Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Frende Islık Sesi

Konu, 'Frenler' kısmında serdarcel tarafından paylaşıldı.

1. serdarcel

serdarcel Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, benzer konular var birçoğunu inceledim ama sorunumuza cevap bulamadım.

2 hafta önce ben ve bir arkadaşım Whistle Miwok 1163 mekanik disk fren ve Miwok 1162 hidrolik disk fren bisiklet aldık.
    Geçen hafta zorlu bir orman parkurundan sonra çamur içinde kalan bisikletleri bir oto yıkamacıda basınçlı suyla bir güzel yıkattık. Bu işlemden sonra ben bisiklete bir iki kere daha bindim ama arkadaşım hiç binmemiş.
    Bugün bindiğimizde ikimizinde frenin den ıslık sesi geliyordu. Benden gelen ses çok fazla değil ama arkadaşın frenleri özellikle durmaya yakın resmen çığlık atıyor.

Bunun nedeni ne olabilir acaba? Bize fikir verebilecek olan kimse var mı?

2. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletleriniz hayirli olsun frenlerin otme sebebi nem olabilir bende bisikletimi yıkayınca benim v breaklerde otuyor bu otme hidroliklerde daha az suruyor ama mekanik ve v-frenlerde biraz otecektir.Ayrica hava nemliyse de otuyor ornegin benim bisiklet sehirde surerken otmezken sahile indigim anda otmeye basliyor.Aslinda arkadasinizin bisikleti biraz sürünce ötmesi geçer.Fazla kafaya takmaya gerek yok.İyi pedallar :)

3. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hocam şöyle ki ; rotora veya balatalara yağ falan deydiyse o sesi yapar.Banada olmuştu.yüksek hızda giderken sorun yok ama yavaş giderken ve durdugunuzda ses resmen havalı korna gıbı çıkar :) .

Ama sizdeki sorun yıkattım demişsiniz.Hala ıslak oldugu ıcın olabılır.Biraz daha kullanın kurusun.Bir parkura gırın.tozdan dolayı kurur zaten o.
    baktınız olmuyor : balata spreyleri var (bunun yerine pril de kullanabılırsınız) jantı sokup rotoru ve balataların rotora deyen kısımlarını bı guzel temizleyın.Daha sonra bıraz tur atın ve geride kalan yag veya ıslaklıgı kurutun.Buyuk ıhtımalle geçer.

Özet geçersem :

İlk önce kurutmaya bakın cunku su gırmısse kuruyunca geçer.Binin bıraz.

Baktınız olmuyo : balata spreyı veya prille rotor ve balatarları temızleyın.ve gerıde kalan yagları yakmak ıcın bıraz kullanın.

Kolay gelsin.

4. serdarcel

serdarcel Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler paylaşımlarınız için. Bu konularda oldukça acemi olduğumuz için direk yıkattık bisikletleri, umarım zamanla geçer dediğiniz gibi :)

5. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    balata spreyi geçici çözüm olacaktır

6. serdarcel

serdarcel Yeni Üye

Seviye:
    Balata spreyi nereden bulunur? Birde biz oldukça acemiyiz, balata tam olarak frenin neresinde acaba?

7. yusuf dündar

yusuf dündar Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    balata sipreyi kullanma bence, banada tavsiye etmişlerdi ama daha fena ötme oldu.uzun süreli yumuşak frenler yap balatalar ısınsın. bu çözüm olmazsa balataları sök ve ince zımpara ile hafifce zımparala.

ilkerturker bunu beğendi.
  8. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bence ilk çözüm olarak kendinize dik ve uzun bir yokuş bulun , hızlanın ve frenleyin bunu birkaçkez tekrar edin iyice ısınsın diskler .Eğer geçmezse diğer yöntemlere başvurursunuz.

9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sorunu kısacası şöyle anlatalım;siz bisikletinizle çamurlu bir gezmeye çıktınız ve daha sonra bisikletiniz arkadaşınızın bisikletiyle beraber oto yıkamada yıkattınız.Keşke anlattığınız gibi yapmayıp,kendiniz bezle silseydiniz.Sonuç olarak balatalar;
    1)çamurun içinde ıslanmış
    2)Bisikletler yıkandığında da ıslanmış.
    Balatalar kapalı bir yerde olduğundan sökülüp,kurutulup ve tekrar yerine takılması gerekir.
    Bu arada balatalar ön ve arka tekerlekte diskin üzerindedir.
    Ayrıca bisikletlerinizi hem çamurdan kullanma hemde oto yıkama yıkattığınızdan ne yazıkki ileri ki günlerde başka arızalarda çıkacaktır,bilgilerinize.

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  10. serdarcel

serdarcel Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.
    Bu hafta, uzun bir süre sık sık fren kullandım ve ıslık sesi gitti. Arkadaşımın bisikletinde ki problem devam ediyor ama muhtemelen onunki de zamanla gidecektir.