Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fren Hidroliği Mineral Oil

Konu, 'Frenler' kısmında Akın Akbulut tarafından paylaşıldı.

1. Akın Akbulut

Akın Akbulut Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Shimano fren grubu için hidrolik yağ araştırması yaptım ve malesef bisikletçilerde de mineral oil bulamadım. Dot ürünleri sentetik esaslı olduğundan mineral esaslı yerlerde kullandığınızda fren merkezi arıza görecektir. Castrol Fork oil motsiklet fren ve amortisör yağını buldum fakat bu ürün de kaldırılmış. Kadosan oto sanayiye gittim ve orada frenciler yağcılar ve amortisörcüler ile görüştüm malesef hepsi bir haberler. arabalarımızı da yağdan haberi olmayan kişilere tamir ve bakım ettiriyoruz. Bir yağcıya girdim ve mineral yağ sordum tabiki bilmiyor. Raftaki yağları kendim incelemeye başladım TOTAL LHM mineral oil diye bir yağ buldum. Mineral esaslı citroen marka arabaların fren yağı imiş. hemen satın aldım. 1 LT yağ 25 TL. Şuan bu yağı kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım. Mineral esaslı yağ arayan arkadaşlar bu yağı kullanabilir.

2. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bu yağı daha öncede tafsiye etmişlerdi bende araştırma yaptım yabancı sitelerde bu yağı kullananlara çok rastladım hatta 2-3 gün içinde bende hidrolik sistemimde bu yağı kullanıcam kullanım sonrası görüşlerimi yazıcam ..

3. onurcan tokuş

onurcan tokuş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ne oldu bir sorun yaşadınız mı?.Bende shimano'nun orjinal yağına çok para vermeyi düşünmüyorum.Sorun yaşatmıyorsa alıp kullanmakta fayda var.

4. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    shimanonun orjinal meneral yağını satabilirim ben aldığım zaman 1 litre almıştım yaklaşık 25 ml kullandım gerisi duruyor

5. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    XTR Dual Fren kolumda (Br M966) "TOTAL LHM mineral oil" kullanırsam nasıl bir performans alırım veya daha iyi bir mineral yağ markası önerebilecek konuyla bilgisi olan arkadaşlar var mı??
    Acil cevap lazım.. İyi forumlar

6. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Erdoğanlar Bisiklette, motorex ve maguranın mineral yağı vardı yakın zamana kadar, bir bakın derim...

7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Peki Magura mineral yağını Shimano sisteme ilave ettiğimizde ileride sorun çıkarmaz mı? Tavsiye edebileceğiz mineral yağları nelerdir arkadaşlar?(Tabi uygun fiyatlı olanlarından..)

8. fatih çifçi

fatih çifçi Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ben magura kullanıyorum ve erdoğanlardan motorex aldım ve menunum.üstelik shimano mineral yağ yerinede kullanılabilir arkasında da yazıyor zaten.Fiyat olarak 100 ml 20 tl ve bana mineral yağlara verilen para çok koyuyuor çok pahalı bence.

Ercan Saygılı bunu beğendi.
  9. Akın Akbulut

Akın Akbulut Yeni Üye

Arkadaşlar, TOTAL LHM mineral oil 3 aydır kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntı olmadı. Zaten yağlarda esas olan mineral yağ mineral ile sentetik yağ sentetik yağ ile karışabilir. Önemli olan sentetik ile minerali karıştırmamak tır. Viskozite endeksleri de fren yağlarında çok yakındır. sorun olmadan kullanabilirsiniz.

Mehmet Bozdağ ve ayhan b bunu beğendi.
  10. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,

Shimano'nun kullandığı yağ kırmızı renkte ve diğer muadil markalarınki (Castrol-Total) yeşil renkte. Bunlar karışınca sorun oluşurmu acaba çünkü fren haznesinde mevcut yağ durmakta ve üzerine ilave edicem. Budur korkum :)

11. Alp Altay Cenk SAYAR

Alp Altay Cenk SAYAR Yeni Üye

Seviye:
    Tavsiye etmem ama fikrimin kaynağı sadece hislerim.

12. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    bende yağ arıyorum

13. dogu gundogdu

dogu gundogdu Kıdemli Üye

Seviye:
    freninizde hala bir sorun yoksa bu yağdan bizde çok var araba malum eski bir citroen olunca yağdanda kasayla alıyorsunuz freninizde halen bi sorun yoksa frenlerime lhm den koyucam

14. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Total LHM Plus yağını kullanmaya karar verdim. Alıp "bleeding" (yağ enjekte) olayını yaptıktan sonra performansını ilerleyen zamanda görücem. Viskozite oranları (http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/4308.pdf) ve yurt dışında da kullanımından karar verdim bu yağda.

15. Orhan Yıldırım

Orhan Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    mecbur kaldığınız sürece bebek yağı kullanabilirsiniz

16. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    Farklı markaların mineral yağları saf olsa birbiriyle karıştırmak da sorun olmazdı. Fakat her üretici, yağın fiziksel özelliklerini iyileştirmek için birtakım katkı maddeleri kullanırlar. Bunlar da üreticiden üreticiye değişebilir. Ayırdediciliği sağlamak için de farklı renklerde üretilirler.

Hangi marka yağın içinde ne gibi katkı maddelerinin olduğu bilinemeyeceği için de prensip olarak farklı marka yağlar birbiriyle karıştırılmaz. Çünkü bu maddelerin birbirleriyle nasıl etkileşeceği, sonuçta da karışımın fiziksel özelliklerinin daha kötüye gidip gitmeyeceği, hatta koyulan sisteme zarar verip vermeyeceği bilinemez.

Aslında bu bütün yağlar için geçerlidir. Arabanın motorunda Mobil bilmemne yağı var da değişim vakti geldiğinde Shell bilmemne kullanmak istiyorsan, eski yağı akıttıktan sonra önce yeni yağla bir tur yıkama (Flushing) yapıp (Yani tam kapasite doldurup motoru bir süre çalıştırdıktan sonra bu yağı da akıtıp eskisinin sistemden iyice atılmasını sağlayıp) yeniden doldurmak gerekir. Tabii kimse bu ekstra maliyetten hoşlanmayacağı için yıkama işleminin lafı bile edilmez.

Fakat Total LHM'nin fiyatı çok makul olduğu için bu yıkama işleminin maliyeti de çok düşük olacaktır, kesinlikle yapmanı öneririm. Yani kırmızıyı iyice akıttıktan sonra yeşili bir uçtan verip öbür uçtan bir süre akmasını sağlayıp, hatta el becerine güveniyorsan ve keçelere zarar vermeyeceğinden eminsen kaliperlerin pistonlarını da çıkarıp sistemi eski yağdan komple arındırmalısın.

Ben de neredeyse bir sene önce LHM'den bir şişe aldım, ama kullanmak kısmet olmadı. İlk tam bakımda kırmızıdan yeşile geçeceğim :)

17. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler aydınlatıcı bilgiler için. Fren hidroliğinde adım adım bilgilerle donanıyorum böyle yazılar paylaşıldıkça :in:

18. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
  19. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bence kesinlikle orjinal yağ kullanılmalı çünkü sistemin nasıl tepki vericeğini bilemezsin ve frenlerine zarar verebilir. İç aşınmalara neden olabilir

20. Akın Akbulut

Akın Akbulut Yeni Üye

Arkadaşlar,
    Bu yağı neredeyse 8 aydr kullanıyorum ve benimle birlikte birsürü arkadaşım da aynı yağı kullanıyorlar. Bir sorun yok hatta orjinal shimano yağı da boşaltmadım. Makina mühendisi ve işim gereği de hep iş makinaları hidroliği ile ilgilendiğim için aynı endekste yağlarda sorun olmaz. Sıkıntısız kullanabilirsiniz. Totalin yağı kesinlikle shimanonunkisinden kalitelidir. Fiyata aldanmayın. Shimano da bu yağı kesin ya mobile yada elfe yaptırıyordur. Kırmızı renk zaten genelde ELF yağlarında var. Sorun yok TOTAL e devam.

selamlar.

kaan erkin ve ZekiAlper bunu beğendi.