Frene basınca rotor esnemesi ve ses

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Öncelikle merhabalar. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

On diskimde frene basinca ufak bir esneme olduğunu farkettim. Bu olay arkada yok. Bu bir problem midir, ilerde sıkıntı yaratır mi ?

İkinci sorun ise bugün başlayan arka disk sesi. Frene basınca bir noktada nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum ama uğultu gıcırtı gibi metalik olmayan bir ses duyuyorum. V frenli bisikletimde buna benzer bir ses gelir ve o ses esnasında fren gücü artardı. Sanırım yamuk jant kaynakliydı. Bu sesde aynı buna benziyor. Acaba disk yamulmuş olabilir mi ? Gözle görülür bir yamukluk farketmedim.

Scudo
Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
Merhaba öncelikle çok hafif bir esnemenin sebebi rotor vidaların gevşemesi veya teker mandalı veya vidasının gevşemiş olabileceğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Arka frenden gelen sesin de kaynağı balatanın bitmiş olması kirlenmesi olabilir. Balatalar eğer kirlenmiş ise balata temizleyici sprey ile sorunu çözebilirsin

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Rotor yerinden oynamıyor da , yandan bakınca kaliperin sıktığı nokta esniyor. Balatalar dengesiz mi basıyor acaba diye düşünüyorum.

Arka balata kirlenmiş olabilir ama bisiklet yeni henüz bittiğini sanmıyorum. Balata spreyi ile temizleyim olmadı disk eğriliği olduğunu düşünmeye başlayacağım. :(

Cevap için teşekkür ederim.

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Hidrolik, m395 di galiba modelide.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba sorun kaliperin ayarsız olmasından kaynaklanıyor. Birde Balata pedlerinize bakın. Bitmiş olabilir yada yağ v.b bir şeyler temas etmiş olabilir.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Otep Mekanik olsa o esneme normal çünkü tek taraftan rotora baskı yapıyor(bazı modelleri hariç). O yüzden esneme oluyor ama hidrolikler genelde çift taraflı baskı yapıyor. Bu durumda acaba baskı yapan taraflardan biri arızalı mı yada az baskı mı yapıyor sorusu geliyor ama hiç hidrolik fren deneyimim olmadığı için birşey diyemem... Bilenler yanıtlayacaklardır...

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Cevaplar için teşekkür ederim. Padler karşılıklı lineer şekilde hareket ediyor ama bir yerde diski eğiyor sıkarken. Kaliper kalibrasyon yapabilir miyim kendim ? Arkada mesela en ufak sorun yok. Eşit şekilde basıyor.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Otep Peki her iki taraftaki padler aynı kalınlıkta mı?

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Evet eşit. Bisiklet daha 2 haftalık. Montajını yaparken yanlarındaydım.

• Beğen
Tepkiler: sarkihalindekal

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Iki haftalik bisikletin garantisi vardir, neden servisine götürmüyorsunuz? Bunu bir cocuk bile buraya konu acmadan yeni bisikletin hatasi olunca servise gidecegini bilir.
Bizler simdi size buradan nasil bir fikir vememizi istiyorsunuz. Bizler ne bisikleti gördük nede hatanin nasil oldugunu biliyoruz. Evet anlatdiniz ama anltdiginiz seylerin birsürü hatalari olabilir.
Simdiye kadar birsürü öneri gelmis, isterseniz hepsini deneyin ve belki denerken masanin vida yuvasini bozarsiniz ondan sonra agla babam agla neden garanti bisikletime bakmiyor diye ve birde servisi kötülersiniz olur biter. Ama Suc bende diyen olmaz.

Adam biri bisiklet almis aldiktan sonra bisikletin tekerine civi batmis ve buna sinirlenerek ARABA LASTIKCISINE gitmis, oda janti cizmis. Suclu kim oldu araba lastikcisi tabiki ama aslinda suclu kendisi. Birde bunlara sinirlenerek bisikleti iade edecekmis, neymis efendim lastige neden civi batmis.
Eger lastigine civi batiginda ARABA LASTIKCISINE gitmeseydide direk aldigi yere gitseydi belki yardimci olarak lastigini tamir ederlerdi ve jantida cizilmezdi. Dogrumu?;)

Siz simdi bisikletinize binin ve dogru aldiginiz yere götürün ve durumu anlatin.

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Yardımcı olmayacaksan laf kalabalığı yapma, üsluba bak şaka gibi.

Şunu da ekleyim. Fren modeline kadar konuda verildi zaten. Bir iyilik yap daha fazla uzatma .

• Beğen
Tepkiler: karankabul

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Otep
Ben size yardimci omak istedim, garantiniz ölmesin diye.
Üslubümdede bir hata görmüyorum ama siz sizden 22 yas büyügünüzle nasil konustugunzdan beli oluyor üslubunuz.

NOT: Daha tanimadiginiz bir kisiyle sizli bizli konusursaniz ve senli benli gibi samimi duruma girmeseniz sevenirim.

• Beğen
Tepkiler: gkon ve SerkanH

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Ozaman şu şekilde durumu toparlayalım. Verilen örnekler ve biraz da şuanda meşgul olduğum iş yüzünden mesajı tam anlayamamışım.

Anlamadan dinlemeden sert çıkıştigim için özür dilerim.

Tamir konularına elim yatkındır. Ben aracımı sanayiye götürmüyorum. Citroenin süspansiyonundan anlayan olmadığı için forumlar yoluyla bilgi toplayıp kendi işimi görüyorum.

Buraya konu açma amacında bu zaten. Şimdi alabildiğim her bilgi benim için kârdır. Bunu deneyime bağlı olarak söylüyorum. Bisiklet fren sistemi hakkında bilgim olmadığı için bilgi topluyorum, ihtimalleri gözden geçiriyorum.

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Otep
Merhaba. Acaba dizin üslubunuz çok mu düzgün oldu bu yorumu yazarken? Eleştiriler olumsuz yönlerimizi görmemizi sağlar. Bahsi geçen yazıların hepsine onu yaptım, bunu yaptım, onu inceledim şeklinde cevap verdiniz. İnsanlardan ne beklediğinizi anlamaya çalışıyorum. Eğer Zonguldak da olsanız ben yaparım bisikletinizin arizasini. Size de tarif ederdim ancak buradan resimsiz ve videosuz ancak bu kadar yardım ediliyor. Olumlu yada olumsuz.

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Arkadaşa özrümü diledim uzatmanın anlamı yok.

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Hic birseyi toparlamaniza ve özürdilemenize gerek yok. Size kolaygelsin, bidahada okumadan dinlemeden kimseye cevap vermeyin. Burasi Facebook degil.

NOT: Arkadasiniz oldugumuda hic sanmiyorum.
Bir kac dakika önce yasiniz 20 olarak görünüyordu neden kapattiniz.
20 yasinizda oldugunuzu göstermeyince büyüklerinize daha degsik davarana bileceginizi saniyorsunuz.

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Facebook dan beter olduğunu anladım ama sayeniz de.

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Otep
Ozaman Face geri dönün, kötü olan yerde ne ariyorsunuz?

@Otep
Bir insan yasadigi yeri nasil inkar eder, ismini nasil degstirir ve yasini neden göstermez anlamiyorum. Herhalde takip ediliyor yada düsmanlari coktur.:koptum:

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlarım dodtlarım

Arkadaşlarım dostlarım abilerim kardeşlerim beni bu yazı yüzünden eleştirebilirsiniz vallahi gocunmam dikkatimi çekti bir iki günde forumda bir gerginlik hakim bu yukarıdaki yazılar ve @Murat Cömez abimizin bahsettiği dechatlon yazısı ardarda gelmesi belkide beni bu şekilde düşünmeye teşvik etti arkadaşlar abiler herhangi bir kişiyi hedef gosterek söylemiyorum genel manada daha anlayışlı daha uysal konuşsak daha güzel daha doğru olmazmı?@Murat Cömez abim sizin yaşlarınızda gerçekten çok saygı duyduğum bir abim bir gun dediki bak akifcim insan ilişkileri bir matematiğe benzer sana kotu davranışta bulunan bir kişiye sende kotu davranırsan sonuç daha büyük bir kotuluk olur misal birisi sana argo bir kelime kullandı -2 puan sende ona daha büyük argo kelimeler kullandın al sana bir -2 daha sonuç (-2)+(-2)=(-4) haydi kavga izleyelim :( amaaaa ikinci -2 yerine dostum ayıp değilmi kullandığın kelime hiç sana yakışıyor mu dediğinizde genel manada kişiden kişiye göre değişir ama sonuç büyük ihtimalle (-2)+2=0 olur diye duluyorum ben böyle düşünüyorum yukarıda da belirttiğim gibi eleştiriye açığım biraz daha empati lütfen saygılar sevgiler