Fuji nevada, Specialized Hardrock

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
merhabalar, yakın zamanda kısmetse bu 2 bisikletten birini almayı planlamaktayım, arkadaşımda fuji nevada 1.7 veya 1.9 var modeli tam hatırlayamıyorum hatamız affola, bugün yaklaşık 5km sürme fırsatım oldu bu bisikleti, gidon genişliği, elcik kalitesi çok iyiydi, frenleri bakımsızdı o konuda görüş bildiremeyeceğim. Ayna kolda bakımsızdı, arka değiştiricinin performansından çok memnun kaldım, ayrıca hayatımda kullandığım ilk 29er idi, orjinalden tubeless vardı bisiklette, kadro koruması da takılı gelmiş arkadaşa, bisiklet hediyeymiş, 29er konusuna gelecek olursak, çıkışlarda mükemmel kolaylık sağladığı aşikar, inişlerde geniş tubelessların etkisi ve 29er nin yere temasının büyük olması sebebiyle kendimi bir hayli güvende hissettim, hızlandığında yola yapışan bir bisikletti, 29er olmasından kaynaklı sanırım, hızı fazla hissettirmiyor, ivmeyi yavaş alıyor ama aldımı da kolay kolay yavaşlamıyor, akıyor, amortisöründen de memnun kaldım bir hayli hassas, kilitlenebilir ve rebound ayarı mevcut yanılmıyorsam, gidon genişliği ciddi ciddi beni çok memnun etti, kollarınızı yormuyor, bisiklet aslında sizi yormuyor, çok rahat yol alıyorsunuz, güven veriyor geniş tubeless lastikler ile, rampa çıkışlarında da hiç yormadığı gözüme çarptı, sanırım buda 29er den kaynaklıydı, nevada dan indikten sonra bianchi speed 3000 e bindim bu bisiklette bir diğer arkadaşımındı, biraz eski ve bakımsız 26 lık, fakat konfor farkı her açıdan ben buradayım diye bağırıyor, 29er tubeless lastiğin o güven veren yola yapışmasının yerinde yeller esiyor 26 lık iç lastikli bisiklette, gidon çok dar, ve böyle olması gidonu hareket ettirirken geniş gidondaki güveni vermiyor, nevada, giriş seviyesi dahi olsa kullandığım ilk ciddi mtb oldu bugün, daha önce sıradan bisikletler kullandım, şu anda kondisyon çalıştığım bisikleti alın üzerine 100 lira vereyim desem almazsınız, geniş gidonla kaldırımda gitmek zorunda kaldım, psikolojim mi bozuk bilmiyorum ama o genişlikle insanlar arasında sağ sol yapmak bana çok zevk verdi :D demem o ki, aklımda ilk sırada olan specialized hardrock bana bu keyfi sağlayabilecek mi, yada bir 500s, arka amortisörün çok işime yarayacağını düşünüyordum fakat fikrim değişti gibi sanırım hardtail alacağım, ve hardrock alırsam tubeless lastiğim olmayacak, geçiş için jant değişimi de cabası, hardrock yerine nevada almalı mıyım? Ya da hardrock yerine farkı kapatıp spacialized pitch hayalleri mi kurmalıyım bilmiyorum, ben 26cıydım fakat 29er nin dış görünümü (bildiğiniz 26 yı ezecek gibi duruyor heleki tubeless ise) tubeless ile birleştiğinde karşınızda bir arazi canavarı duruyor, sürüşünüzü de sakinleştirip ( hızlansanız da sakin tutuyor hızı hissettirmiyor) size çok güzel bir sürüş deneyimi yaşatıyor, birde daha sonra hidrolik frenide aldınız mı bence keyfinize diyecek kalmaz bisikletinizin üstünde. 29 er de seri çizgi değiştiremiyorsunuz, kendinizi seri sağa sola atamıyorsunuz diyecek olursanız, inanın tecrübeli bir sürücüyseniz bu farkı hissetmezsiniz bile, slalom testi de yaptım o yüzden diyorum, 24 inç jantların yaptığı slalomdan çok az bir farkı vardı 29er lerin, bakın 26 demedim 24 dedim, çünkü sürdüyseniz bilirsiniz 24 ler 26 lardan çok daha rahat ve küçük mesafeli slalom yapabilirler, jant küçüldükçe bu böyle devam eder, ama dediğim gibi eğerki yeterli tecrübeye sahipseniz, herkesin dediği gibi 29er de bir hantallık göremezsiniz, hissetmezsiniz (gidonunuz yeterince geniş ise), ayrıca kaykay parkına götürdüm bu iki bisikleti, 29 er ve 26 ile aynı hızda o dik kaykay rampalarına sürüp biraz tırmanıp bisikleti yatırıp geri döndüm, 29 er 26 ile aynı hızdayken size çok daha güvenli, sakin hissettirdiği için bisikletinizi çok daha rahat yatırıp ona çok daha kolay hakim olabiliyorsunuz (gidon genişliği ve kadro ağırlığı farkı tabiki burada da etkiliydi ama, nevadanın 29er olması hakim olmada yabana atılmayacak kadar kolaylık sağlamaktaydı), demem o ki 29er sürmeden benim gibi videoları izleyip, ya bu şirketler para kazanmaya çalışıyorlar yalan diyip 26 fanlığı yapmayalım arkadaşlar arada ciddi ciddi dinamik farklar, bana göre avantajlar var. Sorum şu ki hardrock 29er kullanıcısı varsa veya kullanan varsa deneyimini anlatıp bana bir fikir verirse seçimimde çok sevinirim. Okuduğunuz için sağolun çok uzun oldu fakat bu deneyimi paylaşmak istedim.

Edit: Arkadaşlar geniş gidon ile 26er tecrübem hiç olmadı, kısmet olurda geniş gidon ile 26er test edebilirsem bu mesajı güncelleyeceğim

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@JamesFord İlk defa kaykay pistine dahi sokup, 24 inch ile 29 inch slalom testleri yapıp, sağa sola ani atraksiyonlar yaparak 29 er bisikletin 26 erden çok daha konforlu olduğunu söyleyen bir arkadaş olarak sizi gördüm. inanın bende keşke alıp sizin gibi detaylıca incelemeye sokabilsem. Güzel bir paylaşım niteliğinde olmuş ama tamamen aksini iddia edenlerde olduğu için yine kişilerin net bir karar vermesi zor olacak. Ben dahil. Bende halen 26 er diyorum. Çünkü 26 erde atraksiyonlu ve agresif sürüşlerde hakimiyetin daha iyi olduğunu düşünüyorum ve okuduğum kaynakların bir çoğu bu yöndeydi. İnanın kafa çorba, ne yapsam ne etsem bende bilemedim. :) yıllardır girdik bir alamate gidiyoruz kıyamete misali. Bakalım ne olacak. :)

JamesFord

Aktif Üye
Tepki
148
@soneryen hocam belki de tamamen kişiden kişiye değişiyordur, allah hepimizi farklı yaratmış sonuçta, fakat bu konudaki eksikliğimi gözden kaçırmayın, geniş gidon ile 26 lık bisiklet sürme tecrübem hiç olmadı, belki de tamamen siz haklısınızdır bilemeyiz, sizin gidonunuz nasıl acaba? Geniş ise siz haklı olabilirsiniz çünkü, gidon darlığı hakimiyeti benim fikrimce çok düşürüyor