Frenden kaynaklanan ses

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Arda Pilor tarafından paylaşıldı.

 1. Arda Pilor

  Arda Pilor Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  arkadaşlar bisikletimde frene basınca tiz ses çıkıyor bu neden olabilir ve nasıl düzeltilir?
   
 2. Halit ÜRGEN

  Halit ÜRGEN Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  V fren kullanıyosun sanırım .. Jantları ve Freni güzelce yıkadığında bu sorun ortadan kalkar.. Büyük ihtimalle jantta yağ birikmiştir veya aşınmadan dolayı pabuçlarda birikim olmuştur.
   
 3. Barkın Kenan

  Barkın Kenan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Şubat 2011
  Mesajlar:
  413
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  En basit olarak, freni sıkınca pabuçların temas ettiği noktalara veya direkt pabuçlara yağ bulaşmış olabilir. Önce ıslak mendille yağı temizleyip sonra kurularsanız geçecektir diye düşünüyorum. Tabi söylediklerim v fren için geçerli. Disk fren konusunda pek bilgilm yok.

  Onun dışında pabuçların açısından kaynaklanabilir ki bunu bir bisikletçiye yaptırmanız daha iyi olacaktır. Frenler tekerlekleri dönüş yoluna göre açıyla karşılamalıdır. Örnek verecek olursam arka tekerin arkasından pabuçlara baktığınızda jantın temas ettiği noktaya paralel olmak yerine size doğru v harfi gibi olmalıdırlar. Yani şöyle ki; avuç içlerinizi birleştiriniz, sonra baş parmak hariç 4 parmak birleşik kalacak şekilde bileklerinizden ellerinizi açarak v harfi oluşturunuz. Pabuçlar da aynen bu şekilde olmalı. Fakat açıyı abartmadan, sadece tekeri hafif bir eğimle karşılayacak şekilde ayarlayınız.