha az bir akıcılığa sahip.Evet sizin gibi bunu ben de kabullenemiyorum.Bu sorunu yaza doğru çözeceğim.Öncelikle göbekleri değiştireceğim(ardından yokuş yukarı çıkarken pedalın hafiflemesi için arka rubleyi 12-36 lık ile değiştireceğim-bu başka bir sıkıntı)Bakalım ne olacak.Bu konu ile ilgili araştırmalarımı sürdürüyorum.Özellikle akıcılık ile ilgili kullanmam gereken göbek modelleri üzerine yoğunlaşacağım.Serkan Taşdelen ve Kaya Palancılar önemli turcular ve onlara danışmayı planlıyorum.Bahar döneminde yapmayı planladığım değişiklikler ve sonuçlarını detaylı olarak yazacağım....

• Beğen
Tepkiler: umutyalcin

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@(link) Teşekkür ederim cevabınız için. Çok güzel, çekici bir bisikletiniz var. Umuyorum ki göbek değişimi ile bu sorun çözülecek. Bir ara neredeyse ben de alıyordum bu bisikleti, su an için 26 teker VSF bakıyorum artık. İyi günler.

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar, özellikle turcular için akıcılığın ne kadar önemli olduğunu bildiğimden, İstambul'da oturan veya buraya yolu düşen arkadaşların bisikletlerini bana getirdikleri taktirde (herhangi bir beklenti içinde olmadan) bakım ve ayarlarını yapar göbeklerden max. performans almalarını sağlarım.
Dileyen arkadaşlar bana özel mesajla ulaşabilirler.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
@melih3576 Üstad bu sizin bisikletinizde bir sıkıntı. Elimdeki fuji touring i yaklaşık 8 aydır ve 5 bin km kullandım. Göbeklerin akıcılığı mükemmel. Özellikle Toroslardan inişimizin olduğu gün bisikletin akıcılığına hayran kaldım. Arkadaşım sora göbek setli bisikleti Felt ile bedenini kapatıp pedal çevirerek bana yetişmeye çalışırken, ben ise dik pozisyonda ve pedal çevirmeden gidiyordum.

Bence siz bisikletinizi aldığınız yere bir gösterin. Göbek ayarlarında bir sıkıntı vardır.
@ilker

• Beğen
Tepkiler: nonsteril ve ilker
Tepki
40
Bu bisiklet tip olarak çok hoşuma gidiyor. Sıfır veya 2.el 58 kadro almak istiyorum. Ankara'da güngörlere telefon ettim. Var mı yok mu stoktan bakmamız lazım dediler ama dönüş yapmadılar.

umutyalcin

Üye
Tepki
154
Bisiklet
Fuji
@melih3576 merhaba,

ruble değişimi maliyeti hakkında bilgi verebilir misiniz? Bununla birlikte akıcılıkla ilgili ön/arka göbeklerle ilgili sorunu çözebildiniz mi?

umutyalcin

Üye
Tepki
154
Bisiklet
Fuji
Merhaba,

Bugün itibariyle aranıza katıldım. Carraro Sportive 225 kullanıyordum, sattım. 56 Kadro Fuji Touring aldım. Montajı yapılmış halde resmini veriyorum. Kullanmış olduğum Sportive 225 de ki XLC çatal ayağı Fuji'ye montaj edeceğim. Ama yardımlarınız gerekli. Montaj yerinde yedek teller için kaynaklı parça var bisiklet üzerinde. Önerilerinizi beklerim.

IMG_2575.JPG IMG_1859.JPG IMG_1860.JPG

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@umutyalcin

Bisikletiniz hayırlı olsun çok güzelmiş ancak gözüme takılan bir problemi gördüm ve yazmadan geçemedim. Dropbar çok yukarı bakıyor onu biraz daha aşağı eğmeniz lazım. Bende eskiden sizin gibi kullanıyordum ama yanlış olduğunu öğrendim.

• Beğen

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umutyalcin
Bisikletiniz cok guzel Güle güle pedallamar dilerim. Yanliz bir nokta kafama takildi, hem brooks sele kullanıyorsunuz hem drop bar surus acisindan , ve brooks selenin yukari durusundan dolayi hassas yerlere baski uygular diye düşünüyorum.

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@umutyalcin bey merhaba 225 le tur tecrubenizden bahsedermisiniz bende bahara doğru uzun bi tura cıkmayı düşünüyorum eksi yönlerini yazarsanız sevinirim teşekür ederim

• Beğen