Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fsm köprüsünden bisiklet ile geçmek

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mert deniz tarafından paylaşıldı.

1. mert deniz

mert deniz Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    malum bir aydan fazla bir süredir istanbul araç trafiğinden dolayı can çekişiyor, beni bu durum çok etkilemiyor bisikletle aralardan aralardan keyfle yol alıyorum. Bir kaç gündür aklıma fena halde bir yaramazlık yapmak geldi, bisiklet ile o araçların kontak kapattığı o köprüden bisiklet ile geçmek, boğaz keyfi yapmak. Soracağım şudur köprüde durumlar nasıldır, bisikletimi bağlarlarmı:), beni engellerlermi acep?

2. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Köprülerin 2 ucunda da polis kulubeleri var. Sanmıyorum ki geçmenize izin versin. He belki bir kerelik geçirir yolu karıştırdım falan dersiniz :D

mert deniz bunu beğendi.
  3. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    biz 2001'de bir arkadaşla birlikte boğaziçi köprüsünden geçmiştik. parasızlıktan üsküdar motorlarına binemedik, barbaros yokuşundan kaptırdık, yıldız'dan köprüye girdik. polis bağırdı çağırdı, ama izin vermekten başka yapacak bir şeyi yoktu. sağdan sağdan gidin dedi, çok güzel bir hatıra oldu bizim için.
    o zamanlar sanırım kameralar falan yoktu. şimdi o kadar kolay olacağını sanmıyorum. keşke mümkün olsa, hele ki istanbul trafiği böyle rezil bir hale gelmişken köprüler -tabii rüzgarlı günler hariç- bisiklet trafiğine mutlaka açılmalı.

Osman D. ve mert deniz bunu beğendi.
  4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    hatırlarsınız, avrasya maratonunda biri intihar etti. o olaydan sonra izin vermezler. köprüye kadar gidip geri dönüşü de hesaplayarak bir şansınızı deneyin yine de.

5. mert deniz

mert deniz Aktif Üye

Seviye:
    Evet onları araçların arasından giderek atlatmayı düşünüyorum, yakalarlarsada işim var karşıya geçmek zorundayım diyeceğim :)

sizi konuyu açmadan önce ekşisözlüktede okudum, tebrik ediyorum, beni cesaretlendirdiniz :)

Güvenlikten dolayı sıkıntı çıkması normal, zaten köprüden atlamayı kafasına koyan adam araçla gider atlar, ben anadolu'dan avrupa'ya geçmeyi planlıyorum sonrasında ise vapurla dönüş

6. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ya bu köprüden intihar olayına karşı bir önlemse acayip gerzekçe bir önlem.Askerdeki cezalı su kulelerini, cezalı beyaz peyniri falan hatırlatıyor bana. Ölmek isteyen her türlü ölür.Bir sürü yüksek bina var.İlla denize atlamak gerekmiyor.Bunca insan faydalanacak. Köprüler hem yaya trafiğine açılmalı hem de ücretsiz olmalı.Vatandaşın verdiği vergilerle köprü yap, ondan sonra geçiş ücreti al, olacak iş değil. Ayrıca insanın herhangi bir taşıta binmek zorunda kalmadan yürüyerek istediği yere gitme hakkı vardır.Adam mesela yürüyerek Beşiktaş'tan Üsküdar'a gitmek istiyor.Karadeniz'in etrafını mı dolaşsın, Ukrayna üzerinden mi gitsin?

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Köprüden elbette geçersin ama bisikletini arabanın içine koyarak. :)

8. Olcay S.

Olcay S. Üye

Seviye:
    Ukrayna olayı süpermiş :) Okurken çok güldüm. Aslında köprünün yayalara yasak olmasının tek amacı köprüden intihar etmek olduğunu düşünmüyorum, köprüde bazen inanılmaz derecede rüzgar oluyor insanın ayakta durması mümkün değil.. Ayrıca uzmanlar açıklama yapmışlardı köprünün yapısı sadece araçlar için yapılmış, yayalar gittiğinde kalıcı hasara neden olabiliyormuş.. (Tek bir insan kastetmiyorum grup halinde onlarca insan toplanıp yürüyebilir..)

Raven_35 ve ersen t. bunu beğendi.
  9. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Köprü ilk açıldığında hatırlarım insanlar yürümüştü ve köprü çok tehlikeli şekilde sallanmıştı. Herkesin adımı farklı bir rezonans oluşturup köprünün olağan dışı sallanmasına sebep olmuştu. İnsanların ağırlık merkezi ile araçların ağırlık merkezi farklı etkiler yapıyor. Teller çelik de olsa havada asılı duran bir yapı.

10. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ama bisikletlere açılabilir, bisiklet de tekerlekli bir araç. Tabi bisiklete açılınca çocukların da geçmemesi için ne yapılabilir bilmiyorum. :)

11. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    eyvallah teşekkürler :)
    bisiklet yasağının intiharla ilgisi olduğunu sanmıyorum. hem bisiklet kullanan biri intihar eder mi hiç :)
    köprüden geçme konusunda en önemli sıkıntı rüzgar ve hız. otomobil trafiğinin 90-120 civarında seyrettiği bir yerde bisiklet sürmek çok tehlikeli.
    ben birkaç sene motosiklet kullandım, irice bir motorum vardı ve köprüden geçerken yandan vuran rüzgar yüzünden şerit değiştirdiğim oluyordu. bisiklette bu çok daha şiddetli olur, uçurtma gibi uçarız :) ama köprüde araçların giremeyeceği şekilde yapılmış bir bisiklet yolu olsa ve hava tahminlerine bakarak rüzgarlı günlerde bisiklet trafiğine kapatsalar gayet de güzel olur. ama istanbul'da bu bir hayal tabii.

Raven_35 bunu beğendi.
  12. Egehan.Yılmaz

Egehan.Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Pardon ama hangi boşluğa bisiklet yolu yapılacak? Metrobüs aldı götürdü bütün yolları.

13. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    iste butun bu yazilanlatdan da anlasilacagi uzere yetkililer risk almayi sevmez ve izin vermez. size bisey olsa o kulubedeki polisi sorumlu tutarlar neden gecmesine izin verdin diye.

14. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yazının sonunda bunun hayal olduğunu yazdım zaten..:)
    yolların bir kısmı bisiklet yolu olmaya müsait olsa bile araç yolundan beton duvarlarla ayırmak, kesiştikleri her noktaya trafik polisi dikmek lazım ki sağ salim kullanabilelim.
    trafik gözü dönmüş vahşi yaratıklarla dolu. otomobille bile birbirlerinin önüne geçmek için ölümü göze alıyor insanlar. mevcut bisiklet yollarının da hali ortada.
    ben çengelköy'de oturuyorum, mecidiyeköy'e gitmem gerekiyor arada bir. köprüden gittiğimde mesafe 6-7 km.
    fakat bisikletle gitmek için buradan üsküdar'a, oradan beşiktaş'a, beşiktaş'tan mecidiyeköy'e geçmem gerekiyor. bu da rahat 16-17 km. demek, sahil yolunda minibüs ve taksici tacizi demek, mangal dumanı demek, barbaros yokuşunu tırmanmak demek, vs. vs...
    tamam bisikletin köprüye girmesi tehlikeli diyelim, o halde toplu taşıma araçlarının ön kısmına bisiklet taşıma bölümü yapılmalı. hangi ülkede olduğunu hatırlamıyorum; bir videoda görmüştüm bunu. fakat bizde otobüsün şoförü biz bisikleti oraya yerleştirip indirene kadar küplere biner, yolcular "işimiz gücümüz var seni mi bekleyeceğiz" diye linç etmeye kalkar.

Adem Kaya bunu beğendi.
  15. mert deniz

mert deniz Aktif Üye

Seviye:
    Boğazdan araçlar için tüp geçit yapılacak, madem ki yasalarda bisiklette bir araç olarak tanımlanıyor, bizleride düşünerek inşa etsinler hala geç değil. Ayrıca köprünün iki yanındada hatrı sayılır kullanılabilir bir boşluk var. Bir de seyahat özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar :)

Adem Kaya bunu beğendi.
  16. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben fsm köprüsüne yakınım, bir akşam toplanıp kaçak geçiş yapmayı deneyelim mi beyler. en kötü ihtimal köprünün girişinden geri çevriliriz :)

17. mert deniz

mert deniz Aktif Üye

Seviye:
    çok iyi olur, duyarlılık sağlamak açısından trafiğin yoğun olduğu bir zamanda daha iyi olur.

18. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Metrobüsler köprülerde normal şeritlerden gidiyor. Ayrı şeritleri yok.

Barış Kılınç bunu beğendi.
  19. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Köprü tasarlandığında Beylerbeyi ve Ortaköy ayaklarında asansörler mevcuttu ve ilk açıldığı halka açıktı. Ve insanlar bunları kullanarak bir yakadan diğerine yürüyebiliyorlardı. Toplu bir şekilde köprüye yaya yığmadıkça (ki Avrasya maratonlarında izdiham yaratmayacak şekilde kalabalığı düzenliyorlar) yayalar köprü için tehdit oluşturmaz. Köprüden yaya geçişinin iptal edilmesi intihar olayları ve genel güvenlik içindi. Yani kafalar yine kuma gömülmüş.

20. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dün akşam FSM köprüsünden bisikletle geçtik. ümraniye'den otobana çıktık, kavacık üzerinden köprüye girdik ve gazlayıp geçtik. sanırım polislerin yatış saatine denk geldik, kimse yoktu ortalıkta. gayet heyecan verici bir deneyimdi :)