Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Frenleme de Sorun!

Konu, 'Frenler' kısmında RAHMİ tarafından paylaşıldı.

1. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar. Ben yaklaşık 2 hafta önce sorun çıkarması nedeniyle ön jantımı değiştirdim. Şu anda kullandığım jantta da bir sorun olduğunu fark ettim. Jantın birleşme yerinde bir sorun var. Sorun birleşme yerinin 2 tarafının farklı seviyelerde olması. Yani tam o birleşme yeri düzgün değil. Bu yüzden frenleme yaptığımda(v-fren kullanıyorum) her turda o birleşme yerinden geçişinde bisikleti oldukça sarsıyor. Gidonun elimde gidip geldiğini hissediyorum. 2 hafta kullanılmış jantı geri götürüp de değiştiremeceyeceğim için bir çözüm arıyorum. Orayı düzeltmek için ince dişli zımpara kullansam bir zarar verir miyim? Bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

2. Furkan Yavuz

Furkan Yavuz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    iade alırlar mı bi sorun bence...hafif bi zımparalama işlemi sorun olmaz gibi geliyor. iki zemin arasında yükseklik farkını gösteren bi fatoğraf eklerseniz iyi olur.

RAHMİ bunu beğendi.
  3. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    En kısa zamanda ekleyeceğim fotoğrafı. İade işi gerçekten çok zor. Ispartada büyük bisikletçi olarak bir yer var. O da Bianchi sevisi. Neredeyse her seferinde bir tartışma yaşıyorum adamla. Açıkcası bu konuda pek de onunla muhattap da olmak istemiyorum..

4. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zımparalayacağınız kalınlığın jant kalınlığına oranını yaklaşık olarak söyleyebilir misiniz?

5. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tam birşey söyleyemem. Ben fotoğrafını çekeyim o zaman daha iyi anlaşılır heralde. Kameram şu an bende değil de gelince çeker koyarım. Hemen koyamam yani kusura bakma artık:)

6. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kusura neden bakılsın maksat size en kısa zamanda yardımcı olmak

7. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
  8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu durum çok normal, şu izi bırakmayacak çok az sayıda yüksek kaliteli jant var. Zımparayla hiç girişme derim ben, o kadar ince ayarlayacak şekilde elinle zımpara yapamazsın.

Bazı jantların yanakları tırtıklıdır, kanal kanaldır. Tornada işlenmiş bu tip yanaklarda bu sorun olmaz. Alırken bir miktar fiyat farkı elbet vardır ancak haliyle kalitede kendisini belli eder...

RAHMİ bunu beğendi.
  9. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok teşekkürler. Ama yinede çok az zımpara yapsam diye düşünüyorum. Çünkü bu şekilde çok sarsıyor ve rahtsız ediyor. Belki bir nebze de olsa azaltır..

10. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mümkündür bende baya fark var zannettim o sarsmayı maşada boşluk varsa oda arttırıyordu galiba

11. Furkan Yavuz

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim kanaatim anlattığınız kadar sarsıntı o kadarcık yükseklik farkından olmaz. zaten pabuç, yiye yiye o boşluğu biraz kapatmış. biraz zımparalayın ama bence pek bi fayda göremeyeceksiniz

12. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kesinlikle durum göründüğü gibi değil. Görüntüde fark az duruyor fakat kullandığınızda özellikle sert frenlemelerde çok hissettiriyor.. Ayrıca maşa da herhangi bir boşluk vs. yok..

13. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    janti sok oteki turlu tak.

Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  14. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben de tam bunu yazacaktım biri yazmış mı diye bakıyordum.

Maden ön jant, Ujur'un dadediği gibi sök ve çevir. Diğer tarafını dene.
    Çok büyük bir problem yaratacağını sanmıyorum. Sonuçta fren ayaklarının o kadarcık esneme toleransı vardır. Yoksa akordu bozuk jantlarda da frenleme berbat olurdu.

RAHMİ bunu beğendi.
  15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    janttaki o izi parmağın ile yokla eğer takılma varsa parmağını fren papucu gibi düşünerek yoklamayı unutma bu arada :) dediğim gibi takılma varsa takılma tek yönlü olur yükseklik farkından dolayı o takılmanın yönüne göre jantı ters cevır papuc takılmayacak yuksekten aşağı ınecek şekılde( ileri yönde giderken) ayarla bu şekilde kullanmaya devam et ama diğer arkadaşlarında söylediği gibi bu sorun sadece janttan değil maşadan yada furuş takımından da olabılır frenleme yaptığın zamanda hem maşadaki boşluk hem furuş takımındaki boşluk kendını daha cok hıssettırır hepsini tek tek kontrol et derim.

RAHMİ ve Barış BİRLİK bunu beğendi.
  16. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok teşekkürler. Maşada sorun olmadığına eminim. Ayrıca jantı çevirip öbür türlü taktığımda tahminim bu sefer görüntüdeki yer değil de arka tarafı sorun olması. Denemekte fayda var ama. Teşekkürler..