Frig Vadisi Turu

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
''Cumhuriyetin kazanıldığı topraklardasınız''
Eğer Afyonkarahisar'dan geçtiyseniz yol kenarında bu yazıyı mutlaka görmüşsünüzdür.
Büyük Taaruz burada başlamış ve düşman denize dökülene kadar devam etmişti.

Afyon'un kaymağı, sucuğu, haşhaşı (afyon demek haşhaş demektir) ve mermeri meşhurdur bilirsiniz. Fakat ben size bilimeyen bir yönünü anlatacağım. Tarihinden bir kesitini. Friglreri. Evet Frig Vadisi'nin merkezi ve metropolis şehri burasıydı. Afyonkarahisar valiliği ve unlimited academy organizatörlüğü ile 2 gün süren bir tur gerçekleştirdik. Bu tur bisiklet vasıtası ile yapıldı. Hem gezdik, hem spor yaptık hem de tarihi görerek dokunarak yaşadık. Bana da aktarması düştü. Umarım keyifli vakit geçirirsiniz.
''Sürçülisan edersek affola''
Öncelikle Friglerden biraz bahsedeyim. Hani şu Eşşek Kulaklı Midas'ı duymuşsunuzdur. Bu koca kulaklı adam bir Frig kralıydı. Masalcıların babası Ezop hani şu Karga ile Tilki gibi eğlenceli ve öğretici masalların babası Ezop'ta bu topraklarda yaşadı

Frigler Anadolu tarihindeki en farklı uygarlıklardan biri olan ve kökenleri Balkanlar olan Frigler’in tarih sahnesinde görünmesi M.Ö 750 yılına denk gelmektedir. Ancak Frigler, yıllar sonra geniş bir alanda egemenlik kuracakları Anadolu’ya M.Ö 1200’lü yıllarda gelmiştir. O tarihe dek boylar biçiminde bir yaşam sürmüşlerdir. Günümüzde Eskişehir, Afyon ve Kütahya’nın bulunduğu topraklarda yaşayan Frigler, aynı topraklarda yaşayan Yunan halkı üzerinde de büyük etki sahibi olmuştur. Bu etkileşim sonucundan Frig kültürü, Roma ve Yunan kültürü içinde kendisini barındırmıştır.

Bazı kaynaklara göre Trakya, bazılarına göre ise Hint – Avrupa kökenli bir kavimden gelen Frigler, Anadolu’da var oldukları süre icinde Helen, Geç Hitit uygarlıklarının ve bunların yanında Kelt kültürünün de etkisi altında kalmıştır. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından kurulan uygarlıklardan biri olan Frigler, Anadolu’daki dağınık boylar ve düzensiz siyasi yapı nedeniyle ancak M.Ö 750 yılında siyasi bir birlik oluşturabilmiştir.

Frigler’in ilk kralları ise Gordious’dur ve bu yüzden başkentlerine Gordion adı verilmiştir. Tarih sayfalarında sıkça adı geçen kral Midas ise, yine bir Frig kralıdır. Midas ile güçlü dönemlerini yaşayan Frigler, Roma dönemine dek Anadolu’da varlığını sürdürmüştür.
Frig vahası üç şehir sınırları içinde kalıyor. Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar. Biz bu Frig vahasının tam merkezini gezdik. Metropolis olan şehrini ve onun civarını dolaştık.
1. Gün. 60 km.

Tur süresince çeşitli yollardan geçtik
Kimi zaman böyle toprak yollar

Kimi zaman ise yorgunluğumuza tazelik veren akarsular

Bazen dik yokuşlarda bisikletlerimizi biz taşıdık

Bazense yorgunluğumuzu unutup manzaranın seyrine daldık

düzenliyorum. devam edecek...

Scudo

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Özenilmeyecek gibi değil.Merakla takip ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Tepki
164
İsim
Mahmut Abit
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
pedallayan ayaklarınıza sağlık.. tarih bilgisi için de teşekkürler..

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bazen de yol boyunca çeşmelerin serin sularından kana kana içtik
Fotoğraftaki gençler ODTÜ Bisiklet Topluluğu
Daha bir çok bisiklet topluluğundan insanlar oradaydı
300'den fazla bisikletli

Yol boyunca dağlardan tepelerden 6 köy geçtik. 60 km sonra Ayazin'deydik.
Frig Metropolisinde.

Köyde köylülerin yaptığı gözlemeleri yedik. Kimi kamp ocağıyla kendi yemek yaptı, kimi mangalcı tayfası da dumanını tüttürdü.
Ortalık yemek kokusuyla doldu.

Kamp alanından bir enstantane

Ben hemen çevreyi gezmeye koyuldum

Bu kayaların içinde bir zamanlar insanlar yaşıyordu
Görülen oyukların bir kısmı doğa armağanı olsa da çoğu insan yapımı

Aslında anlatılacak çok şey var ama ben meseleyi arkeologlara ve tarihçilere devredip sadece birinden bahsedeyim. Aşağıda görmüş olduğunuz fotoğrafa dikkat edin. Vali ve devlet erkanı için hazırlanmış koltukların arkasına dikkatle bakın. Bir zamanlar orada din adamları ve kral oturuyor ve karar alıyorlardı. Orası aynı zamanda tanrıça Kybele için bir sunaktı.

Çadır kurmak için nasıl yer ama )

devam edecek...

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
2. Gün, 80 km
Aslında 85 km. Ama kestirme yaptık :)
Yol boyunca antik yolları bile kullandık.

Bu kayanın adını klima kayası koydum.
Nedenini yorulup oraya oturunca anlarsınız:D

Bu kişi turda tanıştığım arkadaşım Muhammet

Tur boyunca katılımcı çok olduğu için kimi mola veriyor, kimi devam ediyordu.
Her yerde bisikletliler...

Dönüş yolunda çok kötü yağmura yakalandık ve ıslandık.
Aşağıda tandem bisikletli turcuları görüyorsunuz. Arkada oturan kişi görme özürlü.
Hatırlarsanız forumda da bir ama kişinin bisiklete binme isteği olmuştu yardım isteyince bir çok arkadaş gönüllü olmuştu

Sonunda tepeden tırnağa ıslanmış bir vaziyette bölük pörçükte olsa Afyon merkeze varıp turu sonlandırdık

Aslanlıtaş'ı asla unutmayacağım. Benim için inanılmaz güzeldi

Böylece turu bitirmiş olduk. Benim için çok güzel bir anıydı. Tur boyunca eşyaları organizasyon taşıdığı için turculuğa yeni başlayan ancak cesaret edemeyen kimseler de oradaydı. Hatta ambülans ve tamir hizmeti bile vardı. Her ne kadar bir tanıtım organizasyonu olsa da bisiklet kültürü adına kazanımlar elde edildi. Umarım bu organizasyon başka şehirlere örnek olur.
(link)
BİTTİ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mehmet Ali abi, güzel tur, güzel yazı, tebrik ederim.

9 günlük bir tur yapacağımı söylemiştim sana. O turda Ani Harabeleri'ni görmekti hayalim. O gerçek oldu, sıradaki ise sizin de bu turda gördüğünüz Yazılıkaya. Daha dün turdan dönmüş, işine gücüne başlamış birini yine gaza getirdin, iyi ettin.

O değil de ne zaman beraber pedallayacağız yahu?

Olmaz! Olamaz! Abi, sen de mi disk frenciydin? Allah'ım! Bunu da mı görecekti bu gözler! :agla:

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Yusuf Yılmazvural
İçinde Tarih ve Coğrafya olan turlar benim çok hoşuma gidiyor.
O Yazılı Kaya'yı maalesef ben göremedim. Eskişehir sınırlarındaymış. Muazzam bir eser. İnşallah sen görürüsün.
Likya Yolu hakkında bilgi topluyorum. Sadece deniz kenarından gezmek yerine eserlerini de görelim. Bu turu inşallah beraberce yaparız. Yukarıda fotoğrafı gözüken arkadaş Muhammette ''ne zaman burayı turlayalım'' diyor. Önce bilgi toplayıp sonra beraberce organize olalım. Tarihi netleştirmeyelim ama tura önceden hazırlanalım. Yıllık izinlerimizi falan ona göre ayarlayalım.
Doğa, Tarih, Coğrafya, Keşif... Bekle bizi, biz geliyoruz!... Lastiklerimle o yolları yırtıp toprağı yeniden yeşertmezsem...:)

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Mükemmel bir tur olmuş gerçekten hocam, insanın hemen yola çıkası geliyor.

Devamını bekleriz, ayrıca Siz, Yusuf ile pedallarken bende yanınızda olmak isterim :)

• Beğen

M.Nuri TEKE

Forum Demirbaşı
Tepki
695
Bisiklet
Specialized
Mükemmel bir etkinliğin güzel bir paylaşımı olmuş. Asıl bu etkinliği düzenleyenlerin ve bunu bize gösteren sizlerin eline sağlık. Geçen senede gidemedim bu senede, inşallah üçüncüde gideceğim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Likya Yolu turu için maalesef bu ara müsait değilim. Zaten havalar yağışlı gidiyor. İzin ayı durumuma göre temmuz bitimi, ağustos ortasına kadar serbest olacağım sanırım. Eğer sizler de müsait olursanız bu turu yapalım. Katılımı çok yapıp (başlık açarak vs) araçta kiralayabiliriz. Böylece yük taşımadan, bisikletle daha çok yer görürüz. İstediğimiz yerde kamp yaparız. Yahut ''yok arkadaş az kişi olsun, vur yükü bas pedala derseniz'' o da olur. Bana hepsi uyar.
@Safa Arslaner
Şu Ani'yi bize de anlat. Yok mu fotoğrafları?
@Yusuf Yılmazvural
Teşekkür ederim. Organizasyon profesyonelceydi. Katılımcı çok olunca az da olsa bayılan falan oldu ama doktorlar hemen müdahale etti. Yemek ihtiyacından tamirciye kadar her şey düşünülmüş. O güzellikleri görmenizi mutlaka tavsiye ederim.
@M.Nuri TEKE
Yazıda La Fontaine'in masalını Ezop'a mal etmişim.:confused: Neyse, o da aynı camiadan:)

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Ramazan bayramından sonra haberleşiriz hocam ben kendi turumu bir tamamlayım ona göre plan yaparız dayanıklılığımı görmem lazım önce sonra sizi yarı yolda bırakmayayım :)

• Beğen
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
abi yazı on numara olmuş :alkis:
senin forma da bende kalmış :) tura 4 kişi gidebiliriz abi sorun olmaz bence.
bayram 28 temmuz olması lazım. bu da 10 günlük tur yapabiliriz demek :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mehmet Ali bey turunuz harika olmuş, yazı çok güzel, fotoğraflar çok güzel. Tebrik ediyorum :)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
O halde şu anda 4 kişi olduk diyelim. Ramazan Bayramı'nın hemen akabinde yola çıkarız.:rolleyes:
Şimdi Likya Yolu hakkında bilgi toplamanın zamanı.
@Safa Arslaner
Safa bey yarı yolda bırakmak ne demek. Siz hazırlıklarınıza başlayın yeter. Şöyle yüklü bir vaziyette birkaç gün geçirin tamamdır. Esasında ben de tecrübeli değilim. Arkadaşlar bizden tecrübeli ama. Özellikle Turcubaba:)
@Muhammet Akbaş
Sağol Muhammet. Forumda ilk mesajın hayırlı olsun:D

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Bizim oraya gelmissiniz :) bende kütahya dan gelecek tim. Nasip olmadı :( güzel tür olmuş. Ayağınızı sağlık

LG-D802 cihazımdan gönderildi

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Seneye yaparsınız artık. Mutlaka öneririm.
Frig Vadi'si aslında Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar sınırları çember içine alındığında meydana gelen coğrafya oluyor. Biz bu turda Afyon'daki kısımlarını gezdik. Metropolisleri Afyon'da zaten. Dolayısıyla eserleri burada daha çok. Yazılıkaya'ları Eskişehir'de. Kütahya'da hangi eserleri var bilmiyorum. Siz inşallah tamamını görürsünüz. Ben ilerde Frig Yürüyüş Yolu'nu (506 km) tamamlamayı düşünüyorum.
@Sehzade43

En az 32'lik lastikle gitmenizi tavsiye ederim. Bu da benden size gelsin:)

ilker_ege bey özl mesajınızı buradan cevaplandırıyorum ki, Frig Vadisi turu yapmak isteyenler haritadan rota yapabilsin. Öncelikle ben Frig Vadisi'nin üçte birlik etabını yaptım. Afyonkarahisar etabını. Frig vadisi daha önceden de belirttiğim gibi üç şehrin sınırları içinde kalıyor. Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya. Bu üç şehrin kesiştiği yeri yuvarlak içine alırsanız Frig vadisinin tamamını görüyorsunuz. Ben aşağıda fotoğrafını ekledim. Afyonkarahisar etabı hakkında size yardımcı olabilirim. Ancak diğerleri hakkında olamam. Eskişehir bisiklet toplulukları Eskişehir etabını bu yıl topluca yapmıştı. Onlardan bilgi alabilirsiniz. Yahut her üç şehre de vardığınızda il kültür-turizm müdürlüklerinden harita veya bilgi alabilirsiniz. Gelelim Afyon etabına. Aşağıda yine rotanın haritasını ekliyorum. Afyon etabında muhakkak görmeniz gereken yerler: Ayazini beldesi ve çevresindeki Metropolis, kale (bu kale dıştan bildiğimiz devasa bir kaya olmakla beraber içi yedi kat olan bir kaledir), antik yol, Aslantaş ve Üçlerkayası denen harika yapıdır. Buraya yakın Döğer beldesi çevresinde de yapılar olmakla beraber dağınıktır. Ayrıca yolu uzatacak olan İscehisar çevresindeki dağınık yapılar vardır. İscehisar çevresine gitmenizi tavsiye etmiyorum. Hem tarihi eserler çok dağınık, hem çok az, hem de görülesi ölçüde değildir.

İnşallah Frig vadisinin tamamını gezersiniz. Şimdiden yolunuz açık olsun. Gazlıgölden geçerseniz mutlaka hamamlarına girin ve şifalı suyundan için. Hamamları ucuz ve büyüktür. Şifalı suyunun mineral oranları Fransa Vichy kentindeki suyla eşdeğerdir. Fransa'da bu sudan kozmetik ürünü yapılıp (eczanelerde satılan vichy markası) dünyaya satılırken bizde çeşmeden akar. Ayrıca Kızılay maden suyunun çıktığı yer yine bu Gazlıgöl'dür.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Yalan değil şaşırmadım ama bu nedir arkadaş ya! Spor organizasyonuna protokol olarak gidip kayaların arasına koltuk taşıtmalar falan. Kültür turu böyle mi olur? Olmadı isimlerini de kayalara yazdırsalardı anı olarak. Katılmayı düşünüyorum ama umarım bu çirkinlikler, kara mizah sahneler tekrarlanmaz.

• Beğen
Tepkiler: ayhandeniz71

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@ilker

Orayı köylüler vali falan gelirse diye hazırlıyor. Tabandaki ahşaplar her zaman orada duruyor ama koltuk vs sonradan oraya konuyor.

Ayazin köylüleri çok misafirperver. O kadarlık kusuru da hoşgörüverelim.

Bu sene tekrarı yapılıyor. Galiba her yıl yapılacak.
Herkese tavsiye ederim.:harika:

(link)