Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren vites kolu tamiri

Konu, 'Frenler' kısmında ERDEM ÖZDEMİR tarafından paylaşıldı.

1. ERDEM ÖZDEMİR

ERDEM ÖZDEMİR Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tiagra fren vites sol kolum vitesi artırmıyor.Yani atmıyor.Bunun taniri mümkünmü? Yapan yer varmı?

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Konuyu horlatayım.

ST-6600 vites kolum 1 aydır vites düşürmüyor ya da 8-10 denemeden sonra ancak düşürebiliyordu. İlk başta kolun içini açmayı düşündüm. Fakat vakit bulamadığımdan sürekli erteledim. İyi ki ertelemişim.
    Dün akşam yine sinir katsayım artmışken aklıma kolun içine WD-40 sıkmak geldi. Toz, kum vs icindeki yağı katılaştırmış olabilirdi. Öyle de olmuş.
    Kolu yerinden sökmeme bile gerek kalmadı. Bir adet litrelik dondurma kabı ve WD-40 ile mekanizmayı görebildiğim deliklerden bolca sıktım.

Dondurma kabının içi siyah kumlar ve simsiyah WD-40 ile doldu. Tertemiz koldan böylesine pislik çıkmasına çok şaşırdım. Uygulamaya başladıktan 15 saniye sonra kolum tıkır tıkır çalışmaya başladı. Fakat bu sefer de çözülen kumlar mekanizma hareket ettikçe çıtır çıtır kırılmaya başladı. Çıtırtılar kesilene kadar WD-40 uygulamayı sürdürdüm.

Kalan çözücünün süzülmesi için 5 dk. bekledim ve ardından yine 5 dk. boyunca saç kurutma makinesi ile mekanizmayı kuruttum. Sonrasında deliklerden mekanizmayı yağladım.

Kolu açmayı düşünen olur da bu yazıya denk gelirse diye bilgi olarak burada kalsın.

turin, baykuş97, g.anli ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  3. Osman Atasoy

Osman Atasoy Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Microshift 3x9 Sol (3 lü) kol vites attırmıyor. Yani büyük dişlinin küçük dişliden büyük dişliye çıkmıyor. Teli söktüm, tekrar gererek takmaya çalıştım, Problem çözülmedi. Sorun ne olabilir ?