fren sistemi hakkinda yardim

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
dirty jump bisiklet topluyorum ve suan fren asamasindayim gobekler frezeli yeni tip gobekler hidrolik disk fren mi yapsam yoksa mekanik disk frenmi bide yurt disinda mekanik daha vazla kullnilmakta bide mekanik frende bmx lerde olan gyro sisteminden kullanicam sizce ne yapim bi fikir alim dedim simdiden tesekkur ederim:Skull-175

Scudo

torres_9

Daimi Üye
Tepki
181
arkadaşım bensan sana en iyi tavsiye önü hidrolik disk yap arkayıda v-break kullan en süperi taş gibi tutuyor benden sana en iyi tavsiye

mtbiker

Forum Demirbaşı
Tepki
55
İsim
Erdi
Bisiklet
Scott
sonuna kadar v break yada hıdrolık dısk;)

• Beğen
Tepkiler: torres_9

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
yani mekanik disk ise yaramaz diosunuz hidrolik yapim ben ozaman bide frezeli gobek diskleri kolay kolay bulunmuo shimano haric baska markalarin frezeli diskini gormedim varmi veya rotor olarak shimano alsam makinasini farkli alsam uyarmi acaba?

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Oncelikle merhaba, Hosgeldin...

Kullanacagin(yada kullandigin) tarzin adi Dirty jump degil, Dirt Jump olacak...Ufak bir duzeltme...

dirty jump kirli atlayis cevirisidir...Dirt jump ise kir parkuru(yani sert camur tepelerinden olusan) surusudur...

Bunlarin disinda biraz teknik aciklama yapayim...

Turkiye'de gercek anlamda DJ parkuru bulunmamaktadir...
Gercek DJ bisikletlerinde genelde onde fren kullanilmaz ve arka hidrolik kullanilir...(bu sistem sadece dj amaclidir, yolda on frensiz gumlenir)
Arka hidrolik kablosu uzun tutularak tailwhip yada X-Up gibi hareketlerde kablo kisitlamasi yasanmamasi saglanir...Son donemde on frenide kullanip hidrolik gyrolari kullanilabiliyor...Fakat sistem hem Turkiye'de yok hemde cok pahali...

Gelelim Turkiye'miz sartlarinda kullanilabilecek DJ-Street fren sistemine...
Ben kendimce en uygun olani sectim...Ve one hidrolik disk arkaya hidrolik jant freni uyguladim(V-fren pivotu kullanilir)...

Bu sistemi secmemin sebebi...
On fren tasitiniz ne olursa olsun en onemli frendir...Ve dozlamasi tutusu kisacasi genel performansi iyi olmalidir...

Arka Magura HS kullanmamin sebebi...
Ben Streetci olmamama ragmen sokakta bunny de yada herhangi bir duz yol kullanimi disi harekette kontrolden ciktiginizda bisikletin ilk zarar gorecek yeri kuyruk kismi ve dolayisiyla arkadaki disk fren olacaktir...yamulan bir diskle ugrasmak yada yenisini almak hem cebe hem de sinirlere ters etkili oluyor...

Bunlara ek olarak Magura HS ler;
Dozlamasi ve tutusu inanilmaz frenlerdir...Saglam olmayan kadroyu eger hatta kirar, saglam olmayan jantida kola kutusu gibi ezebilirler...
Ama en onemlisi saglam ve guvenilirler...Ve ters bir harekette zarar gormuyorlar...

Sonuc itibari ile size tavsiyem ister Magura ister Disk olsun Komple bir hidrolik sistem bisikletten alinacak keyfi katlayacaktir...Guvenilirligine zaten lafim yok...Ama ben mekanik kullanmazdim:)

Buda yukaridakilere ornek teskil eden (link)...

Iyi gunler:)

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
baba cok saol ya aciklaman ve duzeltmen icin senin taxide baya deli bir makina olmus bende su bisikleti bitoplim tam anlamiyla yanindayim alican bende caner bu arada insallah bigun takiliriz :)

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
(link) bisikletim bu simdilik idare etsin die tam bekledigim parcalari bulim bide destek kaynak yaptircam boya falan air brush falan ozaman tam bitmis olucak

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Kadro baslangic olarak (gunluk kullanim amacli) tavsiye edebilecegim bir kadro olmasina ragmen...Bence fazla zorlama ve guzelce para biriktirip saglam bir kadro al...

XC 500, XC 1000, Hussar 14 "... Bunlar sert suruse dayanabilecek ve gerekli acilarda kadrolar degil...Kadroya ek yaptirman da isi degisimi sebebiyle eger dogru yapilmazsa kadronu zayiflatacaktir...Ve buda o eklerin bir ise yaramamasina sebep olacaktir...

Tabiki her zaman gorusebiliriz;)

Iyi gunler dilerim:D

caner(bmx)

Forum Demirbaşı
Tepki
124
valla kopya cekiom baya bi kac firmanin dirt jump kadrolarina baktim ayni noktalardan yaptiricam daha sonra biseyler getirticem walla turkiyede yok duzgun canadada baya guzel makinalar var :D gordum kafayi yedim ve deli gibi ucuza satiyolar :)