Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

frenin kitli kalması

Konu, 'Frenler' kısmında evren1001 tarafından paylaşıldı.

1. evren1001

evren1001 Yeni Üye

Seviye:
    bu konuyu nasıl anlatsam bilmiyorum amam 1 haftadır başıma bu sorunla uğraşıyorum v freni yolda tuttuğumda farkında olmadan bir kulağı esnemiyoryani v frenin sağ taraftaki kolu freni sıktığım zaman ki gibi tekere sürtüyor bunu anca mola verdiğim zaman bisiklet tekerinin dönerken zorlanmasından anlıyorum acaba yağlasam geçermi. yanlış bi şeyde yapmak istememyardımcı olursanız sevinirim

2. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    Sanırım fren papucunun jant cemberindeki durdurduğu yeri yağlamayı düşünüyorsun.bilgim yok fakat bana saçma geldi fren bidaha tutarmı orayı yağlarsan kayar gider xD

evren1001 bunu beğendi.
  3. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    bahsettiğin fren bacağının yanında sağında solunda ufak bir yıldız başlı vida olacak.
    o vidayı sıkıştırırsan fren pabucu janttan uzaklaşır, gevşetirsen yaklaşır. frenlerini tekrar ayarlamalısın, eğer yağlarsan fren tutmaz.
    ayarı da tek taraflı değil her 2 bacaktan yaparsan daha sağlıklı olur. biraz uğraş yaparsın.
    bu arada eğer fren pabuclarını yeni taktıysan ve fren teli halen eski pabuclara göre ayarlıysa ondan da kaynaklanabilir.

4. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    sorun buyuk ıhtımalle emiryuksel ın dedıgı sekılde cozersınız bır de su var eskı ve dusuk kalıte frenlerde bu ayar bozuklugu tekrar edebılıyor (kendımden bılıyorum :))

evren1001 bunu beğendi.
  5. evren1001

evren1001 Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim özellikle şu yıldız başlı vidalar konusuna bugün bakıcam ama yağlama konusu yanlış anlaşıldı heralde çünküben fren pabucunu yağlamıcam şu yıldız başlı vidaların başlı olduğu kolu kastetmiştim yinede çok teşekkürler eve gider gitmez şu vidalara bi bakıyım

6. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Frenin milini yağlamaktan bahsediyorsunuz. bu iyi bir fikir. eğer bu bölge yağlanmaz ise zamanla sıkılaşır ve arkadaşların da bahsettiği yay gergi ayarı ne kadar yapılırsa yapılsın sağlıklı olmaz. mildeki sürtünme sağ ve sol tarafta farklı olacağından papucun janta sürtünmesine sebep olabilir.

Ancak burayı yağlamadan önce teli iyice boşaltın ve fren kolunun rahatlıkla hareket ettiğinden emin olun. eğer takılma yapıyor ise fren pivotlarının değişmesi gerekebilir. zira aşınmadan dolayı yer yapmış ve takılıyor olabilir. eğer sadece zor hareket ediyor ise freni tamamen kadrodan ayırıp iyice temizledikten sonra az miktarda gres ile yağlayıp tekrar takmakta fayda var. gres sıvı yağlara göre daha kalıcı olacaktır.

Bu işlemi iki tarafa da yapıp kapattıktan sonra yine tel takılı değilken iki fren bacağının da serbestçe hareket ettiğinden emin olun (serbest derken yay gücünü ayrı tutuyorum) Ondan sonra teli takıp yay gergi vidası ile ayar yapın.

Sürtme jantın tamamına değil de bölgesel ise jant akordu yapmanız / yaptırmanız da gerekecek.

kacak ve evren1001 bunu beğendi.