frenlerden sesler geliyor normal midir?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
selam.donanım konusunda acemiyim.sizlere birkaç sorum olacak.SHIMANO M596, TEKTRO 160MM 6 BOLT ROTOR fren grubum var.fren yapınca diskten sürtünme sesleri geliyor normal midir? bu fren grubu iyi midir? birde karadeniz bölgesinde yaşadığım için bazen 30 küsür kilometre yokuş iniyorum.disk acayip ısınıyor. arada soğması için mola vermem gerekirmi? balata ve disk bu ortalamaya göre ne kadar gider?yokuş aşağı inerken tek fren durdurmuyor normal mi?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamlar Hüseyin bey,
Kullandığınız fren setinde METAL Pad kullanıldığından dolayı sürtünme sesi normal, ama ötme gibi bir sorun var ise Rotor kaynaklı olabilir. Orta seviyede güzel ve sağlam bir fren setidir, Eskiden bende bayağı bir sorunsuz kullandım. Disk frenlerin çok ısınmaları normaldir ve bu ısıları azaltmak için sürekli bir teknoloji çalışmaları yapılıyor ve bazıları uyguşanıyor. Soğuması için mola vermek iyidir. Bu 30km inişlerin kaç km'sinde sürekli fren uyguluyorsun bilmiyorum ama tahminim 30 inişte biter herhalde. Tek fren durdurmaması normal, ama sürekli çift fren kullanmaya alışmanızda fayda var.