Fren tutma sorunu

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
merhabalar arkadaşlar, frenlerim önceden hemen reaksiyon gösterirlerdi. Şu an ise baya bir sıktıktan sonra reaksiyon veriyorlar(arka fren). Sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba, pabuçlardan olabilir mi? ya da bu pabuçların bir ömrü var mı? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

Scudo

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197
Fren pabuçların erimiş-azalmış olabilir, bir ihtimal. Bir kontrol et derim.
Ya da fren tellerinde bolluk olabilir; eğer bolluk çoksa telin fren bacağına bağlandığı yerden vidayı biraz gevşetip teli biraz daha çekip tekrar sıkabilitrsin.

Ya da fren kolunun hemen yanında bir ayar vidası var ve o vidadan bu sorunu düzeltebilirsin.(aslında bunu ilk olarak yazmak gerekirdi ama).Muhtemelen de bu vidadan yeniden ayar yaptıktan sonra sorunun düzelir ve frenlerin daha yukardan kavrayacaktır..

Benim aklıma gelenler bu kadar ... :)

Tepki
16
İsim
Efe M.
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar yol bisikleti kullanmaya başlayalı yaklaşık 4 5 ay oluyor hiçbir sorun yaşamamıştım bisiklet üzerinden bisikletim salcano xrs 050 claris tekro fren sistemine sahip geçen gün lastiğim patlamıştı jantı çıkardım lastiği yaptım herşey iyiydi güzeldi fakat taktıktan sonra fren janta yapışıp kaldı onu düzelttim arka tarafındaki vidayı gevşetip ayarlıyıp kendi torkunda sıktıktan sonra fakat bisikletin üstüne bindiğim de bir şey fark ettim arka fren sıktığımda sıkılı bir şekilde kalıyor freni tekrar sıkmak istediğimde boşa kaçıyor elimle sistemi eski haline getirdiğimde ise tekrar fren sıkılır duruma geliyor pek vaktim olmadığından yurt yüzünden çıkıp tamirciye veremiyorum alyanım da var anahtarım da kendim nasıl yapabilirim detaylı yardımcı olmak isteyen verse çok dua alır benden video atabilirim istek üzerine.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu telin gelip de geri gitmeme durumu cok yasanan bir sorundur, genelde telin kablonun icindeki kirilmasindan veya telin yagsizligindan kaynaklaniyor. Teli sökün ve duzeltip tekrar takin. Bu konu hakkindaki 1.296.542.928inci kere ayni seyi yazdim, konu acmadan once biraz arastirsaniz cozumu kolayca bulacaksiniz, hazira alismayin, bir sorun yasadiginizda arastirin lutfen.

Atn46

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet Turan
Bisiklet
Bianchi
BN bisikleti yeni aldım hd fren
Balataların disk e alışması mı lazım
Biraz zayıf tutuyor sanki bana öle geldi?

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
@Atn46

Aynen. ilk bindiğin zamanlar tutmuyor biraz alışması lazımmış. Bende 2 hafta önce aldım 1 hafta bindim yaklaşık 50 km kadar hissedilir derecede fark etti parmak ucuyla bile yavaşlatıyor.

Atn46

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet Turan
Bisiklet
Bianchi
Markası ne bisikletin

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
@Kuzey Ege
Telin öle bi sıkıntı yaratacağı hiç aklıma gelmezdi, daha önce yaşamadım ama bilmekte fayda var :harika:

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
yapacagın tek işlem çobanoğlu baklavacılarına gidip onlardan baklava şerbeti alıp eski papuçlarını bir gün baklava şerbetinde bekletmen gerek..yoksa onlardan reaksiyon alamazsın..şerbette beklettiğinde papuçların kauçuk kısmında baklava desenleri göreceksin..onları gördüğün zaman bilki o iş tamamdır..papuçlar kullanıma hazırdır..iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: gokhane ve uslsy

mossocitybiker

Aktif Üye
Tepki
271
Bisiklet
Mosso
@muhiddin
ciddi ciddi sonuna kadar okudum oha böyle birşey mi varmış derken "papuçların kauçuk kısmında baklava desenleri göreceksin.." bunu okuyunca anladım billur olduğunu ama çok iyi :))

• Beğen
Tepkiler: uslsy ve muhiddin

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muhiddin

:D

• Beğen
Tepkiler: muhiddin

Atn46

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet Turan
Bisiklet
Bianchi
@RedFoX
Ön frende sürtme var mı biraz bnde biraz var böyle

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
@Atn46
Cırt cırt çok az sürtüyordu ilk zamanlar ama gidişine engel değildi. Zamanla düzelir. Eğer frenler sıkı ise bir bilene göstermende fayda var. Şu anda benim bisikletim de sadece arka vites aktarıcısından bazı viteslerde şıkırtı sesi geliyor onun haricinde bir problem yok.

Atn46

Üye
Tepki
1
İsim
Ahmet Turan
Bisiklet
Bianchi
@RedFoX

Aynen aynen frenler öle sıkı değilde ön hafif sürtüyor senin dediğin gibi arka aktarıcıda çıtır çıtır ediyor onu da söyledim servise gel bi gün ayarlayayım dedi
Frenlerde git gide düzelir herhalde

• Beğen
Tepkiler: RedFoX

Umut74

Üye
Tepki
1
İsim
Umut Berat
Bisiklet
Bianchi
biskletle aksam gezintisine cikmistim onumde bi kasis vardi bende yavaslayayim dedim ve on frene yarim bastim tekerlek sola yatti dusuyodum arka frenle durmayi basardim inip baktigimda on lastigin takip cikarma mekanizmasi tamamen bosalmis sizce bu neden olmustur? ve simdi bunu nasil sıkılıcam denedim biraz sıkıldı gibi oldu tekrar on frene bastim lastik sola doğru yatti simdi ben bu lastigi nasil sıkılicam?

emreeren

Üye
Tepki
1
İsim
emre eren
Bisiklet
Ümit
Herkese merhabalar. kendimi bildim bileli bisiklete merakım vardı fakat yaklaşık 10 yıldır 400 liralık bir market bisikleti kullanmaktaydım. bir hafta önce yeni bir MTB almamla birlikte günde 10-15 km yapmaya başladım. malum bisiklet bisiklet yeni olunca herşeyinde kılı kırk yarıyor insan...

Eve Dönerken sağlam bir yağmur yemem sonucu bisikleti düzgünce kuruladım bisikleti, zincirlerimi yağladım fakat o sırada malesef diske ve balatalara yağ kaçtı. inanılmaz bir sesin yanı sıra frende en ufak bir tutunma yoktu bu durum sonucu. internette araştırdım herkes farklı birşey yazmış, bir çoğuda balata çöp değişmesi lazım demiş. bende bu okuduklarımın her birinden bir parça alıp uyguladım, şu an sıfır aldığımdan daha iyi durumda.

1) kampanayı maşadan/kadrodan söküyoruz ve alkollü limon kolonyasını peçeteye bol miktarda sıkıp diski peçeteyle sıkıp tekeri döndürüyoruz

2) kampanada bulunan pimi ya da ince vida şeklinde olan balatayı tutan parçayı çıkarıp balataları ittirip dışarıçıkarıyoruz.

3) bulaşık süngerinin yeşil sert kısmına bolca pril, bulaşıkdeterjanı döküp balataları iyice ovuyoruz ve kuruluyoruz

4) ısıdan etkilenmeyecek metal gibi bir kasenin içine balataları koyup üstüne kolonya döküyoruz ve kolonyayı yakıyoruz. yanması bitince peçeteyle kurulayıp montajımızı yapıyoruz.

kazasız, belasız sürüşler :)

• Beğen
Tepkiler: gokhane