Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fuar(lar)a Bisiklet ile Gidenler

Konu, 'Bisiklet Festivalleri ve Fuarları' kısmında Çetin ŞAHİNÖZ tarafından paylaşıldı.

1. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İşe, eve, sağa sola bisiklet ile gidiyoruz tamam da.

Bu fuarlara bisiklet ile gitmek nasıl. Giden var mı. Her iki fuar da çok yakın birine girmeyi başarır isek her ikisini de beceririz
    gibime geliyor. Bu fuara bisiklet ile gidecek olan yada gitmeyi planlayanların düşüncelerini alalım.

Mesela benim bir fikrim var üzerinde onca donanım ile gideceğiz mesela;

-- Bisikletimizi kilitleyecek düzgün yer var mı yeteri kadar.
    -- Her fuar zamanı giriş kapısı ve civarda apaçiler oluyor, nasıl koruyacağız kilitli bile olsa kurcalanmadan.
    Bu konu için fikrim eğer grup ziyaret varsa eğer 1 kişiyi nöbetçi bırakarak sırası ile gönül rahatlığı ile fuara girmek olabilir.
    -- Fuar yolu nasıl, her yönden gelecek olanlara en uygun toplu taşıma aktarmalı veya direkt yollar neler.

Bunlar aklıma gelenler, unuttuklarım yada eksik kalanlar için katkılarınıza şimdiden teşekkürler.

ihtiyar bunu beğendi.
  2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Geçenlerde Marmara Forum'daki Decahtlon'a bisiklet ile gittim. Gitmeden evvel bisikletteki sele altı çanta, pompa, far gibi ne kadar ekstra parça varsa çıkarttım hepsini evde bıraktım. Decathlon'a gittiğimde de bisikleti mecburen bisiklet park alanına kilitledim. 30-45 dk süren alışverişim boyunca aklım hep bisikletteydi açıkçası.

Bu tür yerlerin park alanları, doğal olarak 4 tekerlekli araçlara yönelik hazırlanıyor, çift tekerlekli açısından park yeri sıkıntısı ve güvenlik riski had safhada. İFM'nin park alanında da bisiklet için kısıtlı alan olacağını düşündüğümden (varsa bile Allah bilir giriş/çıkış noktalarına göre konumu nerededir), bisikletsiz olarak gitme niyetindeyim. Neticede fuar alanları yarım saatte gezilip çıkılacak yerler değil. İçeride dolaşmak, standları incelemek, yetkililer ile konuşup ürünler hakkında bilgi almak derken bir kaç saati buluyor. Bu kadar süre boyunca bisikleti görmediğim bir yerde bırakmayı göze alamam açıkçası.

Bekir T. ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  3. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gözümün önünden uzak olunca aklım GEZENTİ'm de kalıyo :((( Ancak başında nöbet tutulacak durum olursa bırakabilirim o tip yerlerde.

Aly bunu beğendi.
  4. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu sorunun kesin çözümü bisiklet konusunda örnek olarak bildiğimiz ülkelerde bile bulunmuş değil. Daha önce forumda benim de katıldığım bir fikir alış-verişi olmuştu. Sözkonusu ülkelerde bisikletler tamamen donanımsız kullanılıyor, park etme gerekiyorsa. Ama yine de kilide müdahale edilerek ya bisiklet bütünü ile ya da teker, sele hatta elcikler, yani neyi götürebilirse götürüyor adamlar.
    Bisiklet çalınması denilince aklıma hep Vittorio De Sica'nın ''Bisiklet Hırsızları'' filmi gelir.
    Film 1948 yılı savaş sonrası Roma'da geçiyor. Yoksulluk içindeki bir işçinin, işi için çok gerekli aracı olan bisikleti çalınıyor. Polis hırsızı kendisinin bulmasını söyleyince 10 yaşındaki oğlu ile Roma’yı karış karış dolaşarak bisikleti arıyor.
    Yıllar, çağlar geçse, Dünya'nın şartları göreceli olarak bazı bakımlardan daha iyiye gitmiş gibi görünse de insanın kanında olabilen kötülük temizlenemiyor.
    Konumuza dönersek, biz şu anda bisikletlerimizi bize keyif ve mutluluk veren birer araç olarak kullanmakla yetinmeliyiz. Her istediğimiz yere onunla gidip park etmek ve endişe içinde olmak mı gönül rahatlığı mı?

5. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bisiklet fuarına bisiklette gitmek ekstra risk bence. İçerde aradığını bulamayan çıkışta sizin bisikletten ihtiyacını tamamlayabilir :)

Şunu da söylemekte fayda var. Bu bisiklet işi dünyanın her yerinde böyle. Bisiklet istasyonlarına veya başka yerlere bırakılan bisikletler hep risk altında olacaktır. Bu yüzden Avrupa'da sokakta öyle bizdeki gibi üst düzey pahalı bisiklet kullanan pek göremezsiniz, herkes orta karar bisikletlerle ulaşımını sağlar. Bir yerde bisikletini kitleyip bıraktığında üstündeki komponentin kaybolmasından, çalınmasından, ya da bisikletinin devrilmesinden (bisikletler genelde çok dar bir alanda çok sayıda kitlenildiklerinden fazla sık olur bu bisikletlerin düşme hadisesi) kaynaklanabilecek zararları pek umursamazlar.

Bisikletinizi tamamen ulaşım amaçlı kullanacaksanız ve sürekli gözönünde tutamayacaksanız, bir yere kitleyip gittiğinizde aklınız kalmayacak bir bisikletle bunu yapmanız daha doğru olur. Aksi takdirde aklınız bisiklette kalacak, bisikletten alacağınız zevk berbat olacak.

Ben bu yazıyı görmeden post etmiştim. K.Benli bey hemen hemen benim dediklerimin aynısını demiş. Bu arada lafı geçmişken, Bisiklet Hırsızları da bir başyapıttır.

6. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Demek ki o zaman en iyi çözüm, " ille de bisiklet ile gidilecek ise " güvenilir ekip yada arkadaşlar ile gidip nöbetleşe sistemi ile fuarı gezmek.

Peki ulaşım ve gidiş geliş yolları ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşacak olan var mı ?

7. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben bugün gittim fuara (bisiklet ile değil)
    Ve ironiye bakın Motosiklet ve bisiklet fuarının park yerinde arabalar park yeri bulamıyordu.

Fuar organizasyonunu yapan firma bisikletli gelenlere özel par yeri ve güvenlik falan ayarlamıştır diye küçük de olsa bir umut vardı içimde.
    Ama maalesef ne bisiklet ile gelen nede bisikletller için güvenliği bırakın en ufak özel park alanı bile ayrılmamıştı, umarım Nisan ayındaki
    diğer fuarda bu düşünülür. Ve sanırım çok da güzel bir görüntü olur.

Aynı zamanda bisiklet kullanıcılarının bir nevi gövde gösterisi gibi olur.

Oktay Erkan bunu beğendi.
  8. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Peki fuarla ilgili izleniminiz nedir? Gitmeye değer mi, yoksa gerek yok mu dersiniz? Bisiklet açısından tabii...

9. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum, en son en üstteki salona çıkana kadar değmez diyordum, ama sonra fikrim değişti.
    gidip bisikletleri görüp ağzımızın suyunu akıtmaya değer..

10. Büşra Yoldaş

Büşra Yoldaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En üstteki salon dediğiniz salon 11 değil mi? Bisikletlerin fotoğrafını çekmemize izin veriyorlar mı?

11. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bugün buralara kadar geldin de niye bana misafir olmadın ki :(

12. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet doğru, resim çekimine izin veriliyor. Çok resim çeken var zaten motosikletlerin özellikle nedense:eek:

Aslında THY ye gelmiştim, sadece araya sıkıştırdım, keşke daha vaktim olsa mutlaka gelirdim..Sorry !!

13. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çetin ŞAHİNÖZ,'' Evet doğru, resim çekimine izin veriliyor. Çok resim çeken var zaten motosikletlerin özellikle nedense''.

Bisiklet bölümünde görüntü alanlar paylaşırsa memnun oluruz.

14. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arkadaşlar hazır sizleri bulmuşken sorayım Üsküdar'dan fuar merkezine gideceğim ama yolu tam öğrenemedim. İnternetten araştırdım ancak Sirkeci-Halkalı tren hattı kapatılmış başka türlü nasıl giderim ( toplu taşıma ) teşekkürler.

15. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Marmaray'la Yenikapı'ya, ordan da Aksaray-Havalimanı metro hattına geçin.

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  16. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler,durağın ismi Yeşilköy değil mi eğer Yeşilköy ise beğen yapabilirsiniz boşuna mesaj atmayın :)

Durağın ismi İSTANBUL FUAR MERKEZİ ymiş öğrendim saolun

17. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Park sorunu olmayan bir bisikletle giderdim ancak. Yani katlanır bisikletle :) Yanımda dolaştırırdım keyifle.