Fren Padlerine Bulaşan Yağ..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selamun Aleyküm..
Avid Juicy Five hidrolik disk fren seti kullanıyorum.1 hafta önce arkadaşa bisiklet almaya gittiğimizde,hazır gitmişken bende teknik servisteki arkadaşa göbekleri yağlatayım dedim fakat sağ olsun disklerede bulaştırdı..O gün bugündür ön fren diye birşey yok..Basıyorum basmıyorum aynı diyebilirim..Jantı çıkartıp padlerin arasını selpak ile sildim.Tabi rotoruda..Biraz fren gücü geri geldi fakat yine eskide oranla berbat..Bu konuda ne yapabilirim..Padlere ve rotora zarar vermeyen ne dökebilirim bu yağları tamamen çıkartacak..Aklıma yağ sökücü kireç sökücü ürünler geldi fakat bilmeden kullanmak istemedim.Malum padlerin yapısını bozabilir..Bu arada padlerin nasıl çıkartılacağınıda tarif edersiniz :) Bu konudan müzdarip arkadaşlar mutlaka vardır..Yardım ederseniz sevinirim..

Not:Su ile ıslatın demeyin denedim bir faydası yok :)

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Balataları hemen söküyoruz,pril dolu suya atıp iyice temizliyoruz e tabi rotoruda aynı şekilde.. Sonra tekrar takıp frenleri uzun bir yokuşta iyice ısıtıyoruz bu kadar basit :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Samet Şenel

Usta prile koyacağızda yalan olmasın padler :D

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Pril amatör olarak gerçekten çok iyi bende 2 kere denedim.Prille temizledikten sonra yüksek bir yere çıkın inerken frenleri bir güzel ısıtın soğuyunca eskisi gibi olacaktır;) .Birde cuma günü balata temizleme spreyi sipariş ettim daha kullanmadım ama prilden daha etkilidir herharde sonuçta o iş için tasarlanmış ama için rahat olsun pril gayet güzel bir alternatif...
Edit:padlarin nasıl çıkarıldığını sormuşşun sonradan gördüm.Bende juıcy 5 kullanıyorum gayet kolay.Tekerleği çıkardıktan sonra padlarin tutma yeri var biraz içeri doğru bastırarak çek çıkacaktır.Çıkarmadan önce bir incele takarken kolay olur(ben biraz zorlanmıştım)....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@akgulcemal
Tekeleği çıkarttıktan sonra padlerin ucunda bakır renkli kulakları var..Onları mı çekeceğim dışarı doğru.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Evet onlara asılın ama içeri doğruda eğim vermeniz gerekli ki piston uçlarından kurtulsun rahatça,kolay gelsin :)

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
hiç uğraşma en iyisi sen balata spreyi al sık geç...

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Balata spreyi sıksan da yağ bulaşmadan önceki gibi olmuyor frenler.Güçte bir miktar artış oluyor ama benim gibi pinpirikli biriysen seni tatmin etmeyecektir.En güzel çözüm, önce rotoru bir güzel yağdan arındırıp sonra tertemiz sıfır balataları takmaktır.(Dikkat: Yeni balataları taktığınızda rotorun kesinlikle temiz olması lazım; aksi taktirde balataları yenilemenin bi anlamı olmaz...;))

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Dinçer ÜNSAL

sıfır balata derken :eek: yani balataları değiştirmemi söylemiyorsundur umarım :) eğer yanlış anlamamışsam prille temizlenmiş balatalara sıfır diyorsun doğrumu :)

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Yada en iyisi balataları sökemem diyorsan prili al biraz rotorlara sür ve çok az balataları ıslat
1-2 tur at bisikletle sonra bol su ile temizle ama tazzikli olmasın su...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ya arkadaşlar sorunum hepten büyüdü :) balataları çıkarttım güzelce temizledim fakat şimdi sorunum değişti..Freni sıktım ve pistonlar ileri çıktı..Balataları hiç yerine sokamıyorum şimdi..Nasıl o pistonları geri ittirebilirim bir yardım :(

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Düz uçlu tornavida alın kibarca kanıttırın..Rotoru yokkende bir daha freni sıkmayın :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Samet Şenel
Eyw ya hallettim valla :) ya mübarek söylemedinki basma diye nereden bileyim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Babalar gibi oldu ön frenim :) prile gerek duymadım saf kolonyalı mendil ile güzelce sildim..Gerçekten ilk günkü gibi oldu..Tü tü tü tü maşallah :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar frenimde yine sorunlar var..Sizlerin dediği gibi ön freni temizlemiştim..Fakat sorunum şimdi biraz daha değişti..Bisiklete ilk bindiğimde ön freni köklediğim halde sanki hiç basmıyormuşum gibi davranıyor bisiklet..Yokuş aşağı 3-4 dk ısındıktan sonra tutmaya başlıyor...Sanırım fren balataları sürülen yağı emmiş..Ne yapmalıyım?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Semican Baydur
kardeşim kolun sertliği aynı hiçbir problem yok..Zaten sorunum ilk mesajımda yazıyor..Teknik servisteki arkadaş göbeğe sıkarken disklere ve balatalarada yağ bulaştırmış..diskleri temizledim..balatalarıda priller yıkadım.düzgündü ama şimdi yine aynı sorunum başgösterdi.tek bir farkı var..yokuş aşağı 3-4 dakika sıkılı gidince iyice ısınıyor..ondan sonra düzeliyor..ama ısınana kadar fren diye birşey yok..fren kolları gayet sert..yağ kaçırmış olabilir diyecektin sanırım..herhangi bir yağ kaçma durumu yok..ne yapmam gerekiyor