Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren sİstemİ

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mert Berber tarafından paylaşıldı.

1. Mert Berber

Mert Berber Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mekanik disk frenmi yoksa Hidrolik frenmi bi tavsiyede bulunurmusunuz

2. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Bu soru dacia mı alıyım bmw mi alıyım der gibi olmuş biraz sanki. Tabiki bütçeniz varsa hidrolik daha iyi.

3. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    dandik bir hidrolik fren başınızı çok belaya sokabilir yağ kaçırması vs vs kalitesiz hidrolik yerine kaliteli mekanik tercih ederim

4. ibt1994

ibt1994 Aktif Üye

Seviye:
    brm 445 başlangıç için yeterliolur kesinlikle hidrolik disk fren eger bütçeniz varsa slx veya xt ala bilirsiniz illa mekanik dersenizde avid bb5 veya bb7 derhçih edebilirsiniz rotor olarakta shimano xt veya xtr ice q rotorlarını tavsıye ederbilirm şahsen en iyi rotorlar :)

5. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    mekanik tam bir baş belası en kalitelisi de en dandiği de bence ya V fren al yada hidrolik fren :)

6. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hidrolik > V Fren > Mekanik

7. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    yanlış sıralama yapmışsınız bence disk frenlerin suda verdiği performans bazı durumlarda can kurtarıcı bile olabiliyor ama v frenler (çoğu) suya girdiğinde süngür gibi suyu çekiyor ve frenleme mesafesini çook uzatıyor

8. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    mekanik diskle hidroliği kıyaslamak zaten doğru değilde. arazi şartlarında disk iyi fakat düz yolda v frenden baskası problem sıkıntı. gereksiz. baradine papuclu v brake kullanıyorum cok uzun zamandır. yagmurda cok hafif bir fark oluyor oda sırılsıklam suya gömüldüğünde öyle abartılcak kadar fark olmuyor basdımı duruyor gene disk fren kullanan kişilerin %90 ı disk sürtmesinden kaynaklı %10 dan %30 lara varan akıcılık kaybı yaşadıgından haberleri bile yok. ağırlığı cabası.

9. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende şuan mekanik fren var ama bütçem olsa hidrolik alırdım öyle diyeyim. Durma ve performans açısından hidrolik çok daha iyi ama bakım ve tamir bakımından iste mekanik daha kolay.

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  10. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    Foruma yeni katılan her arkadaşımızın sorduğu ve hiçbir zamanda popülerliğini kaybetmeyecek bir soruyu sormuş bulunmaktasınız. Bir mekanik kullanıcısı olarak söylemek isterim ki mekanik aldık ah vah naptık demeye gerek olduğunu düşünmemekteyim. Ancak mekanik disk frenin hidrolik kadar performanslı olmadığı aşikardır. Peki bu performans sizi ne kadar etkiler profesyonel değilseniz çok az ama bu performans kaybı sizde azıcık el ağrısına sebebiyet verecektir. Hidrolik freni de tecrübe etmiş biri olarak paranız varsa hidrolikle değiştirmenizi öneririm ki şuan elimde birikmiş para olduğundan dolayı bende bu değişimi yakın bir zamanda yapacağım. Mekanik kullananların avuntusu hidrolik sürekli yağ kaçırır, bakımı zor gibi mazeretler ; hidrolik kullananların savunduğu fikirse mekaniğin teli kopar mazallah. Ben bu ikisininde olduğunu görmedim, oluyorsa da mutlaka oluyordur ancak çok nadir oluyordur.

Tolga Günsezer ve Cüneyt Y. bunu beğendi.
  11. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi dilim gibi konuştun vallahi beni anlattın resmen :) ben hidrolik frenin bisikletlerde kullanılmasının DownHill gibi dallarda çıktığını tahmin ediyorum çünkü normal bir şehir bisikleti kullanan insan niye asfaltta gereksinim duysunki böyle bir performansa downhill de dakika başı frenliyorsun ağacı çıkıyor dalı çıkıyor ve o anda yarışta olduğun için frene basıp zank diye durursan geçerler yani orada frene yeteri kadar güç uygulayarak sıyrılmak gerekir o kadar hassasiyette hidrolik disk frende vardır.Mekanik disk frenin çok sorunu var teli kopuyor zart zurt diyenler ya mekanik disk kullanmamışlardır yada kullanıpta ona ezik gibi davranıp bakımlarını balatalarını rotorlarını fren tellerini yani periyoduk bakımlarını yapmamışlardır adım gibi eminim bisiklete ne kadar önem verirsen oda seni üzmemek için elinden geleni yapar.
    İyi forumlar! :) .