Frenlerimden ses geliyor

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
Frene bastığım ciyyaaak diye çok fazla ses geliyor fren basmaya utanıyorum birinin yanında insanı ürkütücek derecede ötüyor disk fren falanda değil

• Beğen
Tepkiler: m.klcts
Scudo

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Aynı sorun bende de var kardeşim (Avid db1) arkada problem yokta , ön frene basmaya korkuyorum yemin ederim :D:D:D:D

1-Balatalara su sıçramış olabilir (geçicidir kafaya takma )
2-Balatalara yağ gelmiş olabilir (eğer balatalar yağı emmiş ise kaliperlerden söküp kaynatmak gerekir diye biliyorum)
3-Balatalar kalitesiz olabilir (organik balata yerine metal balata takılabiliyor)

En önemlisi hd fren mi kullanıyorsun yoksa v fren mi ? :):)

Hatam varsa affola yardımım dokunduysa ne mutlu bana

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Okan111 Muhtemelen yağ gelmiş frenlerine... Eğer balataların resin ise çok yapacak bişey yok değiştimek gerekir genelde resin balatalar organik bazlı olduğu için emer...Forumda konularda var, balata spreyi ya da alkolle temizleyip yakan arkadaşlar oldu, düzeldiğini söylüyorlardı...Denemekten bişey kaybedilmez ama muhtemelen değişim gerekir

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@Umut AKAN
v fren kullanıyorum su olsaydı şimdiye geçerdi yağ olmuş olabilir

@BF Okuru
bi bu eksikti :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Okan111 V-Fren ise tamam benim yazdığım hidrolik fren için :) Sertleşmişlerdir kış olduğu için :) Biraz zımparala düzelir muhtmelen

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@BF Okuru abi benim iki fren de ötüyordu yağ gelmedi, eminim kesin kalitesiz balata kullandılar çünkü her frene basışımda sanki ocakta yemek kaynıyormuş gibi ses geliyordu. :D:DArdından arka fren balatasını zımparalattım ses kesildi ama ön hala ötüyor (ön zımparalanmadı)

Ya birde hidrolik frene istediğimiz balatayı takamayız dimi (avid db1'e elixir 1 balatası gibi)

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
@BF Okuru
neresini zımparalıyıcam videosu falan varmı

@Umut AKAN
Böyle vıyyyaaaaaak diye bağırıyo resmen :D

• Beğen
Tepkiler: Umut AKAN

reddflag

Üye
Tepki
27
İsim
Burak Albayrak
Bisiklet
Carraro
ben de yeni aldım bisikleti, hem ön hem arka fren ses yapıyor. zımparalayınca gecer mi sizce?

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@Okan111 frenin pabuç adı verilen janta sürten yerini, hafif hafif zımparala genelde siyah renk olurlar görürsen anlarsın zaten .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Umut AKAN Kışın malzemesi dandik olunca sertleşip ses yapabiliyor, aynen zımpara ile düzeliyor genelde; vfren kullanırken bi ara bende de olmuştu, korna gibi kullanıyordum :)
@Okan111 Fren pabuçlarını söküp ; fren yapınca janta temas eden kısımlarınk hafif zımparala, evde törpü varsa o bile olur

Okan111

Daimi Üye
Tepki
102
İsim
Okan Özen
Bisiklet
b'Twin
tamamdır teşekkürler :D

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@BF Okuru Abi büyük ihtimal haklısın ama benim ön fren nisan ayından bu yana ötüyor, yani yaz kış çok fark etmedi ,sence balataları değiştireceğim zaman illa modele uygun balata mı almalıyım :confused::confused:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Umut AKAN Baradine 3 renkli fren padlerini çok övüyor kullananlar, ben kullanmadım hiç ama onlar alınabilir :)
Diğer sorunu atlamışım, şekilleri aynı ise balataların takarsın :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim ön frende ötüyor ve çokta iyi oluyor zile gerek kalmıyor yolu kapatan birinin arkasında frene basınca yol hemen açılıyor o yüzden düzeltmiyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ses için Decathlona yazdım ve gittim.
Önce normal dediler
Bende normal olmadığını söyledim.
Jantlar boyalı olduğu için ses yaptığını söylediler
jant değişim dediler
jant bulamadılar.
Bende bu ayıplı ürünü alın sizde rahat edin, bende rahat edim dedim.
Hemen dinlediler :):):) aldılar ve üst model hediye etmeye hazırlanırlarken dedim ki ben bisiklet için buralara bir daha gelmiyeyim ücret iadesi alayım.
Hemen ücret iadesi aldım.

300,500,5.000 değil benim artık 10 tl bilem kıymetli. sizinde paranız kıymetli olsun. Hakkınızı arayın.
Jantları yıkamakla, Papuçları zımparalamakla garanti süresi içinde uğraşmayın.
Benim ön fren bir türlü susmadı 2 hafta boyunca. bende,benim canım sıkılacağına Decatlonhun canını biraz sıktım ( müşteri hakkaniyeti ve para veren olarak )

ottcci

Daimi Üye
Tepki
309
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
benim önden bayağı ses geliyordu süre süre geçti kendiliğinden