Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

frenlerim ötüyo yardımmmmmmm!!!!

Konu, 'Frenler' kısmında Faik BİLGİN tarafından paylaşıldı.

1. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle herkeze selamlar daha önce defalarca açıldığını biliyorum ama hepsini denedim işe yaramadı benim bisikletimin arka frenlerinden ses geliyor ne yaptıysam geçiremedim gidip yeni fren papuçları alıyorum hiç birşey yok ama hızlanıp yavaş yavaş freni sıktığım zaman hfifçe ötmeye başlıyor benim aklıma 2 şey geliyor ya burada satılan papuçlar kaliteli değil yada frenler ısındıkça/soğudukça bozuluyor ve ötmeye başlıyor bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz her türlü öneriye açığım saygı&sevgilerimle

2. Burak Meşe

Burak Meşe Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeni papuçlar genellikle öter. Geçen sene baradine aldığımda 2 hafta kadar ötmüştü sonra geçti. Bir süre papuç değiştirmeden kullan. Büyük olasılık düzelir.

3. mustall165

mustall165 Aktif Üye

Seviye:
    burak arkadaşa katılıyorum acemi olmama rağmen bu forumdan edindiğim bilgiye dayanarak gerek yenilikten gerekse ısınmaktan kaynaklanan ötmeler 1 hafta sonra kendiliğinden geçiyormuş..biraz sabret derim..sağlıcakla kal..

4. Faik BİLGİN

Seviye:
    çok sağolun ama ben bu olayla 1 senedir uğraşıyorum sıcak havada dağa çıkarız inerken ısınır öter kışın sürerim soğuktan öter yeni papuç alırım ondan öter eee ne anladım ben bu işten işin kütüsü arka taraf ötüyo disk takma gibi bir şansımda yok yani son olarak şunu sorayım benim bisikletimi koyduğum yer biraz serin ,serinden alıp sıcağa cıkıyorum bu hava değişimi nedeniyle çok çabuk bayatlıyo olabilirmi???

5. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Ne güzel işte, önünüzden giden yayaları uyarmak için çok çok işe yarayacak bir durum ;)
    Jant yanaklarınızın ömrünü doldurmadığından emin olun, oraları bir güzel silin, kuru olsun hep ;)

6. qwer95

qwer95 Üye

Seviye:
    H. Okay katılıyorum bence fren papuçlarında sorun yok jant yanaklarında var çünkü yağmur yağdığındada ötüyor ötmesinin sebebi jant yanakları bence sen jant yanaklarını temizle olmadı jantını değiştir derim.

7. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    benim arkadaşımda eski sistem fren bacakları vardı, V sistemden bir önceki sistem, aynı sorun onda da vardı, bacakları değiştirdi, ses kesildi.
    jant ömründen de kaynaklanıyor olabilir, arkadaşların dediği gibi.

8. Faik BİLGİN

Seviye:
    arkadaşlar jantı yeni taktırdım ama fren bacaklarından olabilir onuda deneyeyim bi size haber veririm çok sağolun

9. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Jantlari sabunlu suyla guzelce yikarsaniz belki uzerinde yag kalintisi olmus olabilir...

10. Faik BİLGİN

Seviye:
    aslında o da geldi aklıma zincirden yağ damlamış olabilir diye düşündüm ama sildikten sonra gene ötmeye devam ediyor

11. kemalcan

kemalcan Yeni Üye

Seviye:
    yav benimde ön fren aynen öle oluyodu komple önün fren sistemini değiştim bu sorundan kurtultum. Ama ses bazen pabuçların lastiğe sürtmesindende gelebilir belki pabuçların ayarsız olabilir böylece lastige değiyo olabilir... bazende v-frenlerin 1 kaç sene sonra performansı düşüyo gevşemeye başlıyo pabuçları nekadar ayarlarsan ayarla yine lastiğe değip ses yapıyo fren tutmamaya başlıyo... önde veya arka freninden hangisinden geliyosa onUN pabuçları ayarlat lastiğe değmesin ama olmadı komple v-freni değişirsin zaten fazla pahalı değil ihşallah senin sorunun ufak olabilecek bi sorundur neyse

kazasız belasız pedallar dilegiyle...

THE END :D

12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Pabuçları offset vererek ayarlamayı denediniz mi ?

13. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dostum sorun pabuçlardan veya jantlardandır... Jantları yeni değiştirdiğini söylüyosun, bu durumda sorun pabuçlarda... Sana tavsiyem pabuçları ince bi zımpara ile zımparala. Eğer pabuçların sert ise daha yumuşak pabuçlarla değiştirmeni tavsiye ederim. TAhminimce böyle yapınca sorun düzelecektirrr;)

14. Apennin_67

Apennin_67 Aktif Üye

Seviye:
    aynen katılıyorum bizde frenlerin ötmesi için jant yanaklarına su döküyoruz sonrada kuru bi bezle temizliyoruz geçiyor :cool:

15. kemalcan

kemalcan Yeni Üye

Seviye:
    ne alakası var yav nekadarsan jantı silersen sil eğer pabuçlar ayarsızsa lastiğe değer öter

16. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    bence kaliteli pabuç al bir de öyle dene... olmadı tepen attı, geç disk frene :)

17. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Adamım yapacağın tek şey pabuçlarını değiştirip güzel bi ayar çekmek o kadar yaaa, uzatıcak bi konu değil ki...;)

18. Speker

Speker Aktif Üye

Seviye:

Muhtemelen Fren pabuçlarınızın birisi önce, digeri sonra janta basıyordur.
    Pabuclardan biri diğerinden fazla basınç uyguluyorsada ses olabilir. (dikkat edilirse ses zaten hafif frenlemelerde çıkar, sıkı frenlemelerde iki pabucta sıkı bastığı için ses kaybolur)

Farklı pabuç basıncı lastiğin balansını bozar ve vibrasyona sebep olur. Vibrasyonda ses demektir zaten.

Ses kaynağının bu olup olmadığını en kolay söyle anlarsınız;

Bisikleti sele ve gidon üzerine ters çevirin. Sonra ses çıkaran fren sisteminin olduğu tekeri çevirin. Pabuçlara dikkatle bakarken fren yapın. Pabuçların aynı anda janta basıp basmadığına ve iki pabuçunda janta temas ettiği yerin aynı nokta olup olmadığına bakın (farklı noktada temas ediyorlarsa uyguladıkları basınç, bastıkları noktadaki açı farkı yüzündan farklı olur)

Bastıkları noktada, yada basma anlarında fark varsa, bu farkı pabuçları gevşetip tekrar uygun-eşit sekilde ayarlayarak farkı giderin.

Deneyip sonucu paylaşırsanız sevinirim.
    Selamlar,

Bahadır ATILGAN ve ZekiAlper bunu beğendi.
  19. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    ya da fren pabuçlarını eşit olacak şekilde bi miktar zımparala. ama az pütürlü olan bi zımparayla :D

benimki öle geçti

20. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    bendede aynı sorun vardı ben jantları wd40 la temizledim snra yağını temizlemek için yağ çöz kullandım tekrar yıkayıp biraz pudra döktüm jantlara bide pabuçların üst kısımları içine göre biraz daha sert oluyo ben ince zımparayla zımparaladım geçti dene inşllh sennde sorunun çözülür