İnceleme Fuji Feather

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar
Forumdan gelen istek üzerine Fuji Feather'la ilgili bir inceleme yazmayı, biraz acemi olsam da kendime görev edindim. Bisikletin işlevselliği, avantajları, farklılıkları... gibi konuları tesbit edebildiğim kadarıyla etraflıca anlatmaya çalışayım.

DSC_3271.JPG

Şehir tur bisikletimin hantallığı ve biraz gayrı ciddi olan görüntüsü yüzünden bir arayışa girmiştim. Renkli boya ve etiketleri olan bisikletlerimiz de gayet güzel ama işe veya bir buluşmaya gideceğim zamam kendimi reklam panosu gibi hissediyodum :) Günlük kıyafetlerimle kullanmam gerektiği zamanlarda rahat edemiyodum. Ayrıca ayaküstü yerlere bagajlı amortisörlü bisikletimle gitmek kamyon taşımak gibi geliyodu. Küçük bir yanım da yol bisikletlerine bakmaya başlamıştı ama kendimi hem teknik, hem atletik hem de ekonomik açıdan geliştirmeden çok üst seviye bir bisiklet almak istemedim çünkü bisiklet servisleri hayal ettiğim gibi değildi. Aynı zamanda antika sevgim bisikletle de birleşmişti, klasik bir yol yarışı bisikleti toplamak harika olur fakat teknik yetersizlik yine bunu da ertelemeyi gerektirmişti.

Bu hal ve şartlar altında:) böyle vintage tabir edilen eski tip bisikletlerin sıfır olarak satıldığını bilmezken Fuji Feather'ı görür görmez işte ihtiyacım olan bu dedim.

DSC_3267.JPG

Serbest tek vites (single speed) veya sabit vites (fixed gear, fixie) olarak kullabileceğimiz bisikletin cro-mo kadrosunda ve alüminyum aksamlarındaki sadelikle işlenmiş güzellik gerçekten çok ilgi çekici.
Mağazada yeni çalışmaya başlayan ilgili ve çok saygılı arkadaşın tavsiyesine uyarak siyah kadroyu aldım.(kendisini çok uğraştırdım ama kesin almak üzere gittiğim kadro farklı bir renkteydi ve sorunluydu. İyi ki de o olmamış siyahı almışım)
Boy 1.69 cm iç bacak boyu 79 cm e 54 cm kadro tam geldi (sanırım bacak boyum boyuma oranla genele göre biraz uzun)
Forumda okuduğum kadarıyla Yol bisikleti kadrolarının biraz rahatsız olduğunu biliyorum. Fakat biner binmez bu bisikletin ne kadar rahat olduğunu fark ettim.

DSC_3276.JPG

Elcikleri görüntü kirliliği ve gidon tutuşu zorluğu ve ağrısından dolayı zaten gözüme kestirmiştim. İlk fırsatta Siyah bir gidon bandıyla değiştirttim.
DSC_3277.JPG

700x25 lastikler fixed kullanım için dayanıklı ve uygun olduğu için seçilmiş.
Jantlar ön ve arka olarak farklı örülmüş
Çemberlerin birleşim noktaları etiketlerle kapatılmamış bisikletin geneli gibi sade bırakılmış
Orta göbek rulmanlı imiş. Jant seti gerçekten de ortalama bir kullanıcı için kaliteliler mi değiller mi bilmiyorum fakat zaten üst seviye fixed jant setleri, velodrom bisikletlerinin jant setleri olarak üretildikleri için astronomik fiyatlara sahip. Aldığımda arka göbekten çok yüklenince çatırtılar geliyodu. İlgilenen arkadaş elinden geleni yaptı fakat bi süre kullanmamıza rağmen düzelmeyince hemen arka jantı değiştirerek problemi çözdü. Şu an gayet iyi durumda ve akıcı.DSC_3274.JPG

DSC_3287.JPG

Bu arada jantların reflektif özelliği de varmış
Sele ve sele borusu çok güzel ve güzel detaylandırılmış.

DSC_3318.JPG

Kadronun üzerine marka ve model logosu koyu yeşil tonlarla resmen siyah renk kadroya has olmak üzere gizlenmiş. Model logosu, maşa ve Fuji Shield ise en karakteristik kısımlardan (Siyah Koyu yeşil marka ve model logoları siyah kadroya has olmak üzere neredeyse görünmez fotoğrafları farklı ışıklarla zorlanarak çektik)

DSC_3304.JPG

DSC_3292.JPG

DSC_3294.JPG

Bisiklet yola çok güzel tutunuyor belki dişsiz 700x25 lastiklerden olabilir bu bilemiyorum ama ıslak yollarda bile aşırı güven veriyor.
10.32 kg kilo yaklaşık ağırlıkla şehir içinde toplu taşımaya dahil olabilmek çok rahat oluyor. Günlük giysilerle bile uyumlu kullanılabilir olması bence bir avantaj en başta bahsettiğim gibi. Vites ayarı, çapraza düşmeme, doğru vites değiştirme, maşa bakımı, attırıcının bir yere çarpması vs. gibi hiç bir derdimiz yok. Lastiklere hava basıp gidiyoruz. Ben zevk edip zinciri temizliyorum hep ama muhtemelen onu bile çok sık yapmaya gerek yok.
Temizlikten bahsetmişken, o da çok kısa ve rahat bir şekilde halloluyor ki inanın bu çok büyük bir lüks.
Gelelim hepimizin aklında olan soruya
"Yokuş çıkılıyor mu?"
Yeterli performansınız varsa evet 46-16 dişliler size yokuşları tırmandırır. Ama yokuş çıkarken bir kere durmak zorunda kaldığınızda tekrar hız kazanmak zor oluyor. Diyelim ki yokuşları rahat çıkmak istiyorsunuz aynakoldaki dişli sayısını azaltabilirsiniz.

DSC_3286.JPG

Bana gelince yokuş durumum şöyle;
Eğim derecesi bilmiyorum ama, arabayla 2. Vitesle çıkabildiğim yokuşlarda bisikleti taşıyorum. 3. Vitesle çıkabildiğim yerlerde ise zorlanarak çıkabiliyorum. Kilo 63 ve ben de oldukça acemiyim.
Feather, dropbarlı gidonuyla fixed çekiş sistemiyle bakılınca bazı değişikliklerle veya hiç ellemeden de amatör bir pist bisikleti olarak bile kullanılabilir.

DSC_3283.JPG

Bisikletin fixie kullanımıyla ilgili konulara girmedim çünkü forumda yeterince ilgili başlık var. Sadece şunu diyebilirim ki 46x16 dişliler skid hareketleri için belki biraz fazladır, belki de kilit pedallara ihtiyaç vardır tam olarak bilemiyorum.

Söyleyebileceklerim sanırım bunlar. Umarım merak giderici ve faydalı olur.
Sorularınız, merak ettikleriniz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım
Herkese sevgiler, saygılar.

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Cem cm bisikletin hayırlı olsun, tanıtımın da en az feather kadar güzel olmuş eline sağlık.
Benim gibi takipçisi olanlar için oldukça fevaid.

condition

Aktif Üye
Tepki
114
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Cem cm Tebrikler. Harika bisiklet, harika inceleme, harika fotoğraflar...

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
images (13).jpg images (11).jpg
@Cem cm bu tarz gidonları da çok yakıştırıyorum fixed gear bisikletlere..

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sanat eseri abi bu :) gule gule kullanasin

PikaMuscle

Üye
Tepki
16
İsim
Emre
@Cem cm oncelikle bisikletiniz hayırlı olsun cok guzelmiş. Bende daha yeni Salcano Cappadocia fixie aldım ve insan iyiki vites sistemi tasıyan bir alet alamamsıım diyor. Yokus cıkmadada sıkıntısı yok bana karsı yeterince hızmı alabildikten sonra oldugum bolgedeki yokuslardan cıkabiliyorum. Hem sade hem de cekici bir bisiklet sınıfı olması ayrı bi güzel yapıyor zaten fixie leri. Allah kazasız belasız sürüşler nasip etsin tekerin düz bassın.

• Beğen
Tepkiler: el_Aksa_1903

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@PikaMuscle Size de sağolun. 44 dişli aynakol sanırım değil mi?. Gerçekten de vites sisemlerine harcadığımız harcayacağımız paralar günlük kullandığımız bisikletler için tekrar tekrar düşünülmeli.
Yük taşımayacağım zaman fixie yi alıp çıkıveriyorum. Sürüş de çok keyifli.

PikaMuscle

Üye
Tepki
16
İsim
Emre
@Cem cm Aynen 44 dişli aynakol. Carraro Fixie almayı dusunuyordum ama internette dolasırken 600 tl ye gordum bunu ve siparis verdim beklentilerim cok yuksel degıl zaten 300 tl daha ucuz oldugu için salcanoyu tercih ettim vede inanılmaz hafifler :)

Dosyalar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@PikaMuscle Hayırlı olsun güle güle kullanın. İzlenimlerinizi bekleriz. Ben de iki modeli düşünmüştüm özellikle carraro'yu. ama sanırım kadro boyu seçenekleri yok bu modellerde

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
Çok güzel model, güle güle kullanın.:harika: Sanırım 2013 serisinde turuncu rengi vardı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Cem cm Bu kategoride fiyat olarak uygun olup görünüm itibariyle cazip bir başka bisiklet bana göre yok. İyi bir tercih yapmışsınız. Yalnız bu oranlar eğimi yüksek olan yerlerde çoğu kimse için eziyet olacaktır. Keyif veren bir görüntüsü var :) Melsa bisiklet dağıtımını yapıyor sanırım.

T.T

Daimi Üye
Tepki
168
Bisiklet
Lapierre
Elinize yüreginize sağlık arkadaşım. Bende fuji feather almaya niyetliyim ama krom rengini :D :D Belki beraber pedallarız.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@Cem cm Güle güle kullanın. Bisiklet güzel, anlatım sıcaklığı ve akıcılığı da çok güzel :harika:

Tepki
30
İsim
Fatih
Bisiklet
Salcano
Güzel bisiklet hayırlı olsun klasik otomobil havası var.güle güle iyi günlerde kullanın.