Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren Papuçları ve Zincirle İlgili 2 Sorum Var.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında volkanyasasin tarafından paylaşıldı.

1. volkanyasasin

volkanyasasin Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar..
    Benim bisikletle ilgili sizlere 2 sorum var, umarım görüşlerinizi alabilirim.

1) Bisiklet üzerinde giderken fren yaptığım anda tekerlekten 'cıyyk' ya da 'gıyyyk' sesi geliyor. Bu sesin gelmesindeki sebep, fren papuçlarının erimiş olmasından mıdır ? başka bir sebep olabilir mi ? Bir diğer nokta da jantlar.. Fren sıka sıka hergün simsiyah oluyor. Kaliteli papuçlar da böyle iz bırakır mı jantta ?

2) Yine bisiklet sürerken 14. vitese aldığım zaman, sanırım aynakolda zincirin geçtiği yerlerden bir ses geliyor. Bu ses daha çok zincirin arasından geçtiği demirlere sürtme sesi gibi.. Bir iki kez zincirim atmıştı, ben de geri takmıştım. Acaba burada zincir attıktan sonra, zincirden dolayı oluyor olabilir mi. Çünkü zincirde de bir yamulma vs göremiyorum.

Ben bunları gidip bisikletçide halletmek istemiyorum. Bisikleti alalı 2,5 ay oldu; CARRARO FORCE 500.
    Fren papuçlarını değiştirip '3 RENKLİ BARADİNE PAPUÇ' alsam sizce mantıklı mıdır ?
    Çünkü yavaş yavaş ayarlarını (mesela fren) kendim yapmaya başladım alyan anahtarı ile.
    Daha da bilgilenerek hemen hemen çok nadir uğramak istiyorum bisikletçilere.

İlginiz için çok teşekkürler..

:rolleyes: :) :utn:

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    [​IMG][/url][/IMG] Çapraz vites kullanımında dişlilerin ve zincirin aşınma payı artacaktır .Vites donanıımı zarar görecektir.Zincir ön aktarıcıya sürteceğinden sesli çalışacaktır.Kısacası ses yanlış vites kullanmından kaynaklanıyor :)

3. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1- 'cıyyk' ya da 'gıyyyk' ötüşü 2 sebebden dolayı olur. a) Fren papucunun doğru ayarlanmaması b) Fren pabucunun ömrünü yitirmesi

Çözüm : fren pabuçlarının önünü arkasına göre 1mm daha yakın olarak sıkmak gerekiyor.

Uygulama

2- Vitesi çapraz kullanmaman gerek aksi taktirde zincir demire sürtme yapabilir.

Çözüm :
    Ön 1'de iken arka 1-2-3
    Ön 2'de iken arka 4-5
    Ön 3'de iken arka 6-7 'de kullanmalısın.

Artı olarakdan da bisikletçiye gidip vites ayarlarına bir bakım yaptırabilirsin. Bisiklet zincirinide yağlamanı öneririm.

Baradine 3 renk pabucu alırsan fren performansın epey bir artar tavsiye ederim.

4. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Akort ayarı da etkileyebilir gibi geldi :)

5. volkanyasasin

volkanyasasin Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler bilgileriniz için arkadaşlar..
    Sanırım benim en büyük yanlışım, 'yanlış vites kullanımı.'
    Genellikle ön vites 2de duruyor ve ona göre genellikle arkayı değiştiriyorum.
    Ancak bu sorun yeni ortaya çıktı. Yani illa ki sürter diye bir durum yok değil mi ortada ?

6. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bisiklet ayarlarıyla ilgili youtube'da güzel videolar var. tavsiye ederim. bi de, öğrendim diyip, tek videoyla yetinmeyin. arada farklı videlarda, aynı şeyleri anlatsalar da, ilginç püfler/kolaylıklar olabiliyor.

3 renkli baradine kullanıyorum ben de. hiç sıkıntım yok. memnunum. jant üstünde iz bırakıyorsa da farkedilir bi iz diil demek ki, hiç dikkatimi çekmedi.