Fren kolu, püf noktasi mi var?

Mahoaga

Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Viyanada yasiyorum ve profesyonel olmamakla beraber istisnasiz hergun bisiklet kullaniyorum. Parasal sorunlarla metro veya toplu ulasim kullanmiyorum, ayrica sehrin kucuk olmasi da buna bir etken.

2. el bisikletim var ve hisrolik frenli, amaortisörlü. Bu bisiketlimin fren kolunda sorun yasiyorum. Birgun disari biraktigimda(hergun disarda duruyor) birisinin bisikleti benimkinin ustune devrilmis, ben de geri dondugumde fren kablosnun fren kolunda cıkmıs oldugunu gordum.

Freni tamamen acip, herseyi bastan icine yerlestirdim. Ama bir daha asla duzgun calismadi. Calismayan kisim hidrolik degil, fren kolu. Normalde sikip biraktigimda hemencecik normal konumuna gelirdi ve ben sikarken bana zorluk cikarmazdi.
Su anda ise, sikmasi zorlasti,ve hele sikip birakinca geri nerdeyse hic gelmiyor.

Bir iki arkadasim daha bu problemle karsilasti, fren kolunun rahat hareket etmemesi problemi. Acip bakip, ugrasip gene geri taktik ama her seferinde ilk hallerindeki gibi olmadi.
Bu fren kolunun takilmasi islemindeki puf noktasi nedir?

Viyanada havalar cok soguk ve bisikletler habire disarda dutuyor, kar da yagdi 3-4 gundur. Ben acaba cok soguktan mı diye dusunuyorum, ancak 2. biiskletim, ince tekerlekli hic sorun yapmiyor bu fren kolundan yana.

Belki freni takarken icinde onu geri cekecek olan yayı iyi takamiyorum, bir tur attiriyorum, zaten 2. turu attirmak mumkun degil gibi geliyor bana....ama gene de sormak isterim, bir sekilde 2 tur mu attırılıyor o fren kolunu geri cekecek tele?

Fren ayarlarında, sikiliginda sorun yok, bisikletin ustunde dolasan telleri elimle itebiliyor, cekistirebiliyorum herhangi bir zorlanma olmadan. Ama fren koluyla cekince...yookkk! insan ustu bir guc kullanmam gerekiyor ve sonrasinda da geri zaten gelmiyor.

Dedigim gibi birkac bisiklette karsilastim, takarken dikkat edilmesi gereken bir puf noktasi mi var?
Karsilastigim sorunlar aniden oldu, hic sikeyet edilmeyen bir fren bir manevra veya kabloya gelen bir darbe sebebiyle telin yerinden cıkmasi...teli takmak icin bizim tum fren sistemini sokmemiz ve ardindan taktigimizda o fren kollarinin calismamasi.

Dikkatimi ceken son sey: onemlimi bilmiuorum:
tum bu sorunlu fren kollari aluminyum veya demir kola sahip, plastik fren kollu bisikletlerde bu soruna hic rastlamadim.
Ve bu sorunu yasadigimiz bisikletler genelde 2-3 yilliklar, cok eski degil yani sistemler. 8-10 sene onceki bisikletlerimde bu sorunu yasamazdim ne kadar sokup cikartsamda.

püf noktasi mi var?

Tesekkurler

Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
benim anlamadığım bir nokta var bisikletiniz hidrolik frenli demişsiniz ama fren teli olduğundan bahsetmişsiniz..
Bu konuya açıklama getirirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz...

Mahoaga

Üye
Tepki
0
pardon....
disk frenli. Disk frenin icinde hidrolik varya..aklimda oyle kamis.Yanlis yazmisim.
Cevabinizda sadece o fren koluna da konsantre olabilirsiniz. Frenlerin tutmasindan yana sorunum yok, sadece duzgun calismayan fren kolundan yana sorunum var.

tesekkurler

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Merhaba .. Bu kadar az bilgiyle buradan cevap yazmak çok zor.. Kaldı ki bilgiler tam bile olsa bu konuda deneyimi olmayan birine tarifle tamir yaptırmak zor olacak..Bir sürü etken ve buna bağlı olarak bir sürü sonuç var.. Bunları burada satırlar dolusu yazmak yerine benim önerim, bu işlerden biraz anlayan birine giderek danışmanız.. Eminim 1-2 dakika içinde sorununuz çözülecektir..

Mahoaga

Üye
Tepki
0
evet ama bu ulkede o el emegi denen seye asırı fazla para istiyorlar, lastik 3 euro, lastigi takarsa adama 25 euro oduyorum. Bu sebeple kendim yapiyorum :)