Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren hortumu kısaltma??

Konu, 'Frenler' kısmında Burçak Erbil tarafından paylaşıldı.

1. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Hidrolik diske geçmeyi planlıyorum, Hayes Stroker Carbon full kit almayı düşünüyorum. Ama bir konuda şüpheliyim.. Genelde bu kitlerin hortum uzunlukları benim kadro için çok fazla olduğundan kısaltmam gerekecek. Ama etraftan okuduğum kadarıyla bu o kadar da kolay bir iş değilmiş; aradaki sızdırmazlık elemanlarının vs yenilenmesi gerektiği söyleniyor, bir de "hava alma" olayı var tabii. Bu hortumları kısaltmam için hangi parçalar gerekecek fikri olan var mı? Ve de buradaki bisikletçilerde bulunuyor mu? Hayes'e özel parçalar gerekecekse bulunacağından şüpheliyim.
    Acil yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer.. Ona göre sipariş vereceğim.

Şimdiden teşekkürler!

2. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Forumda bu tür egzotik ürünlerin kullanılması taraftarı ve kullandıklarını söyleyen arkadaşlar var onlar sanırım bu konuda daha iyi yardımcı olabilirler diye düşünüyorum.

Ben olsam Türkiye için yedek parça ve temini daha kolay markaları tercih ederdim.

Shimano için örnek vermek gerekirse, shimanonun hortumlarını kesmek hiç zor değil. Güzel bir maket bıçağı ile rahat bir şekilde kısaltabilirsiniz. En azından ben öyle yaptım. Eğer alacağınız ürün monteli şekilde geliyor ise iş biraz daha zor olabilir. Ama yinede shimano için ek bir alt edevat gerekmediğini söyleyebilirim.

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayes frenler açıkçası egzotik parça sınıfına girmiyor... Ama Türkiyede satılmadığı için öyle düşünüyorsanız bilemiycem... Egzotik parçalar piyasada kolay ulaşılmayan kimsenin kullanmayı kolay kolay tercih etmeyeceği parçalardır bana göre...

Hayes frenleriniz için hortumu kestiğiniz zaman yenilemek için zeytin denilen pirinç bir halka ile hortumun ucuna takılan ince bir metal parça gerekli...

Ayrıca hortumunuzu düz ve saçaksız kesebilmeniz için keskininden bir maket bıçağıda lazım... Hortumu sıkmadan katlamadan içinden yağ fışkırmasına sebep olmayacak şekilde keserseniz hava vs gibi sorunlar yaşamassınız...

Şuan cepten bağlandığım için link veremiyorum ama akşam eve gittiğim zaman parçaların resim isim ve linklerini yollarım konuya...

Doruk Atay, Burçak Erbil ve d.berkay bunu beğendi.
  4. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Çok teşekkürler.. Gerçekten faydalı oldu bu bilgiler.. Daha önce Hayes üzerinde yapmış mıydınız bu işlemi? Yani bu seti aldığımda sizin mağazaya getirsem yapabilir misiniz kısaltmayı?
    Bilmiyorum bu zeytinlerden elinizde var mı, ama biraz araştırdım bulunabiliyor. Hatta sanıyorum şu parça söylediğiniz iki parçanın yekpare olarak bir tasarımı:
    http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=7479

5. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Verdiğiniz linkteki ürün doğrudur. Fakat bence bu işlemi yinede bir bisikletçiye yaptırmanızda fayda var şimdi ve daha önce forumumuza reklam veren bisiklet firmaları bu tür konularda sizlere yardımcı olabilir.

Almayı düşündüğünüz ürünün pad contact ayarı mevcut bu işlem sırasında birkaç damlalık yağ kaybını bu ayar sayesinde telafide edebilirsiniz;) Şimdiden hayırlı olsun.

6. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Konuyu çok uzatmak istemem ama,
    Yerine gelince egzotik, iş ürünün bulunup bulunmaması konusuna gelince bazı ürünler egzotik değil. Kendi mesajınızda da kendi kendinizi tekzip etmişsiniz.

“Ama Türkiyede satılmadığı için öyle düşünüyorsanız bilemiycem... Egzotik parçalar piyasada kolay ulaşılmayan kimsenin kullanmayı kolay kolay tercih etmeyeceği parçalardır bana göre...”

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=37545&page=4

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=37545&page=6

Bu mesajları sanırım arkadaşlar yazarken sırf top model bisiklet modellerini kötülemek veya "aman buda bisiklet mi" bu modelde de şu ürün olsaydı mantığında yazmak için yazılmış mesajlar, yani sadece muhalefet olsun diye yazılmış gibi. "Egzotik ürün kullanılması taraftarı" derken verdiğim linkteki mesajları okuduğum için öyle yazdım. Yoksa ürünleri kötülemek değil amacım.

Buradaki amaç kendi aramızda bilgilenmek, güzel bir ürünü görünce daha iyisi şu demek sadece kişisel bir görüşten öteye gitmez. Bana göre günün getirisi şudur; ürünün ve parçalarının kolay temini, kalitesi ve ergonomisidir.

Burcak bey,
    Dolayısı ile Türkiye dahilinde bu markalarla (Hayes, Formula, Hope vb.) uğraşmayın, zaten Türkiye’de en çok satılan ürünlerde bile yeri geldiğinde parça sıkıntısı yaşanabiliyor, o yüzden bütçenize göre Shimano SLX/XT/XTR veya Avid Juicy 5, 7 veya Ultimate modellerini tercih etmenizi öneririm. Sonra çok üzülebilirsiniz. Tercih yine de sizin tabiki...

Bu arada,
    Hasan Bey'in anlatmış olduğu şekilde kesim işlemini yaparsanız problem yaşamazsınız.

Hasan Çağri bunu beğendi.