Fren hidrolik yağı değiştirilmez ise ne sorun olur.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
3 seneye yakın aynı yağı kullanıyorum.
bu gün yeni balataları takarken pistonlar tam geri gitmedi. azıcık bi yağ akıtayım dedim.
akan yağ simsiyah aktı. sanırsam değişme süresini minicik geçmiş olabilirim.
peki ya değiştirmezsem. ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

BMdnciHkn

Üye
Tepki
128
İsim
Hakan Aras
Bisiklet
Salcano
Balataları değiştirirken balatalar arası disk yokken eğer fren kolunu sıktı iseniz pistonlar geri gitmez normaldir. Yeni balata kalınlığı ile eski balata kalınlıkları farklı olacağından fren sıkarken farklılıklar olabilir. Fren sıkmada bir sorun yok ise yağ ile uğraşmaya gerek yok. Hemde fren yağını doldurmak zaten zahmetli bir iştir. Fren yağına bence hiç bir şey olmaz sonuçta bu motor yağı değil... Ben Fren sıkmada bir sorun olmadığı sürece uğraşmayacağım bir yerdir...

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
@BMdnciHkn Dot türü yağlar zaman geçtikçe bünyesine su çekiyor. Bu sebeple belirli aralıklarla değişmesinde fayda var.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Bunlar genelde alkol veya yag olur. Maksat kapali ortamda kaynama derecsi yuksek olsun. Bisiketlerde alkol kullanilir diye tahmin ediyorum. Neyse bu sistem kapalı olsa bile zamanla nem kapar ve 1 yil sonunda artik %5'i sudur. Siz degistirmemissiniz artik %10-15 su olmustur. Dolayisiyla kapali sistemdrki parcalari paslandirir, daha kötüsü kaynama noktası cok düşer (malum su erken kaynar)
Dolayisiyla siz yokus asagi inerken sistem isindikça fren tutmamaya baslar. Kamyoncularin fren patladi dedikleri olay budur. Kazadan 10 dakika sonra soguyan frenler tutmaya baslar.

Neyse siz hem sistem ömrü için hem de kendi güvenliğiniz için hidroligi degistirin. Bunu kendi otomobilinizde ve motosikletinizde de yapmayi ihmal etmeyin. Yazin tatile giderken arac dolu, hava sicak dagdan inerken (deniz gorunur ya hani) iste o anda aslinda turkiyedeki insanların cogu olume cok yaklaşıyor, malum bizde fren hidroligini degistirmeyi hatirlayan insan cok nadirdir...

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@chnkrmz :D maşaya bakma, frene bakma :) bir gün kalacan bir yerde ya hayırlısı. Fren marka ve modeli nedir? Yağ rengi değişse de Shimanoda kolay kolay yağ bozulmaz. Dot serisinde ise senelik olarak bir azalma olur %3-5. Bir de çok basit bir mantık öğreteyim, hidrolik sistemde olması gereken yağ basıncı bellidir. Atıyorum 50ml. Sen oradan 2ml bile akıtsan artık o bölgede 2ml lik yerde "hava" olacaktır. Yani pistonun içeri tam elle ittirilerek içeri girme şansı varsa da, artık yokmuş gibi geldi. Fren yağ değişimi, bakımı @Erdoğanlar Bisiklet 'te 50-60 tl ve shimano yetkili servis noktası yolla, yapıp geri versinler.:D@BMdnciHkn haklı fren çalışıyorsa elleme hocam :)

• Beğen

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Halilibrahim avid elixir benimki yaza hazırlık alacaklarımda bleed kidi de var onla işimi hallederim artık :D
bi kaç değişiklik yaptım listede.
eldiveni çıkartıp xt spd pedal ekledim. bide seleyi değiştirip (link) gibi bişe seçtim

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@BMdnciHkn normalde plastik levye ile geri itip balataları takıyordum. bu sefer her türlü zorlamama rağmen tamamen gitmediler geri. bende bisikleti bi süre ters bekletip vidayı gevşettim biraz. belki hava varsa ilk hava çıksın diye

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ha birde iki adet kit seti var. biri standart biri profesyonel. aralarında 10 oyro fark var.

(link)
(link)

standartı alıyorum. almalımıyım. 10 avro için almamaya değermi. yada 10 euro için almaya mı değer. 10 evro için pişmanlık duyarmıyım

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Halilibrahim bi kaç güne siparişleri geçicem. fren hidroliğini de değiştirelim de en son maşa kalsın. gözüme en meşakkatli o gözüküyor hep üşeniyorum :D

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@chnkrmz Burada olaydın besmele çeker beraber dağıtırdık :D

Bkz : (link)

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
güzel bi hafta sonu en son maşa kaldığı zaman bi girişeyim diyom :ssrtcbya:

bu arada maşanın yağını değiştirmek için maşayı çıkarmak mı lazım. maşa kadrodan çıkmıyo o şekilde biraz zor olacak sanki

• Beğen

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@chnkrmz Bisikleti baş aşağı çevirir, yağını sağa sola saçmadan bir kaba dökebilirim dersen sökemeden de yapabilirsin ama maşa her koşulda sökülür. 2kg çekiçle furş kapağı ve spacer'leri söktükten sonra bir iki bam bam vurursan illaki çıkacaktır.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Halilibrahim bi ara baya bi vurdum nuh dedi peygamber demedi. milim bile oynamayınca bıraktım bende.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@Ozan k.
Anladım hocam ama o da basınca göre değişiyo suya uygulanan basınç arttığında o da 200 derecelere çıkabilir tabi aynı basınçta hangisiinin daha çok yükseliyor bilmiyorum onu tam olarak araştırmak lazım

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Tamam soyle soyleyeyim bu gliko ether. Dot 3, 4 5 diye gider ya, zaman zn gliko ether'e baska tip bir ether de katiliyor.

Kaynama noktasi, 200 ila 280 derece arasindadir.