Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren kontrolü hakkında bir kaç soru

Konu, 'Frenler' kısmında Serkan Şahin Sarıcı tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Şahin Sarıcı

Serkan Şahin Sarıcı Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar geçen gün Bianchi AFX 9001 üstünde Hidrolik Disk fren var Shımao internete araştırdığıma göre yağ degiştirmek felan gerekiyomuş nasıl oluyor neden degiştirmeliyim hangi marka kullanmalıyım ve degiştireceğim zamanı nasıl anlıya bilirim fren bu arkadaşlar iyi pedallar.

2. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Serkan Şahin Sarıcı bunu beğendi.
  3. Serkan Şahin Sarıcı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    yok hocam daha karşılaşmadım ama öyle bir sorununm olursa çözü bilmek için öğreniyim dedim sağolun teşekürler

4. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Shımano firması hidrolik frenlerinde yağ değişimi yoktur diyorsa,sizde hiç frenlerinizin durumuna bakmayacaksınız demiyor.
    Hidrolik yağı sürekli yenilenen bir eleman değildir ki otomobillerde bile uzun süre kullanılır.

5. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bu durum değişkendir mineral yağ ile dot yağlar farklıdır.. mineral yağlar ısıdan daha fazla etkilenir ve servis aralığı daha kısadır lakin kullanım için daha uygundur(anlayacağınız dille sistem daha zor hava yapar). Arabalarda neden kullanılmıyor denirse zaten kullandığınız yağın miktarı fazla ve hidrolik sistemi kapalı bir sistem değil arabalarda sürekli besleme yapılan bir sistem, ikincisi mineral yağ kullanılırsa uzun süren frenlerde performans kaybı yaşanacaktır ki buda ısınan hidroliğin içindeki havayı sistem vermesi ile oluyor. Kısacası sık kullanan mineral yağlı fren sahibi arkadaşlar arada bi bakıp yağın rengi kırmızıdan turuncu yada sarıya kayan veya yeşil için ise rengin açılıp belirgin pıhtı tarzı elemanların oluşmasıyla o yağın değişme vaktinin geldiklerini anlarlar...

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  6. Serkan Şahin Sarıcı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    hocam bunun hakında bilğim yoktur bisikletimi sadece el kitabını okudum kadarıyla biliyorum ben de hidrolik frenlerime nasıl bakım yapacağımı merak etiğimden sordum hocam ayda kaç kere bakım yaptırtmalıyım zaten ben yapamam ama yetkili servise veririm merak ettiğim kaç ayda bir yaptırtmalıyım bisikletimi alalı 3 gün oldu

7. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Fren bu şakaya gelmez aman diyeyim arka teker ön tekerini geçer. Zeytinyaği bildiginiz gibi daha sonra tekrar kullanilabiliyor ayni yağda bir kaç sefer Kızartma vs. Yapılabilir. Hidrolik yağ da böyledir ama zeytinyağı sentetik bi yağ olduğu için ömrü daha uzundur mineral yağ ise doğadaki mineralleri kullanarak değil sonradan ekleyerek yapılmış yapay bir yağdır. Doğal yağların kullanim ömrü daha uzundur , daha gec isinirlar.

Buradan su sonuç çıkıyor fren şakaya gelmez.
    En iyisi haftalik yagini suyunu yenileyin. Ayar yaptirin. Hic bir şey sağlıktan önemli değil.
    Ayrica eğer uzun bir iniş varsa (500-1000mt) cok dikkatli olun.
    Yapay yağlar daha hızlı isinir sonra kaynamaya baslar. Yaglar 200 derecenin üstünde kaynar bu da bir plastigi eritmek için yeterlidir. Yag boruları da plastik olunca delinebilir yuksek basınçla üstünüze sıçrayabilir ve o sıcaklıkta Allah korusun sizi öldürebilir. Bu arada bundan olmezseniz frenler boşandığı icin kaza yapabilirsiniz bundan olmezseniz yere bosalan yag yuzunden kayip düşebilir hayata gözlerinizi yumabilirsiniz.

Hepsi sakaydi 2 senede bi gösterin yeter:)

8. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bindiğiniz sıklığa bakar sık binerim 6 ayda bi frenlerime bakarım, arasıra aksattığım oldu 10 ay bile götürür ki bu shimano için ,,şimdi avid kullanıyorum dot 4 yağ var.. 1 yıldır sıkıntı çıkarmadan kullanıyorum..sizde sık biniyorsanız ki frenlerin tutuşundan az çok anlarsınız, bakıp değiştirin...

9. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    v fren rahatlığı :)

10. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Okumayın :p