Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren yapma psikolojisi

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında selami atay tarafından paylaşıldı.

1. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Reflex de diyebiliriz.Bilinçli bilinçsiz fren yapanımız çoktur biride benim.sürüş esnasında bir yaya nın önüne yürümesi, yolda gördüğümüz bir cisim, araç kapısı açılınca örnek çok bilinçli veya bilinçsiz elimiz hemen frene gidiyor frende ise frene basıyoruz.kaldırımda giderken küçük çocuk görünce ilk yaptığım mesafe uzaksa ayağımı pedaldan çekerim sonra hafif fren yaparım.önceki gün kaldırımdan gidiyorum bir şehir içi otobüsü yolun kıyısındaki cep tabir edilen yere doğru geliyor bende görüyorum o anlık bir psikoloji olsa gerek üzerime geliyor gibi hissettim ve sağ elim bilinçsizce fren yaptı.bunlar tür fren yapmalar doğalmı psikoloji sorunmu var

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Normal.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Baki S.

Baki S. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fren yapmak normal içgüdüsel olarak riski azaltma isteği de ayağı pedaldan çekmek arabadaki gibi gazdan ayağımı çekerim tarzı mı yoksa gerçekten pedaldan çekip boşta mı kalıyor ayak. Eğer öyleyse manevra anında denge sıkıntısı olmaz mı?

4. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence de normal. Yaklaşan tehlikeyi en aza indirmek için yapıyorsunuz sonuçta.

5. Efecan UZUN

Efecan UZUN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yaptığınız gayet normal kendimde dahil bunu yapmayan henüz görmedim :)

6. ozan erdem

ozan erdem Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    olmasa sıkıntı zaten :)

Tahir Keskin bunu beğendi.
  7. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    +1

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler arkadaşlar bu reflex sanırım herkezde var

9. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bence temkinli sürüş her zaman için daha iyi ve daha doğru olan. Evet insanın kendisine ve bisikletine de güvenmesi ve sınırlarını bilmesi lazım ama bisiklet üzerinde bizi koruyan sadece eldiven ve kaskımız var.

10. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Söylediğiniz durumlar ( otobüsün yaklaşması, küçük bir çocuğu görmeniz, Yolda ki bir cismi görmeniz) zihninize olumsuz sonuçlar doğurabilecek durumlar olarak kazındığı için bilinç altınızda tehlike algısı oluşturuyor. Bilinçli yada bilinçsizce tehlikeyi azaltmak istiyor beyniniz. sorun olacak herhangi bir şey yok bence.

Süleyman GÜNGÖR ve ufuk şimşek bunu beğendi.
  11. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet sürerken ellerim daima fren'lerdedir.. :)

BFOkuru bunu beğendi.
  12. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler ömer kardeş.küçük çocuğu görünce durma yavaşlama sebebim bir gün kaldırımdan gidiyorum çok hızlı değilim Allah tan küçük çocuk bisikletin önünden kaçacağı yerde tam tersini yaptı iki frene bieden yüklendim cm durdum sanırım lastik elbisesine değmiş olabilir olaya çocuğun annesi bile güldü.birde benim çocuğumu motor çarpmıştı sanırım bu iki olay beni etkilemiş olmalı

13. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yol bisikleti ile fren mesafesi diğer bisikletlere oranla fazla.
    Herşeyi geçtim. mesela birisi yanınızda araç kullanırken sürekli ayağım frene gidiyor oturduğum yerde sanki çarpacakmısım gibi bir psikoloji oluşuyor :)

BFOkuru ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  14. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    yaradan nede güzel yaratmış. şükretmemiz gereken bir konu daha.

tekkir ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  15. berkay onaylıı

berkay onaylıı Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    dostum düz yolda giderken kendiliğinde basmıyorsa sorun yok zaten :) dediğin gibi bir tehlike sezmişse yapıyor. buna da zaman içerisinde sen oluşturdun. buna öğrenilmiş şartlanma deniyordu herhalde. ne güzel işte basmasa daha mı iyi olacak refleksimiz bazı yerlerde daha hızlı davransa aslında biraz daha iyi olur :)

yusuf tunçer bunu beğendi.
  16. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sanıyorum bazı arkadaşlar benim psikolojimi bozuk algılamışlar gibi. Eğer böyle olsaydı monart city otelin danışmanı yapmazlardı herhalde.

17. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Yazılanları tekrar tekrar okudum. Arkadaşların hiçbirinin sizin pisikolojinizi bozuk algıladığını göremedim. Hatta diyebilirim ki hepside sizi teskin edici ve onaylayıcı yazılar yazmışlar. Siz de biliyorsunuz ki bu forumda yeni üyeler hariç lalettayn yorum yazılmaz. Benim bu forumu sevme nedenlerimden biri budur zaten. Samimiyet.
    Askerde bir binbaşımız vardı. Çok başarılı göğsü brövelerle dolu bir adamdı. Bu brövelerden bir tanesi (bilenler bilir dalgıçlı)Türkiye'de sayılı kişide olan bir brövedir. Adına ben Süperman brövesi diyeyim. Neyse efendim komutanımız göğsündeki brövelere bir bröve daha eklemek, Serbest paraşütçü brövesi alabilmek için kurs aldı. Bu bröve paraşütçü diploması kazanıldıktan sonra alınabilen ileri bir aşamadır. Emrinden geçen yüzlerce erde bu bröve varken, hatta bazılarının atlayışı 1000'i geçip öğreticilik bile yaparken komutanımız maalesef kursu başaramadı. Adam üzüldü yıkıldı. Nasıl yıkılmasın paraşütçü taburunun başındaki adam serbest paraşütçülük kursunda emir verdikleri tarafından başarısız görüldü. Bizde üzüldük tabi. Dile kolay emrettiklerinde var sen de yok...
    Ha beni sorarsanız paraşütçü diplomam var ama serbest paraşütçü olabilecek kapasite bende de yok.
    Hayatta her alanda mükemmel olamayız. Bazı yönlerimiz iyi bazı yönlerimiz ise zayıf olabilir.
    Ben herkesin tersine yaptığınız frenin normal olmadığını, ancak kabul edilebilir seviyede olduğunu söyleyeceğim. Çünkü çocuk ya da başka bir durum ayakları pedaldan çekmek yanlış bir refleks. Siz kaldırımdayken yoldaki otobüsten dolayı fren yapıyorsanız o da yanlış bir refleks. Ellerimiz koşullanmadan dolayı frene gidebilir, hatta hafifçe sıkabiliriz. Lakin sizin yaptığınız gibi farkında bile olmadan yapılıyorsa ortada bir hata var demektir.
    Benim de ailemden birine bisikletle giderken araba çarptı. Ben de kucağında bebekle yola fırlayan bir bayana çarpmamak için sert fren yapıp bisikletin üstünden havaya uçtum. Bunları geniş geniş anlatmaya lüzum yok. Ancak şu an sizin yaptıklarınızı yapmıyorum.
    Hele hele araba kullanabiliyorsanız bunları yapmanız küçük dahi olsa, bir hata. Motosiklet kullanıyorsanız küçük değil büyük bir hata...
    İşten geldim uyuyacaktım ama başımdan geçenlere benzediği için yazmadan duramadım. Eminim benden çok daha fazla kilometre yapmışsınızdır. Lütfen söylediklerimi bir pedaldaş tavsiyesi olarak görün. Bence refleksiniz hatalı.

18. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Frene asılmak yerine dozajlamayı öğrenmek gerekiyor.
    Reflekslerinizin yerinde olması iyi bir şey.

19. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mehmetali haklısınız ben kaldırımda giderken otobüs yolun sağında cep tabir edilen yere yöneldi öyle bir pozisyon olduki göz yanılgısı ve dalgınlık ta olabilir otobüs üzerime geliyor gibi algıladım sadece sağ elim bilinçsizce frene bastı.algıladı demedim algılamış gibi bir olasılık sadece. Motordan nefret ederim araba kullanmam hevesim yok.soner bey teşekkür ler

MehmetAliB. bunu beğendi.