Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Frene basınca yanan stop lambaları

Konu, 'Frenler' kısmında Gökhan Akkaya tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar bilirsiniz, frene dokunduğumuzda arkada stop lambası yanar.
    Bu sistemi mekanik disk frenlere uygulamak mümkün mü ?

2. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dediginiz sey motorlu tasitlarda olur.

Bisiklete de ufak bir devre yardimiyla yapilabilir, imkansiz birsey degil, ancak bisiklet de onemli olan fren aninda stop gibi yanmasi degil, surekli gorunurlugu arttirmaktir.

Dolayisiyla bisikletlerde bahsettiginiz seyi uygulamanin "sekil" olmasi haricinde hic bir avantaji veya faydasi olmaz.

Soner Közen ve Murat Cömez bunu beğendi.
  3. Rıdvan SIĞAN

Rıdvan SIĞAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Valla kusura bakmayın ama bende Mert beye katılıyorum. Yani önümde giden bir bisikletli arkadaşın arka ışığı yandığında fren yapmış olacağı aklımın ucuna bile gelmez. Çok çok arka ışık dinamoya bağlı ve dinamosu da sorunlu ondan ışık bir yanıp bir sönüyor diye düşünürüm :)
    Dediğiniz şeyi yapmak bence zor değil. Açma kapama düğmesi olan bir arka led almanız ve düğmeyi devre dışı bırakıp fren koluna basit bir buton mekanizması ekleyerek bu işi yapmanız mümkün. Tabii arkadan gidona kadar kablo çekmek lazım. Ama bence değmez.

Hami Bulut bunu beğendi.
  4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benzer şeyler satılıyor. Yıllar önce vardı benim, sonra çalmışlardı bisikletin üzerinden :)

Ama arkadaşların da dediği gibi, zaten 20km/h civarı sürdüğünüz için, fren yapıp yapmamanız arkanızdaki taşıt için önem taşımaz. Her şekilde çok yavaşsınız zaten.

Hami Bulut bunu beğendi.
  5. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zevk Meselesi...Bu tür bisey yapmak istiyorsan..Hani bisiklete binmeyi istemek gibi..Bisikletin arkasına Standart bir ikaz isigi alırsın devamlı yanan...Altınada frene bastıgında belirgin sekılde yanıcak bir sistem Düşünülebilir..Malzemeler ise;
    -İnce sarım kablo..Bisiklet ebadına göre fakat 2,5 luk degil daha ince 220 cekmiyecegiz 1,5 lik kaliteli ! olsun..
    -Bunu bir Pic Devresi ilede yapabiliriz..Veya basit entegre ilede yapabılırız..Kafana takmış isen bu tür bişeyi..Elektronik'ci olarak olarak Tarif edebilirim..Birazda elin yatkınsa yapılır zor degil..
    -Pil olayı 9V kullanırız..Hem Amperden yana cok karlı ve güclü olur..Degişimi Prob ile olur temiz iş..
    Diger bir yandan yapabilecegin birsey ise ''cocuklugumda Bisiklet stop'' lambası vardı..hazır sekilde takıyorsun fren bastıdında yanıyordu..O tür bişeyde arastıra bilirsin..Bulamaz isen yukardaki adamları yapabılırsın...Kolay gelsin Dostum

6. Hakan Gencer

Hakan Gencer Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  7. berk35

berk35 Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  8. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    İlkokuldayken bisikletimi süslemeye meraklıydım. Sinyal ve stop lambaları yapmıştım.

Stop şöyle çalışıyordu: Pil ile arka stop lambasını besliyordum. Pilin (-) ucu ortak şaside, devreyi tamamlayan (+) kutup ise fren pabucunda kesiliyor. Fren pabucunun dişleri arasına doladığım fırçalı bakır kablo, janta (şasiye) değdiği an devre tamamlanıyor ve lamba yanıyor. Kablo pabuç dişleri arasında korunaklı olduğundan, pabuç ile jant arasına girmiyor, böylece frenleme gücünü azaltmıyor ve aşınmıyordu. İlk kullanımda kablonun pabuç dişleri dışına taşan kısımları traşlanana kadar biraz sorun oluyordu ama birkaç km. sonra kablo yerine oturuyordu.

Sinyal ise şöyle çalışıyordu: Ön ve arkada ikişer olmak üzere toplam 4 sinyal lambam vardı. Sağ ve sol sinyaller bağımsız birer devre olacak şekilde, her bir sinyal devresini tamamlayan bir butonu gidonun o tarafına tutturmuştum. Sağ butona basınca ön-arka sağ sinyaller yanıyor, sol buton da sol sinyalleri yakıyordu. Flaşör devresi benim parmaklarımdı. Butona bastığım müddetçe yanıyor, ben de sinyal vermek istediğim tarafın butonuna parmağımla basıp basıp çekiyordum. Görenler bayağı sinyal zannediyorlardı, "bu nasıl kendi kendine çakıyor böyle?" diye kafa kaşıyıp duruyorlardı. :)

Fren için ayrı, sağ ve sol sinyaller için ayrı, toplam 3 adet pil kullanmıştım.

Oguz_ bunu beğendi.
  9. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  10. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de bu tarz bir ürünü ülkemizde nasıl üretebiliriz diye bir müddet kafa yormuştum. Çalışma prensibi çok basit. İçerisinde yerçekimi ve ivme sensörü mevcut. Sensör deyince bizde üretilmediğinden gözümüze çok büyük birşeymiş gibi gelebilir. Aslında ikisinin toplam maliyeti 2TL. Neyse biz hızlandıkça bu alet hızlanmayla beraber ivmeyi de ölçüyor ve frene basar basmaz hız kesildiği ve alete uygulanan yerçekimi kuvvetinde(G) ani bir değişiklik olunca devreyi kapatıyor ve ışıklar yanıyor. Bu tarz ürünler sadece yavaşlayınca zanneden arkadaşlar olabilir. O şekilde değil. İçeriisnde 5 lamba varsa 3 tanesi sürekli yanıyor zaten. Fren anında da diğer ikisi de yanıp daha parlak bir görünüm alıyor. Olay bundan ibaret. Benim üzerinde düşündüğüm ürün hızı hesaplayıp milisaniyeler içinde aradaki farkın oranına göre devreyi kapatacak bir sisteme sahip olabilecek bir üründü...

11. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Arkadaşlar elimde böylesine zarif bir bisiklet varken bu çocuk bisikletlerinde gördüğümüz saçma sapan lambaları takmak da zor geliyor bana.
    Gidona o koca şeyi kesinlikle takmam, seleme o kocaman plastik şeyi kesinlikle takmam. Çok daha zarif olmalı.

12. berk35

berk35 Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    valla bence satar bu ürün, böyle ucuz maliyetli ise satışı da ucuz olacağından tutulur , elinize fırsat geçer inş üretebilmeniz için

13. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Çok zarifmiş yauw :D

Bildiğin odun işte, sıradan bir dağ bisikleti.

15. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Sensin odun :)

16. Alp Berk

Alp Berk Üye

Bisiklet:
    Bianchi