Fren gıcırtısı

Tepki
20
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar geçen gün bisikletimin zincirini ve dönen kısımlarını sprey ile yağlarken, disklerim de yağdan nasibini aldı. her ne kadar dikkat etsemde. şimdi frenlerin tutuşu malum azaldı bir de inanılmaz ses yapıyor. gıcırtı çok. gidermek için yağ çözücülerle yıkasam olur mu. ne yapmam lazım yardım edermisiniz.

Scudo

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
balatalarınız metalikse würth balata spreyi ile rotora balatalara bolca sıkın, bisiklete binin bir kaç ani fren yapın..organikse, ben ketılda su kaynatıyorum, tasa koyup içine biraz bulaşık kremi ilave edip balatayı içine atıyorum. su ılık hale gelince elimi daldırım ovalıyorum. yağdan arınıyor. organikler yağı bir miktar emiyor malum, ben o şekilde çözüyorum.
yalnız bir keresinde de, rotora bulaşan yağı ıslak mendille güzelce sildiğimde eski performansına geri döndü ve tık ses yapmadı.

• Beğen
Tepkiler: ozan a. kaya

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
aynısı banada olmuştu kamyon geçer gibi bir cayırtı cıkartıyordu balatanın üzerinde yazan modeli sipariş verim geldi taktım o ses yok oldu:)

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Disk veya janta bulaşmış yağ, hem sese sebep olabilir hem de sürtünmeyi azaltır. Frenin temel prensiplerinden biri sürtünme üzerine kurulu olduğundan yağlı yüzey sürtünmeyi azaltır.

Daha önce bu problemi yaşadım.

Karşı önlemim:

Deterjanlı su uyguladığınız bir bezle yağın bulaştığı jantı ve diski temizlemek. Yalnız sabunun başka hareketli ve yağlı çalışan mekanizmalara akmasına ve bulaşmasına engel olunuz, aksi taktirde mekanizmanın yağı ortadan kalkıp başka problemlere yol açabilir.

Eğer zinciri yeni yağladıysanız, jantı bir kez silmek yetmeyecektir çünkü yeni yağlı zincir, azalan şekilde, siz gözle kolay görmeseniz de bir süre sürekli yağ atacaktır. Bu da kesinlikle janta veya diske yapışacaktır. Onun için bu deterjanlı bezle silme işlemini yağlama sonrası defalarca veya zincir yağ atmayı durdurana kadar tekrarlamalısınız.

Zinciri aşırı yağlamamaya da özen gösterin ki çok yağ atmasın.

Daha az ihtimalle çevresel faktörlerden de bir şekilde yağ bulaşmış olabilir.

Yüzeyin yağlı olduğunu nasıl anlarız? Elinizi sürerek veya kuru bir peçeteyle yüzeyi sildiğinizde, bulaşmış yağlı tabakayı tespit edebilirsiniz.

Düşük kalitedeki fren balata veya papuçları da sese sebep olabilir. Balata veya papuçta kullanılan malzeme kötüyse, aşınma sonrası jant veya disk yüzeyine yapışır, veya yağlı bir tabaka bırakarak sürtünmeyi azaltır; hem freniniz iyi tutmayacak hem de ses yapabilir.

Eğer kök neden kötü malzemeli balata veya papuçsa, iyi bir markayla değiştiriniz.